Dýně hokaido

To co se běžně pěstuje.

Otázka na Bobka a ostatní

Příspěvekod Filipes » úte 24. srp 2010 7:01:57

Letos mi veškerou vlastní sadbu hokkaida (cukety jakbysmet) sežrali slimáci a tak bych chtěl na příští rok se trochu zajistit, a nejenom kvůli slimákům, ale kvůli vlhku a chtěl bych postavit takovou nízkou pergolu či co máš na obrázku :)

Připadá mi to totiž jako zajímavý způsob pěstování, dobře se vybarví dýně po všech stranách a tak, jen se divím, že ta stopka to hokkaido unese.

Dík moc za odpověď a případné zkušenosti s tímto řešením, resp. jak vysoká a tak ta konstrukce by měla být, a tak.

Mějte všichni hezký den, filip ;)
Uživatelský avatar
Filipes
nový člen
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 20. led 2010 18:04:39
Bydliště: Pardubice / Příroda

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod bobek » úte 24. srp 2010 8:29:53

Ta fotka dýní na pergole je od Pierra. Nicméně taky je tak pěstuju. Moje konstrukce je cca 180 cm vysoká a dlouhá 4 metry, což je málo. Stopka plod unese bez problému, slabým místem by se mohla stát právě konstrukce pergoly :) Jako otatření proti slimákům to ale žádný význam nemá, ve chvíli kdy se hokaido začne pnout, už je pro slimáky nezajímavé.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod Filipes » úte 24. srp 2010 10:28:29

Bobku, děkuji za odpověď ;)

Teda 180 cm, hmm, no alespoń mám na podzim co na práci :-) Ne teď vážně, to že to nemá na slimáky význam myslíš tak, že v té době prostě už na hokkaido nejdou ? pravda jakmile začnou mít šlahouny tak je z velkého za vodou, nejnáchylnější jsou sazenice. Ale na druhou stranu mě slimáci požírají květy, takže stále to má význam :)

Bobku či Pierre mohli byste sem hodit nějaké doporučení, třeba jak velké rozteče "latí" nahoře a tak ? Nechci zkoušet pokus omyl, že mi v půlce sezóny hokkaida prolomí pergolu, či se zase nebudou mít pořádně jak uchytit.

Děkuji moc předem, Filip

P.S. Normálka sazenice když začne mít šlahouny tak je navedete na tu pergolu ? potřeboval bych trošku popostrčit. :?
Uživatelský avatar
Filipes
nový člen
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 20. led 2010 18:04:39
Bydliště: Pardubice / Příroda

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod bobek » úte 24. srp 2010 12:48:33

jakmile začnou mít šlahouny tak je z velkého za vodou, nejnáchylnější jsou sazenice
.
přesně tak
slimáci požírají květy

S tím jsem se ještě nesetkal ale věřím že to ti šmejdi můžou dělat (anebo jsem si toho spíš nevšiml).
A protože se zpravidla drží při zemi (ti šmejdi), tak by pergola mohla pomoct.
Normálka sazenice když začne mít šlahouny tak je navedete na tu pergolu

Když si tam nevleze sama tak ano :)
Konstrukce na které mi rostou vlastně není pergola. Jsou to tři tyče ani ne 2 metry vysoké a mezi mima vertikálně natažená síť, velikost ok cca 10x10cm. Letos 4 metry dlouhá, 8 metrů by bylo optimálních. Později sem dám fotku.
Řekněme že jedno hokaido před sklizní váží tak 1 až 2 kila a na jedné rostlině jich nechávám tak 6 až 8, teď rostlina samotná taky něco váží, zvlášť po dešti ... No já myslím že nostnost 25 kilo na jednu rostlinu by měla bohatě, bohatě stačit.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod bobek » sob 12. bře 2011 11:54:30

Tak máme pomalu půlku března, z chýší dřevo mizí a mouky ubývá ... dnes došlo na poslední hokkaido ... Na to že je skladuju položené v kuchyni na dlažbě vydržela ta poslední dost dlouho. Slupka sice už nevypadá dobře ale po oloupání mám naprosto zdravou, pevnou dužninu.
Jak skladujete dýně vy a jak dlouho vám vydrží ?
Přílohy
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod Petra » sob 12. bře 2011 17:19:57

Dnes jsem rozkrojila poslední dýni Black futsu a mám ještě 5 dýní hokaido. Skladuji v chladné předsíni (v zimě
5-10°C). Ale vždy tak o 1/3 úrody možná i o víc přijdu, stejně se zkazí i při pravidelných kontrolách, včas neodhalím.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod Alena » sob 12. bře 2011 20:04:10

Já jsem musela poslední hokkaido vyhodit už před měsícem, začalo hnít. Déle než do února mi zpravidla nevydrží. Skladuju ve sklepě zhruba při 10 stupních. Nejlepší je to včas nakrájet do mrazáku, jenže to zpravidla nestihnu. Ale loni jsem měla rekordní úrodu - z jediné rostliny 27 kusů. Jindy bývá tak 5-6.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod sklenka » ned 13. bře 2011 7:56:23

Já to mám jak kdy - letos jsme právě dojedli poslední, něco se taky zkazilo, loni mi vydržela hokkaida až do další úrody a kazila se míň - myslím, že záleží, jak dobře stihla vyzrát. To léto jsem si dávala záležet a nechávala je dlouho na verandě na sluníčku dojít, možná to pomohlo. Skladuju v předsíni na polici, teploty 10-18 stupňů.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod pierro » ned 13. bře 2011 22:08:02

Ve sklepě nám uhnilo přes polovinu a tak jsme hokaida nechali v chodbě v domě, kde je větší sucho. A v pohodě. Mám odzkoušeno, že není až tak rozhodující teplo, ajako spíš nízká vzdušná vlhkost. To ve sklepě většinou nevykouzlíte.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Dýně hokaido

Příspěvekod Petra » pon 14. bře 2011 13:40:18

Byla jsem poučená hned na začátku, že dýně nesmí přijít do sklepa, potřebují suchý chlad. Ale hodně záleží na roku a sklizni, někdy vydrží a někdy se začnou hromadně a rychle kazit ve stejných podmínkách jako každý rok.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

PředchozíDalší

Zpět na Tradiční zelenina

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron