Dýně hokaido

To co se běžně pěstuje.

Dýně hokaido

Příspěvekod bobek » úte 16. bře 2010 16:11:45

Už jsem je bez problémů pěstoval ale až teď zjistil že není hokaido jako hokaido. Nevím co jsem měl tehdy za druh, vypadalo to tak jak uvádí Pierro: Obrázek, Obrázek

Teď mám semena Cucurbita pepo a Cucurbita maxima.

Cucurbita pepo L. mám 7 semen z Hornbachu za nekřesťanské peníze. Jako český název uvádějí Dýně Hokkaido. Na obrázku je to co si představuji pod dýní hokaido.

Z Gengelu jsem dostal pod názvem Cucurbita maxima "hokaido" 18 semen za manipulační poplatek. Semena z Gengelu jsou o poznání větší než z Hornbachu.

Na http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C3%BDn%C4%9B uvádějí že "Mezi variety tohoto druhu dýně (C. maxima) patří dýně hokkaido"

Tudíž jsem zmaten. Nemáte v tom někdo jasno ? Stačilo by mi vědět jestli už jste někdo měl hokaida z Gengelu ať vím co mi vyroste. Nemůžu mít kvůli cizosprašnosti oba druhy na jedné zahradě. Zavázal jsem se semena z Gegelu namnožit.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod houba » úte 16. bře 2010 21:30:55

Já jsem loni dostal od kamaráda dvě sazenice dýně hokkaido, semena měl z Gengelu. Vyrostlo přesně to, co nafotil Pierro. Mimochodem, ještě teď si na nich pochutnáváme:-).

Hezký den
Tomáš
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod sklenka » čtv 18. bře 2010 9:29:04

Hokkaido je cucubita maxima (stejně jako třeba velkoplodá dýně Gigant), cucubita pepo jsou cukety, patizony, tykev olejná a další. Hokkaida existuje víc typů - tzv. oranžové (to je to na pierrových fotkách), a pak je ještě hokkaido tzv. zelené, i když v době zralosti je spíš zelenooranžové - kromě barvy se liší i tvarem, je diskovitě zploštělé. Já mám semínka přes nějaké makrobiotiky dovezená z Japonska, ale pravda je, že je pěstuju dohromady s těma oranžovýma a pravděpodobně se mi už pokřížilo, možná je původně opravdu jen zelené, jako je na fotce tady: http://www.preklad.cz/ekostatek/dyne.html. U mě vypadá spíš takhle (viz foto, které se mi sem nedaří vložit):
Všechna semena cucubita maxima, která jsem kdy měla, byla velká, nažloutlá, měla silnou tvrdou slupku, naproti tomu semena cucubita pepo bývají menší, spíš doběla, mají výrazně jemnější slupku. Podle toho, co popisuješ, mi přijde, že v Hornbachu nevědí, co prodávají (nebylo by to poprvé) - spíš bych tipovala, že je to nějaká cucubita pepo, ale rozhodně ne hokkaido. Pokud by to byla c. pepo, křížení s maximou se bát nemusíš, ale čert věř Hornbachu. :mrgreen:
Přílohy
Kopie - placaté hokkaido 2.jpg
Kopie - placaté hokkaido 2.jpg (43.25 KiB) Zobrazeno 39220 krát
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod bobek » čtv 18. bře 2010 10:11:14

Všechna semena cucubita maxima, která jsem kdy měla, byla velká, nažloutlá, měla silnou tvrdou slupku, naproti tomu semena cucubita pepo bývají menší, spíš doběla, mají výrazně jemnější slupku. Podle toho, co popisuješ, mi přijde, že v Hornbachu nevědí, co prodávají (nebylo by to poprvé) - spíš bych tipovala, že je to nějaká cucubita pepo, ale rozhodně ne hokkaido. Pokud by to byla c. pepo, křížení s maximou se bát nemusíš, ale čert věř Hornbachu.


Díky, ten popis semen je naprosto přesný. Jsem si teď skoro jistý že to co jsem koupil v Hornbachu obsahuje semena "cucubita pepo", latinský název je tedy správně ale český název "dýně hokkaido " a obrázek jsou špatně. Ještě že se mám kde poradit :idea:
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod jantab » stř 31. bře 2010 19:54:50

Není to úplně k tématu - ale až dýně vyrostou, tak se C. maxima a C. pepo rozliší snadno podle průřezu šťopky: u maximy je kruhový (jak je tady vidět na obrázku hokkaida) a u pepo je hranatý, "hvězdovitý" (jak je vidět třeba i u cukety z krámu).
jantab
nový člen
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 18. pro 2009 21:20:53

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod bobek » stř 31. bře 2010 21:18:07

Ale ano, je to k tématu. Dík za další rozlišovací znak. Koncem léta budeme mít už úplně jasno v tom, co jsme vlastně vypěstovali :) Ale teď úplně vážně, Gengel má skvělou pověst, takže když mi něco pošle, věřím že je to to, co jsem si objednal :!:
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod Hanča » pát 06. srp 2010 8:31:12

Letos mi všechna hokkaida beze zbytku zlikvidovali slimáci (sazenice vlastní, vypěstované doma za oknem). Cukety z koupených sazenic se na zahradě uchránit podařilo. Tak jsem jedno hokkaido ze zoufalství zasadila na balkon, roste úžasně, balkon už nepatří nám, patří hokkaidu, prádlo suším mezi listy a úponky :lol: . Kvete sice nádherně, ale má jen jeden plod, všechny ostatní květy jsou samčí. Už kvete z bočních výhonů a je to pořád stejné. Pokud se objeví samičí kvítek, a že jich moc není, zaschne ještě v poupátku, nemám vůbec šanci nastoupit se štětečkem. Poradí někdo, jak z okrasné kytky udělat zase zeleninu? (Květy obalované v těstíčku sice nejsou špatné, ale už mi trochu lezou krkem. :D )
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod kol238 » pon 09. srp 2010 19:39:02

Jak poznám, že je hokaido už zralé? Mám nasazených hodně plodů, tak si říkám, že když už něco vemu, tak zase dozrají ty další.
Dík Katka
kol238
člen korespondent
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 26. led 2010 20:34:00
Bydliště: Zbyslavice

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod Petra » úte 17. srp 2010 21:18:00

Většinou to poznávám podle stopky, měla by být trochu zaschlá, případně ztvrdlá. Ale koncem srpna už ty co uzrály první sklízím a hned spotřebuju.

S tou násadou těch samčích květů by mne odpověd také zajímala, letos mám jednu normálně na zahradě, sama se vysemenila, dostala se do záhonu s kopostem a také zatím krásně kvete pouze samčíma.

Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod bobek » stř 18. srp 2010 16:14:37

Fotka je bohužel mizerná, telefonem, ale snad je aspoň trochu vidět že stopka začíná zasychat a tak je možno dýni považovat za zralou.
Přílohy
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Další

Zpět na Tradiční zelenina

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron