pupava bezlodyžná Carlina acaulis
Poměrně známá rostlina, je léčivá a jedlá. Jí se květní lůžko, které chutná jako kedlubna. Rating podle pfaf 2,2. Pfaf uvádí jako jedlý i kořen, který má podle Zentricha ostře palčivou chuť a také říká něco o loupaném stonku, ale rostlina téměř žádný stonek nemá takže si to v praxi vůbec nedovedu představit. Loupání lůžka je pěkně pichlavá práce. Léčivé účinky podle pfaf: proti nadýmání, na vyvolání pocení, pro trávení, močopudné účinky, dávidlo, protihorečné účinky, očistný charakter. Zentrich (Janča, Zentrich: Herbář léčivých rostlin 4.) uvádí jako používanou část kořen, který mimo jiné obsahuje enzym na srážení mléka. Účinky močopudné, potopudné, zlepšení chuti k jídlu, fytoncidní účinky. Urychluje vylučování odpadních látek z organismu. Použití při bakteriálních chorobách s hořečkou, zejména močových cest. Při zánětu a zvětšení prostaty, při infekčních průjmech. Na koupele při plísni na nohou, na vymývání ran a ekzémů. Na omývání ran se používá i kořen namočený 8 dní v octě, tento přípravek také brání vytváření jizev.
Pupava bezlodyžná se vyskytuje hojně na suchých stráních, loukách, mezích, od nížin do hor. Chybí v severozápadních Čechách (Klíč ke květeně ČR).
Další použití podle pfaf je na předpovídání počasí: sušené květy reagují na množství vlhkosti ve vzduchu a mohou být použity jako vlhkoměry. Květy na živé rostlině se zavírají když se blíží déšť.
Podobné použití má pupava obecná Carlina vulgaris. Úbory jsou malé a proto se je okrajovat na jídlo příliš nevyplatí. Rating podle pfaf 1,1, kořeny a listy mají čistící a protihorečný účinek. Stejně jako pupava bezlodyžná předpovídá počasí.