Housenky na zelí

Co dělat aby nám biozahradu nesežral hmyz.

Housenky na zelí

Příspěvekod kol238 » sob 22. říj 2011 20:42:43

Tak už pomalu uvažuji, co všechno chci sázet příští rok. Mám na mysli klasickou jednoletou zeleninu. Tento rok bude můj třetí zahradnický, ale nepřišla jsem zatím na to, co dělat s bělásky a jejich housenkami na kedlubnech, zelí, kapustičkách atd. U mně vše komplet sežrali, a to do docela dost brzo, pak to začínalo hnít přímo na záhoně, tak jsem to vytrhala a vyhodila. Jak to děláte vy? Máte někdo zkušenost, jestli pomáhají doprovodné rostliny (saturejka atd.)na zmatení vůní? Já měla vysazeno jen málo kusů a to ještě ne pohromadě, tak tomu moc nevěřím.
kol238
člen korespondent
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 26. led 2010 20:34:00
Bydliště: Zbyslavice

Re: Housenky na zelí

Příspěvekod bobek » ned 23. říj 2011 8:30:27

Pověs už touto dobou na zahradě budku pro sýkory a pokud se tam na jaře nastěhují, budou to mít housenky hodně blbý :mrgreen: Odzkoušeno.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Housenky na zelí

Příspěvekod Alena » ned 23. říj 2011 10:24:07

No, já proti housenkám na zelí a kapustě bojuju prostě tak, že tak jednou týdně důkladně prohlížím listy a nakladená vajíčka bělásků nebo už vylíhlé malinké housenky hned ničím. Mívám mezi košťálovinami vysazený celer, který by je údajně měl odpuzovat, ale bělásci lítají furt a všude. A kromě košťálovin obzvlášť milují lichořeřišnici, ta je vždycky koncem léta housenkami obalená.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Housenky na zelí

Příspěvekod kol238 » ned 23. říj 2011 19:53:30

Díky za radu. Ty sýkorky by mohly klapnout, to sbírání není pro mně. Připadá mi, že těch housenek je mraky a mám je ráda ještě míň než slimáky. Celer jsem měla hned vedle, takže mám pocit, že jim to nevadí.
kol238
člen korespondent
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 26. led 2010 20:34:00
Bydliště: Zbyslavice

Re: Housenky na zelí

Příspěvekod Ivana » pon 24. říj 2011 12:40:47

Pro stavbu nebo koupi ptačích budek tady máme taky jedno vlákno.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Housenky na zelí

Příspěvekod kořenářka » úte 25. říj 2011 20:17:24

Moc mne láká superkřehké špičaté zelí - pochoutka pro můru zelnou a můru gamma, jejich housenky jsou tlusté jako prst s hovínky jak kozí bobky. Existuje síť proti hmyzu, třeby by tam nepustila i květilky zelné, to je moucha co klade vajíčka ke košťálu zelí a květáku. Larvy se prožerou do hlávky a ty jsou pak zespoda červivé.
Zdraví Mlýnec
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Housenky na zelí

Příspěvekod houba » sob 05. lis 2011 22:02:28

Já jsem si také přečetl v různých knížkách o tom, že celer chrání košťáloviny před bělásky. Ze zvyku ty rostliny sázím dohromady, ale neúčinkuje to. Na druhou stranu, takovou kalamitu, o jaké píše kol238, jsem s bělásky nezažil. U mě jde hlavně o brokolici, kterou pěstuji takovým celoročním způsobem (stále sklízím dorůstající malé hlavičky až do zimy). Na té se bělásci líhnou a vykrmují. Obvykle chodím a odstraňuji listy, kde je nakladeno, případně seberu nějakou housenku. Kdybych měl nějakou větší stejnorodou plochu, hodil bych na to síť. Jenomže větší stejnorodé plochy mě nebaví. Sýkorky u nás jsou, ale díky za tip, určitě jim nějakou budku na jaře vyvěsím.

O běláscích bych přidal jednu zajímavost. V roce 2009 jsem objevil na brokolici čerstvě vylíhlé housenky bělásků 3. generace někdy začátkem října. Tak jsem si říkal, že se asi zbláznili. Zvlášť když před polovinou měsíce proběhla studená epizoda se sněhovými přeháňkami. Jenomže pak se oteplilo a relativní teplo vydrželo až do poloviny prosince. Ne že by housenky aktivně žraly, ale byly na brokolici k vidění po celý listopad. O rok později (loni) se populace bělásků chovala docela normálně. Po studeném září nebylo po běláscích ani památky. Letos bylo září podobné jako v roce 2009 - a pozdní bělásci jsou znovu (i když ne v takovém množství).
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Housenky na zelí

Příspěvekod Hanča » sob 05. lis 2011 22:11:59

No ale někde píšeš o brokolici, že ji sázíš mezi rajčata, tak by mě zajímalo, jestli to bělásky neodradí. Ptám se proto, že letos jsem měla mezi rajčaty hrášek a nebyl vůbec ani trochu červivý, kdežto jiné roky ano. Tak mě zajímá, jestli ta divná rajčatová vůně neodežene i bělásky.
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Housenky na zelí

Příspěvekod Petra » ned 06. lis 2011 17:49:26

Letos jsem měla brokolici mezi rajčatama a housenek na brokolici bylo plno.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Housenky na zelí

Příspěvekod kol238 » ned 06. lis 2011 20:02:34

Letošní rok prý hrášku svědčil, moje mamka říkala, že takhle nečervivý jako letos ho nikdy neměla, takže asi to nebylo rajčatama.
Katka
kol238
člen korespondent
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 26. led 2010 20:34:00
Bydliště: Zbyslavice


Zpět na Ochrana rostlin proti breberkám

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron