Ostružiny.

To se se tradičně pěstuje.

Ostružiny.

Příspěvekod pierro » úte 01. pro 2009 20:32:37

Troufám si ostružiny dnes už zařadit k tradičnímu ovoci. Kromě "klasických" trnitých zahradních ostružin existuje přehršel kultivarů a kříženců jednotlivých druhů, či poddruhů ostružin, z nichž nejoblíbenější jsou kultivary bez trnů. Prvním z beztrnných ostružin byl "thornfree" s výhony až 5m dlouhými.
focenovstoje.JPG
Obrůda thornfree, v koruně švestky.
focenovstoje.JPG (71.21 KiB) Zobrazeno 7594 krát
které potřebují oporu. Takto dlouhé výhony slouží ostružinám této skupiny k rozmnožování, kdy se špička letošního výhonu ohne na konci k zemi a vroste do země. Tam zapustí kořeny, zduří a na jaře se objeví nový malý trs. Částečně odnožuje i pod zemí, ale spíše vzácně. Výhony takové délky je pro lepší kvalitu jednotlivých plodů o něco zkrátit. Já zkracuji asi na výšku své postavy. A to s prvními mrazy. Samozřejmě není nutností. Dlouhé výhony působí majestátně a někdy se docela zajímavě mohou proplétat například korunou sousedního stromu, jako na naší zahrádce u domu například po švestce domácí. Druhou skupinou ostružin je ostružina typu klasické trnité zahradní ostružiny, která roste bez potíží bez opory a její výhony trčí ze země kolmo, načež se v horní části porostu ohýbají do horizontální polohy. Tyto ostružiny se při šíření spoléhají na podzemní výhony, které za sezonu mohou pod zemí urazit i několik metrů. Proto je lépe kolem plánovaných porostů ostružin vložit do země pás silnějšího plochého pásu proti rozrůstání, nebo poctivě vysíkat několikametrový pás trávníku.

Všechny odrůdy ostružin potřebují dostatek živin, plné slunce, maximálně polostín a přiměřeně vlhkou půdu. pokud možno neudusanou a nejlépe bez trávy v okolí trsu.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Zpět na Tradiční ovoce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron