Brambory

To co se běžně pěstuje.

Brambory

Příspěvekod Ivana » ned 29. srp 2010 23:37:20

Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Brambory

Příspěvekod pierro » pon 30. srp 2010 21:32:15

Hmm, to abych se do toho snad ani nepouštěl...
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Brambory

Příspěvekod Hanča » pon 30. srp 2010 23:21:18

A to mezi těmi škůdci ještě chybí hryzec :( .
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Brambory

Příspěvekod Ivana » úte 31. srp 2010 20:03:58

Pierro. pokud bys to bral takhle, tak bys nemohl pěstovat nic.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Brambory

Příspěvekod pierro » stř 01. zář 2010 15:57:13

To byl ftípek. Jen mě zarazilo, že jsem měl dvě choroby za jednu. Skvrnitost jsem měl za plíseň. Halt se tu už brambory nějaký čas pěstují a mají u nás příbuzné rostliny. I tak mě zaskočilo TAK velké množství chorob.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Brambory

Příspěvekod pierro » stř 01. zář 2010 16:00:23

Pěstuju brambory (krom coby dítě na poli u dědy) už od prvního roku na Velké zahradě. Na asi osmi místech, každé tak 2x2 m a na polovině z nich jsou ještě teď brambory OK. U domu mi je likviduje flekatost spolu s plísní. Než nastane sklizeň, pomůžou mi s nimi i hraboši.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Brambory

Příspěvekod sklenka » sob 05. úno 2011 18:44:21

Musím se pochlubit, jak se mi letos povedlo vyzrát na hryzce: Dala jsem začátkem června na zem (nezrytou, zaplevelenou) na slunném místě v sadu to nejhustší králičí pletivo, na to rozložila předklíčené brambory, každou překryla malou hromádkou kompostu a to všechno velkou spoustou zaschlé posečené trávy a plevele. Trávu jsem pak ještě po dalším sekání doplňovala, obkládala rašící rostliny. V září brambory chytly plíseň, tak jsem je radši sklidila dřív, ale úroda byla nad očekávání dobrá. Hryzci měli smůlu, přes pletivo se nedostali, navíc se to dobře sklízelo - takže pokud tyhle potvory na zahradě máte, doporučuju, osvědčilo se to mnohem líp než kartony. Pletivo sice není nejlevnější, ale na podzim se zase sroluje a dá se použít opakovaně, tak to snad není tak hrozné.
A ještě předsevzetí pro příště: 1) dost hlíz se udělalo i pod pletivem, takže příště rozhodně udělám hromádku zeminy s kompostem i pod bramborou.
2) nebudu se flinkat a vysadím brambory včas (v dubnu).
3) nebudu je dávat tak blízko sebe, nakombinuju s jinou plodinou (bob nebo hrách, kopr, kmín, heřmánek, měsíček? - co s nimi pěstujete vy?)

Jo a ještě odrůdy: zkoušela jsem dvě, Kardinál a Modřáky. Z obojího výnos zhruba stejný, Kardinál skvělý, pěkné hlízy, výtečná chuť, i když plíseň chytil asi dřív, Modřáky jsem měla strupovité, se šedavou škrobovou vrstvou v dužině, chuť bídná. Jaké pěstujete vy? Máte někdo nějaký tip na chutnou odrůdu odolnější plísni?
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Brambory

Příspěvekod bobek » stř 03. srp 2011 12:09:38

Já jsem právě v těchto dnech začal postupně sklízet brambory pěstované v trávě, ranou odrůdu Dali. Chuťově mi přijdou průměrné i když jsem o nich slyšel pět velkou chválu a proto je letos zkusil. Ale je pravda že ještě nejsou úplně vyzrálé, nať je stále ještě zelená. Ovšem úroda je nadprůměrná. Po chorobách zatím ani náznak a to máme letos počasí že by se plísním mělo dařit.

Před 14 dny jsem na trhu koupil brambory odrůdy Monika a musím říct že mi moc chutnaly, příští rok je určitě zkusím. Máte s nima někdo zkušenost ?
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Brambory

Příspěvekod bobek » pát 19. srp 2011 17:07:15

A s odrůdou Bionta, má někdo zkušenost ?
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Brambory

Příspěvekod kol238 » pát 19. srp 2011 19:37:16

Sklidila jsem brambory pěstované v loňském seně. Žádná práce během růstu. Jenom jsem je na jaře nastrkala naklíčené (ty přerostlé ze sklepa, co zbyly z loňska) do kupy a teď sklidila. Kupodivu je nikdo nežral. Okolo si všichni stěžují ńa hryzce. Naše kupa sena byla dost vysoká, takže rostliny neprorostly do země. Pod senem bylo mraky chodeb a brambory, které se propracovaly do půdy, byly nažrané. Vzhledem k tomu , že jich bylo jen málo, nemohu tvrdit, že je to tak, ale nabyla jsem dojmu, že hryzcům se nechce do sena. Takže když je dost trávy a brambory neprorůstají do země, nechají brambory být. Máte někdo podobnou zkušenost?
kol238
člen korespondent
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 26. led 2010 20:34:00
Bydliště: Zbyslavice

Další

Zpět na Tradiční zelenina

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron