Dub letní Quercus robur

To co roste všude samo anebo to, co by většinu lidí nenapadlo jíst.

Dub letní Quercus robur

Příspěvekod Ivana » pát 20. pro 2013 0:17:45

Dub je naprosto skvělá jedlá rostlina a žaludy jsou naprosto úžasná surovina. Mají malou vadu - musí se odtaninovat aby nebyly tak příšerně hořké, ale pokud to zkusíte tak se s nima dá vyrobit spousta různých jídel. Například naložené žaludy, polévka, chleba, koláče, zákusky a nedávno jsem viděla i vegetariánské párky s žaludovou moukou. Několik jídel (včetně Foglarova žaludového dortu) jsem vyzkoušela a časem dám některé další do receptů (zatím je tam jeden recept). Nejhorší práce je loupání a taky při loupání jde asi polovina váhy pryč. Nejsou to jen šlupky, ale i žaludy s chlupatýma červíkama. Žaludová mouka je bezlepková a dá se i koupit.
Odtaninování se provádí několika způsoby.
1. V Čechách klasický (viz žaludový dort z kroniky Ztracené stopy) je způsob vylouhování zastudena. Žaludy oloupeme, nakrájíme na čtvrtky a máčíme ve studené vodě tři dny. Vodu třikrát denně vyměňujeme. Podle mojí zkušenosti je to opravdu nedostatečné - máčela jsem je asi 12 dní a vyměňovala jsem vodu daleko častěji. Teprve pak už nebyly hořké.
2. Vylouhování taninu zatepla je podstatně rychlejší. To jsem zkoušela taky a vezme to jen několik hodin.
3. Třetí způsob je zakopat žaludy do země a na jaře vykopat. To jsem zatím nezkoušela.


Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Zpět na Jedlé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron