javory Acer
Nejdůležitější použití javorů je na javorový sirup ( (máme tu i samostatné vlákno v receptech), který se dělá z javoru cukrového. Javor cukrový má ve šťávě nejvyšší koncentraci cukrů, ale jako zdroj pro výrobu sirupu se dají použít i další druhy. Obrázky vždy pod popisem.
javor cukrový Acer saccharum
Původní v Americe, u nás se pěstuje zřídka. Hlavní využití je na sirup, dále jsou jedlé listy, semena, která se zbaví křídel a vaří a vnitřní kůra, která se usuší, rozemele na prášek a přidává k mouce nebo na zahuštění polévek. Šťáva a vnitřní borka mají též léčivé účinky.
Obrázky
javor babyka Acer campestre
Náš běžný strom nebo keř, roste na mezích, ve světlých lesích a na okrajích lesa. Jako jeden z mála našich stromů tvoří na větvičkách korek. Šťáva se používá na sirup, vnitřní kůra je léčivá.
javor jasanolistý Acer negundo
Krátkověký strom, u nás často pěstovaný. Má charakteristické bělavé větvičky. Jedlé části i jejich použítí je stejné jako u javoru cukrového. Vnitřní borka se používá jako emetikum.
javor dlanitolistý Acer palmatum
Původní v Asii, u nás s oblibou pěstovaný v mnoha kultivarech. Listy se jí vařené, šťáva na sirup. Léčivé užití není známo.
Obrázky
javor pensylvánský Acer pennsylvanicum
U nás občas na jižní Moravě pěstovaný v lesích. Jeden z mála javorů, který nemá žádné jedlé využití, je ale léčivý.
Obrázky
javor mléč Acer platanoides
Náš běžný druh, často vysazovaný i v parcích. Šťáva na sirup, léčivé využití není známo.
javor klen Acer pseudoplatanus
Náš běžný druh, často vysazovaný i v parcích. Šťáva na sirup, jedlé listy a plody. Vnitřní kůra léčivá.
javor stříbrný Acer saccharinum
Pochází z Ameriky, často pěstovaný v parcích. Jméno dostal podle stříbřitého rubu listů. Jedlé části i jejich využití jako u javoru cukrového. Léčivá vnitřní kůra kmene a vnitřní kůra kořenů.
javor tatarský Acer tataricum
Původní v jihovýchodní Evropě, hranice areálu je na Slovensku, v ČR nepůvodní. Často se pěstuje. Jedlá šťáva a plody, léčivé využití není známo.
Obrázky