Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

To co roste všude samo anebo to, co by většinu lidí nenapadlo jíst.

Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

Příspěvekod Ivana » čtv 04. úno 2010 12:04:03

Já mám nejraději ptačinec žabinec, je chutí naprosto úžasný.
Následuje kopřivový špenát, listy sedmikrásky (ale to je hodně práce) a listy popence.
Dělala jsem i ochutnávky, kterých se zúčastnilo víc lidí, můžu sem dát odkazy.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

Příspěvekod Hanča » čtv 04. úno 2010 15:05:51

Kopřivový špenát taky můžu, zvlášť v kombinaci s listy medvědího čeneku. Nebo napůl s listy bršlice.
Pak řeřišnici hořkou na salát, doopravdy hořká je jen po dobu květu, předtím i potom je výborná.
A listy slézu přehlíženého do všech salátů, do zeleninových, třeba i do bramborového. Hanča
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

Příspěvekod pierro » ned 07. úno 2010 19:08:08

Kromě šťovíků a tu a tam bolševníku, i zmiňovaný ptačinec, sedmikrásky a kopretiny, Bezpečně ovšem vede medvědí česnek, měkké části stébel některých lipnicovitých, dužnina výhonků maliníku, možná bych mezi divoké zařadil i sléz přehlížený. špičky výhonků a nedozrálé plody.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

Příspěvekod Hanka » sob 20. úno 2010 15:39:46

U mne vede bršlice, kopřiva a pampeliška. Všechno mi to na zahradě spokojeně roste.
Hanka
nový člen
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 13. úno 2010 5:34:16
Bydliště: Brno

Re: Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

Příspěvekod sklenka » pon 22. úno 2010 9:46:36

Na špenát bršlice a kopřiva, za syrova ptačinec, smetanka - listy (poupata smažená), česnek medvědí a pak jeden divoký česnek, který nevím, jak se jmenuje, ale listy má jako pažitka, jen trochu tužší a ostřejší, květy fialek, sléz přehlížený (nezralé plody - chlebíčky) a květní lůžko - kedlubnička z pupavy bezlodyžné.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

Příspěvekod Ivana » pon 22. úno 2010 9:50:51

Česnek viniční? http://images.google.cz/images?um=1&hl=cs&lr=&client=firefox-a&rls=org.mozilla:cs:official&channel=s&tbs=isch:1&q=Allium+vineale&sa=N&start=0&ndsp=18

Poupata smetanky nakládám do Deka. Jestli máš recept na smažení (to neznám!), mohly bys ho prosím dát do Receptů z planých rostlin?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

Příspěvekod sklenka » pát 26. úno 2010 17:30:08

S tím česnekem - taky bych to ráda věděla, jenže jsem ho nikdy neviděla kvést, takže se neurčuje snadno. Viničný to ale asi nebude, ten nám roste na mezích a vypadá jinak. Tenhle, co ráda jím (a pevně doufám, že všechny česneky jsou jedlé?!?), roste spíš ve stínu nebo polostínu pod listnatými stromy (v lese pod duby, u mě pod lípami). Raší hodně brzy zjara (už teď, zrovna jsem byla ochutnávat), tvoří trsy jako pažitka - vypadá skoro stejně, podobně chutná, jen má tužší a hubenější listy, asi nekvete nebo kvete fakt tajně a brzy zatahuje.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

Příspěvekod Kohant » pát 26. úno 2010 20:51:52

Něco podobného v co doufám že je také jedlé a nekvete nám roste na víc místech. Některé trsy jsou polykatelné, některé hůře.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

Příspěvekod Hanča » úte 04. kvě 2010 20:59:31

Teď v květnu mám moc ráda lipové listy, jsou nádherně křehké. Buď na salát nebo jen tak venku uzobnout (s májovým deštěm je to delikátní kombinace).
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Co vám chutná nejvíc z planých rostlin?

Příspěvekod houba » úte 04. kvě 2010 21:21:50

Ještě bych přidal buk. Mladé listy chutnají skoro jako salát. Též sdílím nadšení pro řeřišnici hořkou. Ten česnek z polostinných míst pod korunami listnatých stromů také znám a neumím pojmenovat - říkám tomu prostě planá pažitka. Je ale možné, že ta rostlina nepatří do rodu česnek. Hlavně teď v první polovině jara sklidím na zahradě i leccos planého - listy šťovíku, bršlice, popenec, ptačinec, pampelišky.

Přeji hezký den
Tomáš
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Další

Zpět na Jedlé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník