Mšice

Co dělat aby nám biozahradu nesežral hmyz.

Mšice.

Příspěvekod Kohant » ned 27. pro 2009 17:57:25

Teď čtu v jedné knize že rostliny bobu zahradního je důležité chránit před mšicí makovou.
Jako prevenci uvádí dostatečnou zálivku po odkvětu, a hlavně že zaštípnutí špičky rostliny po násadě lusků omezuje výskyt mšice, která se nachází hlavně na vegetačním vzrůstovém vrcholu rostliny. Pěkná finta.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Mšice

Příspěvekod yaw » čtv 01. dub 2010 11:10:58

Ahoj Ivano,
s hrůzou jsem zjistil, že mi po pupečníku pochodují tyto broučci :o (asi mšice) :
Obrázek
Prosím poraď jak je omezit až k 0 a přitom aby zůstal pupečník nekontaminovaný.

Díky

Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Mšice

Příspěvekod Ivana » čtv 01. dub 2010 11:34:10

No to asi jsou mšice. Pupečník máš doma?
Mšice žerou larvy slunéčka sedmitečného, ale musel bys ho někde ulovit. Nevím, jestli takhle brzo někde jsou a ani nevím kde je hledat. Vypadá takhle: Obrázek
Zkus rostlinky opláchnout tak prudkým proudem vody, jaký snesou. Pak je zkus natřít silnějším vodním výluhem z tabáku - pozor na děti a zvířata, je to jedovaté. Dělala jsem to tak, že jsem na několik hodin namočila tabák do půl hrnku vody, většinou mi stačila jedna cigareta.
Ale nejsem v tomhle zas takový odborník, možná ti někdo poradí líp.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Mšice

Příspěvekod yaw » čtv 01. dub 2010 11:47:35

Ahoj Ivano,
Díky za radu. Pupečník mám doma. Teď s jarem krásně obrazil, tak jsem ho trochu "očesal" a zahrabal odnožující rostlinky, aby byly oddělky. Původně jsem myslel, že tyto dva zásahy ho trošku zdecimovaly, ale dnes ráno při detailnější prohlídce s lupou v ruce na mě zvesela mávali obézní mšice, překypující zdravím.
Jdu koupit karton marlborek a dám jim zahulit ;) .

Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Mšice

Příspěvekod dkaras » pon 26. dub 2010 23:06:16

Ahoj,

diky za fotku larvy berusky. Zatim jsem ji neznala. Na nasem citroniku take hoduji stada msic. Ale od vcerejska i dve krasne teckovane berusky. Ani se jim nechce odletet... a vycistily nam uz dva listy. :P
:D.
Uživatelský avatar
dkaras
pokročilý
 
Příspěvky: 33
Registrován: pon 05. dub 2010 21:02:41
Bydliště: Brandýs nad Orlicí (Orlickoústecko)

Re: Mšice

Příspěvekod sklenka » úte 27. dub 2010 7:09:05

Na mšice taky funguje výborně mýdlová voda. Stačí umýt ruce v lavoru a polít rostlinu.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Mšice.

Příspěvekod Ivana » stř 24. lis 2010 20:21:36

kořenářka píše:Zkus kousek rostliny pupečníku polít mlékem, to krabicové se snad už ani ředit nemusí, mléko přímo od krávy se má ředit na desetinu. Druhý den se to má opláchnout čistou vodou. Když to rostlince neublíží, polij celou. Mšice nerady kasein. Údajně to ničí i některé plísně.
Zdraví Mlýnec

Citováno z vlákna o pupečníku asijském.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Mšice

Příspěvekod Ivana » sob 27. lis 2010 16:33:17

Tak jsem zjistila, že na mém pupečníku jsou taky mšice. Zatím jsem provedla toto: všechny výhony jsem ostříhala a umyla několikrát proudem vody. Mšice vypadají že se vyplavily. Výhonky zasadím.
Yaw: Protože bych potřebovala ještě provést zásah i na mateřské rostlině, ráda bych poprosila o popsání postupu s tabákem - tj. druh, koncentraci apod. Nám zatím tabák fungoval, tak by mě zajímalo, jestli je pupečník opravdu tak citlivý že se na něj tento postup nehodí anebo mohla být příčina neúspěchu jinde.
OT: Jo a při té příležitosti jsem zjistila, že mi pupečník kvete, fotka květů je na vlákně o pupečníku.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Mšice

Příspěvekod yaw » sob 15. led 2011 17:55:39

Po listopadové "obíračce" mšice dali pupečníku přes vánoce pokoj, abych nyní s hrůzou zjistil, že se usadili na Vitániích (11 rostlin) a na Anginovníku(12 rostlin). To už se mi nechtělo obírat :twisted: , tak jsem zkusil mýdlový roztok. Po týdnu jsou Vitánie O.K., ale tu nejvyvinutější rostlinu Anginovníku si potvůrky nějak oblíbily. To už je ale brnkačka, to zvládám mechanicky likvidovat ;) .

Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Mšice

Příspěvekod Ivana » sob 15. led 2011 20:26:19

Mš ta Belamcanda připadala málo odolná proti škůdcům. Kdysi jsem ji dostala s puklicemi a nedokázala jsem se jich zbavit.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Ochrana rostlin proti breberkám

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron