Dýně hokaido

To co se běžně pěstuje.

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod Alena » pon 14. bře 2011 19:13:58

No jo, nesmí do sklepa... To si můžou vybírat, když je na to jinde místo. Já jinou možnost nemám :( Takže když vydrží každý rok do února, není to špatné, myslím.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod sklenka » pon 14. bře 2011 22:03:50

Aleno, myslím, že teplo vadí míň než studené vlhko a že můžeš dýně mít i normálně v bytě, když nemáš chladnou chodbu nebo tak. Někde jsem dokonce četla doporučení skladovat je v krabici pod postelí.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod Alena » úte 15. bře 2011 9:15:56

Tak miniaturní byt asi ještě nikdo neviděl, v čem my bydlíme - každá návštěva jen zírá... Tam se opravdu žádná dýně nevejde. Leda jedna na dekoraci :( Ale mám vyzkoušeno, že se tam zkazí stejně jako v tom sklepě. Loňský rok vydržely nejdéle, to jsem poslední zpracovávala až někdy v březnu a byla úplně zdravá. Navíc, letos začaly stejně hnít i mojí neteři a švagrové, které je měly v suchém chladném špajzu nebo na chodbě, kde je taky sucho a chlad. Podle mě to záleží na tom, jaký je zrovna rok. Když je někdo pěstuje v teplejším klimatu, asi lépe vyzrají a déle vydrží. Já je mám v rovných 500m n.m., v Pošumaví, takže tam mrzne zpravidla do konce května a pak zase od začátku září, takže vegetační doba je dost krátká. A loňský rok byl teplotně prachmizerný. Ale zase jich byla oproti jiným letům nadúroda.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod Hanča » úte 15. bře 2011 17:02:04

U mě to letos jistí mrazák. Když se začnou houfně kazit, nešly by nějak zavařit jako polotovar, jako se třeba zavařují strouhaná jablka bez ničeho dalšího? Vyzkoušel to někdo?
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod Evik » úte 15. bře 2011 22:28:40

Ahoj, jo to zavařeni jsem zkousela. Normálně jsem je rozvařila na kaši pak dala do flašek a zavařila - základ pro polívku, která je u nás oblíbená. Nějak se mi totiž na podzim změnily chutě ;) a z dýně se mi dělá zle, tak část musela skončit ve skle a počkat si. Jinak doma v obýváku mám ještě jednu ananasovou cca 5 Kg potvurku. Děti ji občas používají jako stoličku, ale zatím vypadá v pohodě, ale už bych se do ní měla asi pustit.

Ahoj Eva
Evik
člen korespondent
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob 02. led 2010 20:42:47

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod Petra » stř 16. bře 2011 19:08:23

To zavaření jsem také jednou dělala, ale některé byly po otevření za pár měsíců byla nakyslé. Tak jsem k zavařování dýně ztratila důvěru. Děláš to pravidelně? Dáváš do té rozvařené dýně ještě něco? Dáš do sklenic a potom ještě jak dlouho sterilizuješ?

Já nějak nerada používám mrazák, proto dýni nemrazím, ale dneska jsem vyhodila další dvě, tak mi to je vždy tak líto.

Jinak mám hokaido i sušenou, používám hlavně jako nouzovku na dovolenou, dá se s ní také zahuš´tovat nebo použít do polévek.

Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod sklenka » stř 16. bře 2011 21:43:40

Petro, to je ještě dobré, mně dýňové pyré jednou dokonce vybouchlo v kredenci. Někde jsem se pak dočetla, že se doporučuje dvojí sterilace jako u hub - tzn. steriluješ jednou tak normálně, už si to nepamatuju přesně - půlhodinku?, a pak po dvou dnech steriluješ znovu. Dělala jsem to takhle jen jednou, ale vydrželo.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod Evik » stř 16. bře 2011 23:06:49

Ahoj Petro,
dělala jsem to dvakrát a maximálně tam byla ještě osmažená cibule na oleji. Hokaido se mi nakřížila s nějakou dýní na halowen tak ty plody byly cca 2x větší, ale bohužel tam chyběla ta trvanlivost takže jsem to musela zpracovat naráz a vloni jsem zavařovala nedozrálou ananasovou, protože ta je už sama o sobě na jedno jídlo pro jednu rodinu moc velká. Z předloňska jsem taky nějakou flašku vyhodila protože se zkazila, ale to jsem brala jako normální, protože používáme opakovaně víčka a některá starší už holt hůř drží. Dvojitou sterilaci doma většinou neděláme.
Ahoj Eva
Evik
člen korespondent
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob 02. led 2010 20:42:47

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod Vipetka » čtv 17. bře 2011 9:04:32

Dobrý den!
Zrovna nedávno jsem pátrala na netu a v kuchařkách, jak je to se zavařování zeleniny jako polotovar, takové ty strouhané dýně do foroty, na prívarky, apod.
Našla jsem v Kuchařce naší vesnice o tom článek, až přijde syn domů, tak to naskenuje, já to neumím.
Ale stručně řečeno: zelenina se musí zavářet buď v slabém nálevu solném nebo octovém a pokud nemáme TLAKOVÝ zavařovací hrnec, tak musíme sterilaci provést na dvakrát, tj. do 48ti hodin znovu.
Tím tlakovým zavařovacím hrncem myslím toto - v podstatě je to autokláv, tak se zavařuje v konzervárnách:
http://conovehonakopci.cz/?p=85
V tomto článku je to i vysvětleno, jak na to. Paní je velmi ochotná, určitě poradí, když se zeptáte.
Já jsem ten hrnec chtěla, dá se koupit v USA, ale je to tak těžké, že poštovné je moc drahé.
Nakonec jsem to vyřešila tak, že jsem si koupila na Aukru běžný nerezový tlakový hrnec, ale na 7 litrů, takže se mi do něj vejdou na stojačku 2 velké zavařovačky. Není to sice přesně ono, ale nějaký tlak to udělá.
Vipetka
člen korespondent
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 03. pro 2009 14:52:06

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod Vipetka » čtv 17. bře 2011 9:08:36

Jestli můžu, tak cibule třeba v zavařeném leču se nedoporučuje, protože ráda kvasí. Já zavařuju bez cibule a bez koření, jen ve vlastní šťávě. Také občas vyrábím pro dospělého syna domácí "vepřovku" a paštiky, a tam cibuli také nedávám.
Ještě se musím pochlubit, co mi udělalo radost..... :oops: Koupila jsem si na Aukru knížku z roku 1943 "Konservování pokrmů v pokrmových zásobnících Reform" - milé počtení, už jen ta krásná čeština.....jsem staromilec.
Těším na zavařování, baví mě to.
Vipetka
člen korespondent
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 03. pro 2009 14:52:06

PředchozíDalší

Zpět na Tradiční zelenina

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron