Tomkovice vonná Hierochloe odorata

To co roste všude samo anebo to, co by většinu lidí nenapadlo jíst.

Tomkovice vonná Hierochloe odorata

Příspěvekod Petra » stř 02. bře 2011 9:49:37

Zaujala mne tahle zajímavá vonná tráva vhodná nejen pro milovníky vůní:-)

Vytrvalá, hustě trsnatá vonná tráva. Kvete v květnu a červnu. Voní nápadně kumarinem. Roste na suchých loukách a pastvinách, ve světlých hájích od nížin do hor, v ČR je řazena mezi kriticky ohrožené druhy.

Roste i v USA a Kanadě a indiáni ji považují za nejposvátnější z očišťujících bylin, splétá se do dlouhých copů, které velmi příjemně a pronikavě voní a používá se při očistných, léčebných i šamanských obřadech, při hledání vizí, také do tabákových směsí pro svatou dýmku. Sweetgrass je tradičně Indiány vázána do copů a používána takto k vykuřování, na užším konci se zapálí a nechá rozdoutnat, pokud nechceme cop spálit celý, stačí doutnající konec ustřihnout. (Její vůně je příjemná všem duchům, proto ji používejte s rozvahou a v kombinaci s bílou šalvějí, která zlé duchy zraňuje a zahání. Takto jsou přilákáni jen dobří duchové.) Při vykuřování uvolňuje sladkou, teplou, lehce vanilkovou vůni. Jejím kouřem se přivolávaly dobré síly k navození dobré atmosféry.

Používá se i k přípravě populární zubrovky - polské lihoviny.
Mají ji http://www.zahradnictvikrulichovi.cz/pr ... ubri-trava

Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Tomkovice vonná Hierochloe odorata

Příspěvekod Ivana » stř 02. bře 2011 10:24:22

Podle pfaf jsou jedlá drobná semena, vařená. Listy se používají pro ochucení sladkých pokrmů a nápojů. Sušené listy se používají k vykuřování (jak již bylo zmíněno) a jako vycpávka do vonných polštářů a matrací. Dávají se také k šatům pro vůni a na odpuzení hmyzu, dá se z nich uplést aromatický košík. Mokré listy mohou být sešity, usušeny a pak natřeny pryskyřicí přes stehy, aby vznikla nepromokavá nádoba. Listy se namočejí ve vodě, vznikne tonikum na vlasy. Rostlina má velmi agresivní kořenový systém a může stabilizovat náspy.

Před několika lety jsem byla na přednášce Pablo Russela z kmene Blackfoot o léčivých rostlinách. Sweet grass je jednou z nejdůležitějších léčivých rostlin (na fyzické i spirituální úrovni) pro tento kmen. Byla řeč i o výskytu v ČR a docela mě dostalo že někteří účastníci pátrali po několika zbylých lokalitách výskytu v ČR. Vedle toho byl jako kontrast ten indiánský přístup - poprosit Grandmother Earth o určitou rostlinu, zeptat se na svolení, jestli mohu sbírat, řeknu k jakému účelu a pak poděkuji a zanechám dárek, většinou tabák. Tabáku je nutno zazpívat asi 270 písní když roste a ušít mokasíny, teprve pak je možno jej použít jako dar a poděkování za jiné plodiny. Pak mi někdo vykládejte že tady obecně nemáme konzumní přístup k životu.
Kromě jiného na té přednášce Pablo Russel doporučoval abychom si našli evropské ekvivalenty s podobnými účinky.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Tomkovice vonná Hierochloe odorata

Příspěvekod Ivana » stř 02. bře 2011 10:34:44

Jen tak mimochodem do vodky nakládám příbuznou tomkovici jižní Hierochloe australis, jestli se mi podaří ji letos ulovit přivezu na sraz.

Jako náhrada by se dala možná použít příbuzná a hojná tomka vonná Anthoxanthum odoratum, je také léčivá a má jedlá semena.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Tomkovice vonná Hierochloe odorata

Příspěvekod Petra » úte 08. bře 2011 15:15:18

Ivano, Ty jsi tu trávu viděla ve skutečnosti? Zajímá mne jak voní. Zda pouze usušená a zapálená nebo i rozemnutá čerstvá.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Tomkovice vonná Hierochloe odorata

Příspěvekod Ivana » úte 08. bře 2011 15:56:46

Tomkovici vonnou jsem viděla jedenkrát, ale ani by mě nenapadlo ji trhat. Tomkovice jižní mi roste nedaleko bydliště, ale zase neznám jak voní ta sweetgrass - několikrát jsem viděla copánky, ale vždycky mi to připadalo drahé. Pablo Russel nechal copánek kolovat, vůně mi nepřipadala nikterak výrazná. Ta pravá vůně se asi ukáže až po zapálení.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Tomkovice vonná Hierochloe odorata

Příspěvekod Petra » stř 04. kvě 2011 8:08:16

Ivano, mohu poprosit o radu, neodolala jsem a tomkovici jsem si koupila a teď hledám na zahradě pro ni to nejlepší místo. Kam bys ji zasadila ty? Plné slunce, propustná živnější půda?

Strašně mi ji okusuje kočka, ač má zahradu plnou trávy, tak doufám, že přežije.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Tomkovice vonná Hierochloe odorata

Příspěvekod Ivana » stř 04. kvě 2011 8:30:57

Tomkovice vonná roste na trávnících na písku (údaj z Klíče). Pfaf udává slunce nebo polostín. Napiš prosím kde ji prodávají, možná si ji taky pořídím.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Tomkovice vonná Hierochloe odorata

Příspěvekod Petra » stř 04. kvě 2011 11:21:52

To je škoda, mohla jsem Ti ji objednat se svou, protože poštovné je 150,-, dávala jsem tady na to odkaz www.zahradnictvikrulichovi.cz nebo zkus počkat, třeba ji rozpěstuji nebo budu mít semínka.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Tomkovice vonná Hierochloe odorata

Příspěvekod Marek Parek » sob 03. kvě 2014 15:24:03

Taková tomka vonná je tady u nás celkem bežná, po usušení vonní též velmi silně.. obsahové látky stejné, ne–li podobné
Marek Parek
začátečník
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř 12. led 2011 10:26:23

Re: Tomkovice vonná Hierochloe odorata

Příspěvekod Ivana » sob 03. kvě 2014 23:49:40

Petra píše:Ivano, mohu poprosit o radu, neodolala jsem a tomkovici jsem si koupila a teď hledám na zahradě pro ni to nejlepší místo. Kam bys ji zasadila ty? Plné slunce, propustná živnější půda?

Strašně mi ji okusuje kočka, ač má zahradu plnou trávy, tak doufám, že přežije.
Petra


Kterou sis koupila? Odoratu nebo australis?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno


Zpět na Jedlé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron