Záchrana starých odrůd jabloní

To se se tradičně pěstuje.

Záchrana starých odrůd jabloní

Příspěvekod Martin » stř 13. říj 2010 11:17:22

Zjistil jsem,že mám poblíž dvě zaniklé obce.Jedna vzala za své vystěhováním němců a druhá postupným vylidněním někdy v padesátých letech.U té německé už jsem procházel starým sadem a tam mě napadlo,jestli by nebylo dobré ty jabloně nějak zachovat.A teď nastává praktická otázka jak na to.Takže asi napěstovat jabloňové semenáčky(stačí z jakéhokoli jablka?),prodrat se v únoru vysokou závějí a ukořistit rouby a pak to na jaře zkusit naroubovat?Jak rozpoznat odrůdy,aby člověk nezachraňoval zachráněné?Má s tím někdo praktickou zkušenost?
Martin
pokročilý
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 24. led 2010 16:22:37
Bydliště: Trutnov

Re: Záchrana starých odrůd jabloní

Příspěvekod Ivana » stř 13. říj 2010 11:52:30

Určitě s tím má zkušenosti pan Radim Pešek. Zkus zvážit spolupráci s ním. Dále se starými odrůdami zabývá ČSOP Bílé Karpaty. Pokud vím, tak se na podobné projekty dá sehnat i grant nebo dotace, s tím by ti poradil můj kamarád a kolega který se zabývá i zemědělským poradenstvím firma SEEB.
Praktické zkušenosti má možná taky někdo z lidí okolo permakultury, ale ti jsou pokud vím většinou proti roubování.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Záchrana starých odrůd jabloní

Příspěvekod pierro » čtv 14. říj 2010 18:45:29

Asi bych volil ty rouby. Třeba s fotkou plodů a tvaru koruny (pokud to okolní porost v "sadu" dovolí. Ohledně toho roubování a PK nejsem toho samého názoru. Viděl jsem na U tube spoustu videí, kde se roubování věnovali dost podrobně. Já osobně velice sympatizuju s názorem Jardy Svobody, a roubování mi přijde, jako transplantace končetiny. Hodí se, ale není nezbytná. Na 200% jsem pro semenáče. Mix genů starých odrůd by mohl poskytnout nečekané potomstvo. Vzniknou nové odrůdy a tím vzroste genetická bohatost a rozmanitost, což je jeden z důvodů snah o zachování odrůd původních. Napadá mě ještě možnost, nakřížit roubovance, nebo i semenáče s jabloněmi, odolnými proti tomu a tamtomu..... sám zkouším semenařit matčinu jabloň, z jablek z jabloně, na které jsem za nic na světě nenašel místo roubování. Roste u cesty, plodí od země a jablka jsou snad jen o něco tvrdší, než nonetit.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Záchrana starých odrůd jabloní

Příspěvekod Martin » čtv 14. říj 2010 19:56:33

Nedovedu si představit jinou praktickou cestu k získání staré odrůdy než rouby.V semenech to bude pěkný mix a šance,že třeba alespoň jeden z pěti stromků bude jako ten původní je dost mizivá.Na nějaké větší experimenty nemám moc místa,tak zatím vyhrávají jednoznačně semenáče a rouby.Dneska jsem to probíral s taťkou a ten se přiznal,že má na zahradě smiřické a croncelské.A v okolí jeho zahrady je jadernička a kousek dál ještě jeden starý sad se zatím neprozkoumaným obsahem.Takže je to fakt vzrůšo.Jdu dolovat ty jadýrka ;) A pierro by se měl po svém okolí taky porozhlídnout,taky to tam jsou sudety né.
Martin
pokročilý
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 24. led 2010 16:22:37
Bydliště: Trutnov

Re: Záchrana starých odrůd jabloní

Příspěvekod Ivana » čtv 14. říj 2010 21:21:55

Šlechtit jabloně, no, kdybych měla 600-700 let čas tak do toho jdu taky.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Záchrana starých odrůd jabloní

Příspěvekod yaw » pát 15. říj 2010 6:49:23

Někde hluboko ve vědomí mám zafixovanou informaci, že dost obsáhlou databázi odrůd jabloní ( i starých, nekomerčních) mají ve :
Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský
Holovousy s.r.o.
http://www.vsuo.cz/index.php?page=50
Při případných dotazech bývali hodně vstřícní.

Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Záchrana starých odrůd jabloní

Příspěvekod Martin » stř 12. led 2011 10:49:51

Mám kamaráda v krnapu a od něj jsem se dozvěděl,že mají štěpnici,ve které jsou všechny možné odrůdy starých jabloní.Tvrdil,že to co mají,je snad identické s holovouskou sbírkou.Jsou ochotní poskytnout rouby.Takže teď sháním podnože.Jestli někdo máte pláňata z jadýrka,tak prosím nabídněte.Já zatím nemám nic :( .Jestli by byl zájem přidám seznam.
Martin
pokročilý
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 24. led 2010 16:22:37
Bydliště: Trutnov

Re: Záchrana starých odrůd jabloní

Příspěvekod Martin » stř 12. led 2011 18:15:46

Zrovna mi přišla odpověď stran odrůd jabloní.Mohly by být rouby těchto odrůd : Krásné z Kentu, Sudetská reneta, Kardinál žíhaný, Parména zlatá zimní, Cox Pomona, Šarlatová parména, Grávštýnské, Červený hranáč, Lesklá reneta, Bernské růžové, Watervlietské mramorované, Jeptiška, Strýmka.Paní bude řezat rouby v průběhu ledna a mohla by nařezat i pro nás.
Martin
pokročilý
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 24. led 2010 16:22:37
Bydliště: Trutnov

Re: Záchrana starých odrůd jabloní

Příspěvekod Martin » stř 12. led 2011 18:30:12

Upravit předchozí příspěvek nemůžu tak přidávám jěště zdroj informací o odrůdách a jejich původu http://opera.krnap.cz/_pdf/42/oc42-10.pdf
Martin
pokročilý
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 24. led 2010 16:22:37
Bydliště: Trutnov

Re: Záchrana starých odrůd jabloní

Příspěvekod Kolmen » úte 19. dub 2011 11:36:49

Jenom malé info k tématu, které lze najít na netu:
- sdružení http://www.meluzina.info
- a jejich databáze http://www.plantsdata.com/Ovoce.aspx
Kolmen
pokročilý
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte 05. dub 2011 10:53:57

Další

Zpět na Tradiční ovoce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků