Co s jabkama?

Osvědčené recepty.

Co s jabkama?

Příspěvekod Ivana » pát 06. srp 2010 9:52:06

Mám přebytek jablek, nemáte někdo nějaké origoš recepty? Ty běžné nám už lezou ušima...
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Co s jabkama?

Příspěvekod Jana-ka » sob 07. srp 2010 21:17:13

hmm, plácneš-li libovolné plátky masa na libovolně zpěněnou cibulku, dusíš a deset minut před dokončením přidáš najemno nastrouhané jablko, získá celé jídlo další, bááječný rozměr. Tím způsobem se ovšem jablek nezbavíš ;) :D Já přebytky chroupu, v zimě suším křížaly a v létě zavařuju - jen tak, strouhané, bez cukru, při 85 stupních. V zimě do štrůdlu jako bych našla...
Jana-ka
pokročilý
 
Příspěvky: 40
Registrován: sob 28. lis 2009 20:07:51

Re: Co s jabkama?

Příspěvekod Ivana » pon 09. srp 2010 23:55:40

Jasně, a taky když nastrouháš půlku jabka tak to můžeš dát do zářezu v sýru a obalit jako smažák. Ale na přebytky je tu třeba rosol:

Jablečný rosol
Velmi vhodné upotřebení zejména padaných a nezralých jablek, zralá jsou o mnoho méně vhodná. Jablka nakrájet na čtvrtky, větší jablka i na osminky. Nechat slupky i jádřince, vykrájet jen červavá a nahnilá. Jablka dám do kastrolu a zaliji vodou tak aby byla téměř potopená, čím míň vody tím líp. Pod poklicí dusím do měkka, míchat se nesmí. Na velůký cedník dám kus plátna nebo starou utěrku, jablečnou hmotu přemístím do cedníku s plátnem a nechám přes noc odkapat. Ráno můžu zbylá jablka v plátně ještě trochu promačkat aby vytekla všechna šťáva. Získanou šťávu odměřím a dám do velkého hrnce. Na 1 l odměřené šťávy navážím 180 g cukru. V hrnci odpařuji šťávu tak dlouho, dokud nezbyde přibližně třetina-čtvrtina původního množství, bílá pěna z povrchu se sbírá a dává pryč. Pak přidám cukr, rozpustím a od této chvíle sleduji, zda hmota želíruje. Já to dělám tak, že kápnu na talířek a nechám zchladnout. Jestli se z toho udělá rosol, je hotovo, jestli to ještě teče je nutno odpařovat vodu dál.
Zbylá jablečná hmota se dá přepasírovat a použít třeba jako základ čatní, dělala jsem třeba tenhle recept.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Co s jabkama?

Příspěvekod Fazole » pát 11. úno 2011 18:07:29

Jablka dusím s troškou soli, cukru a másla a skořicí. Bohatě nakládám na palačinky, zaplácnu plnotučným tvarohem.
Fazole
člen korespondent
 
Příspěvky: 58
Registrován: čtv 30. zář 2010 21:06:23

Re: Co s jabkama?

Příspěvekod Hanča » ned 27. úno 2011 10:25:30

Moc by mě zajímalo, jestli se dá zužitkovat větší množství jablek tak, aby ten výsledný produkt neměl klasickou jablečnou chuť. Štrúdl už nemůžeme ani vidět, křížaly máme na několik let, povidla a zavařená strouhaná jablka taky - a ve sklepě tři bedny Idaredů, které jsou letos úplně bez chuti, nikdy dřív takové nebyly, ale jíst (nebo někomu nabídnout) se to fakt nedá. Ani nikdo v okolí nemá zvířátka, kterým by se daly. A přece jen nerada vyhazuju úrodu na kompost :( .
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Co s jabkama?

Příspěvekod sklenka » ned 27. úno 2011 16:55:57

Tak je nabídni kvíčalám a kosům, ti si oblíznou všechny pařátky. Nebo srnkám.
Kromě tradičních receptů jabkama zjemňuju zelí a přidávám je k masu - dobrá je kombinace s česnekem nebo s nivou.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Co s jabkama?

Příspěvekod Ivana » ned 27. úno 2011 17:58:32

Hanča: přidávám nastrouhaná jabka do těsta na litý koláč. Když do Jablečného dortíku přidáš jedno balení vanilkového cukru do jablek tak bude vanilkový a míň jabkový.
Děláme taky nastrouhaná jabka mezi dvěma plátky sýra, pak se to hodí do trojobalu (tím ovšem nezmizí dvě bedny ze sklepa).
Výrobek kde jabka ztrácí svou původní chuť jsou různá čatní, variant je velmi mnoho.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Co s jabkama?

Příspěvekod Danka » úte 04. říj 2011 19:59:40

Moje oblíbená
Jabka s křenem:
Jablka oloupáme (není nezbytně nutné), zbavíme jádřinců a nastrouháme. Přidáme cukr a ocet (dle chuti) a hlavně strouhaný křen- kolik kdo snese (co nejvíc, je to konzervant a navíc zdravý). Důkladně zamícháme, osušíme slzy a plníme do sklenic. Nesterilované vydrží v chladném sklepě i pár měsíců (mě max. 2, déle nám likvidace nikdy netrvá). Baštit lze s vařeným nebo pečeným masem, se sýrem, chlebem s máslem, nebo jen tak. :twisted:
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54

Re: Co s jabkama?

Příspěvekod Kolmen » stř 05. říj 2011 8:16:04

Jablka namoštovat, zamrazit anebo vyrobit cider. Info třeba: http://www.domaci-cider.cz
Vyzkoušeno nemám, letos to byla s úrodou bída.
Kolmen
pokročilý
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte 05. dub 2011 10:53:57

Re: Co s jabkama?

Příspěvekod Ivana » stř 05. říj 2011 10:15:06

Danka: Na jabka s křenem mě naučila bývalá tchýně jeden trik: Místo části octa (nebo všeho, podle kyselosti) přidat do výrobku jednu naběračku masoxu. Dostane to celé jinou chuť.
Kolmen: Díky za tip, dřív se takové věci s bublinkama v láhvi prodávaly, bylo to úžasně dobré a říkalo se tomu pořád mošt. Ale dala jsi mi i další inspiraci, jablečný ocet je hodně léčivý, poohlédnu se někde po postupu na jeho výrobu.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Kuchařské recepty z klasických surovin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron