Batáty - Povijnice batátová - Ipomoea batatas

Druhy zeleniny a koření co se běžně nepěstují.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
1
100%
4
0
Žádná hlasování
3
0
Žádná hlasování
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můk organismus tento druh nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 1

Batáty - Povijnice batátová - Ipomoea batatas

Příspěvekod Misazap » sob 05. úno 2011 9:43:33

Ahoj, objednala jsem si v jednom shopu batáty a při hledání receptů jsem našla i návody jak pěstovat. Nemáte s nimi někdo zkušenosti? Vyžadují prý hodně slunečno a hluboké půdy, vysazení až v květnu po zmrzlících. Já mám akorád problém s tím osluněným místem, protože bych je na velmi slunném místě musela pěstovat leda v nějakých nádobách (ale můžou být docela velké - je tam beton).
Rostlina je poléhavá až povíjivá, dorůstá až 5m a kvete podobně jako svlačec.
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Batáty - Povijnice batátová - Ipomoea Batatas

Příspěvekod Petra » ned 06. úno 2011 15:22:08

Osobní zkušennost nemám, ale uvažovala jsem o nich, nabízejí je k pěstování i v závěsných truhlících, plní i funkci ozdobnou. V kuchyni je občas používáme a jsou moc dobré. Akorát jsem je tuším zavrhla, protože nepřezimují venku.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Batáty - Povijnice batátová - Ipomoea batatas

Příspěvekod lennis » pát 18. dub 2014 6:59:44

Chtěla bych se zeptat, nemáte někdo tip, kde jedlé batáty k pěstování sehnat?

Pokouším se o ně už třetí rok. Před dvěma roky jsem zakoupila asi 8 hlíz v supermarketu a jedna mi vyklíčila, ale z obavy před hraboši, kteří sežrali všechny obyčejné brambory, jsem ji pěstovala v květináči, což se ukázalo jako špatně a stísněná rostlinka neměla šanci vytvořit hlízky, jen malinké, a ty mi přes zimu v písku ve sklepě shnily.

Další rok jsem objevila prodej na internetu, ale pak se ukázalo, že šlo o okrasné druhy, i když latinský název byl stejný. Nechtěla jsem riskovat a jíst je, hlízy vypadaly jinak než ty prodávané a na obrázcích...

Takže hledám dál...
lennis
začátečník
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob 18. led 2014 12:30:09
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí

Re: Batáty - Povijnice batátová - Ipomoea batatas

Příspěvekod lenoiree » pon 28. črc 2014 11:29:53

Pěstuju je už druhý rok, v prvním vyrostla hlíza asi 800g těžká a asi 6 hlízek, které se sází další rok. Podle návodu jsem je nechal zaschnout a jako hlízy jiřin jsem dal do sklepa. Na jaře jsem je vytáhl a vypadali teda pěkně šeredně, takové scvrklé nudle. Zkusil jsem je zasadit a všechny vylezly. Bohužel jsem neodhadl zálivku a 4 mě uhnily. Zbývající dvě ale rostou a jsou ještě bujnější než ta loňská. Pěstuju je ve velkém truhlíku, do kterého se vejdou 3 kolečka hlíny a mám je u zdi domu. Celý den na ně svítí sluníčko. Uvidím co sklidím na podzim.
Chuť je jiná než ty ze supermarketu, taková sladce škrobová. Tak snad to nebudou ty okrasné, měl jsem z nich dvě jídla a přežil jsem.

Zkoušel jsem přidal foto, ale nezdařilo se.
lenoiree
začátečník
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 08. led 2013 19:45:58
Bydliště: Choceň

Re: Batáty - Povijnice batátová - Ipomoea batatas

Příspěvekod robos » pát 07. lis 2014 18:09:58

Hľuzy kúpené u vietnamca, zimované v suchu, po vyklíčení na jar vysadené priamo na záhon (po mrazoch) a zber po prvých mrazoch.

Tie biele sú chuťovo múčnatejšie, tie červené sladšie.
Přílohy
robos
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 21. čer 2010 9:45:20

Re: Batáty - Povijnice batátová - Ipomoea batatas

Příspěvekod miroslav » ned 27. bře 2016 21:47:02

tak i ja jsem propadl kouzlu batátů a zkusim je letos pestovat, zkousi letos nekdo take??
miroslav
začátečník
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř 31. pro 2014 17:54:25


Zpět na Netradiční zelenina a koření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron