Olej z Pongamia pinnata - proti savým i žravým hmyzákům

Co dělat aby nám biozahradu nesežral hmyz.

Olej z Pongamia pinnata - proti savým i žravým hmyzákům

Příspěvekod jiho » sob 20. črc 2013 12:50:58

Protože už jsem byl nešťastný ze svilušek, puklic a mšic, začal jsem intenzivně pátrat co by se dalo dělat jiného, než postřikovat jedy každých 14 dnů (a pokud možno pokaždé jiným svinstvem, aby si ty potvory nezvykly :x ). Nakonec jsem narazil na Rock Effect, což je olej ze semen Pongamia pinnata. Protože svilušky a puklice byly na kytkách po zimě pořádně přemnožené (bez ohledu na použité jedy), tak jsem byl opravdu zvědavý, co bude. Olej je v emulgovatelné formě, takže příprava postřiku byla velmi snadná. Efekt se projevil nejprve na sviluškách, puklicím to trvalo poněkud déle. Ale asi po 3 týdnech bylo jasné, že se nové puklice už neobjevují a postupně začaly opadávat i ty staré. Některé sice zůstaly díky oleji přilepené, ale bylo po nich.

Když jsme vysadili ven na záhony kapustu a zelí, vyrojily se na nich spousty molic. Takže jsem opět namíchal olejíček a zkusil to i na ně. A kupodivu, tam kde předtím bylo bílo, objevuje se teď už jen sem tam jedna. A co je velmi pozitivní, ty postříkané kytky jim zjevně přestaly chutnat a přestali přitahovat i bělásky.

Na broskvích se v letošních letních vedrech a suchu zase objevily spousty mšic. Opět jsem použil Rock Effect a efekt to zjevně mělo, mšice jsou fuč.

Zkoušel jsem stříkat i papriky a další kytky, snášejí to všechny dobře. Olej má působit také proti padlí a obecně zvyšovat odolnost rostlin a urychlovat jejich regeneraci. Jediný problém je "naolejování" všeho pod kytkami, takže doma stříkat na kusu igelitu, nebo stříkat venku. Olej je bez problémů odbouratelný, takže nehrozí nebezpečí, že si trvale naolejujete třeba dvorek.

Poznámka k ceně: Pokud nepotřebujete ošetřit jen pár kytek doma na okně, doporučuji koupit 5 l kanystr, který vyjde na nějakých 1300,- i s poštovným. Přece jenom, kupovat 100 ml balení vyjde dost draho, pokud bychom chtěli použít olej k ochraně rostlin na zahradě.

Ještě dotaz ke členům fóra: Podobný efekt má mít i lněný olej, ale zatím netuším, jak jej účinně emulgovat. Také by mne zajímalo, jaké s ním jsou zkušenosti mezi lidem zahrádkářským.
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Zpět na Ochrana rostlin proti breberkám

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník