Muchovníky (rod Amelanchier)

Jedlé plody, zejména americké, v poslední době nové.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
6
86%
4
1
14%
3
0
Žádná hlasování
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus to nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 7

Muchovníky (rod Amelanchier)

Příspěvekod pierro » sob 19. pro 2009 1:11:22

Od olšolistého, přes "prince williama", až po vejčitý, jde vždy o keř, či malý strom, příbuzný s našimi jabloněmi.
A. alnifolia, muchovník olšolistý, známý také jako borůvka alaska, amelanchierova borůvka (to jsem skutečně četl - zahŕadnictví Kruh u Jilemnice) je keřík, vysoký... a tady se údaje liší. někde se udává 2m, jinde šest, nebo čísla v tomto rozmezí. Jde o druh poměrně plastický a tak si myslím, že i oněch 6 by mohlo být reálných (podle přírůstků keře na naší zahradě). Keř velice rád vymlazuje z podzemních výhonů. Nešíří se ale jako maliny, nebo ostružiny, většinou se spíše rozšiřuje keř, trs. kvete poměrně časně, a časně i zraje, nejlépe na plném slunci. Keř snese i polostín, ale plody jsou pak o třídu horší jakosti (alespoň u mě)
Pomocí odkopků jde velice snadno množit. Je třeba brát tříleté odkopky, v době veg. klidu (PFAF)
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Muchovníky (rod amelanchier)

Příspěvekod Kohant » sob 19. pro 2009 7:00:52

Ta borůvka v názvu bude zřejmě finta onoho zahradnictví. Borůvku si koupí kde kdo, muchovník skoro nikdo.
Doporučuji sázet je trochu hlouběji. Moje první výsadby, kdy jsem sázel tak hluboko jako byly v kontejnerech, tvoří "odkopky" několik centimetrů nad povrchem půdy.

much.jpg
much.jpg (147.29 KiB) Zobrazeno 35173 krát


Ty mrňavé výhonku v pravo u kmínku je rakytník. Rozlézá se kde může. Je to samec, holky se tak netoulají. Pozor na vysazování rakytníků k plotu sousedů, nebo u zeleninových záhonů.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Muchovníky (rod Amelanchier)

Příspěvekod linaria » pon 21. pro 2009 0:18:55

A kluci,
můžete doporučit, kterej druh je fakt dobrej? A nebo kupovat u odborníků (např. v Bormatu) rovnou nějakou odrůdu?
Já zatím sázela letos na podzim první muchovník - u kamarádky do pražský pidizahrádky, nakupovala jsem v celkem známých školkách a paní se divily, že bysme to chtěly jíst .-))))
Na jaře se chystám sázet u sebe, už se těším. Viděla jsem ho kvést, je nádhernej, na bobule jsem děsně zvědavá .-)
linaria
nový člen
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 29. lis 2009 14:55:32
Bydliště: Praha/Votice

Re: Muchovníky (rod Amelanchier)

Příspěvekod Petra » pon 28. pro 2009 23:26:34

Doporučuji nakupovat v Bormatu, mám M.Lacmackii a je dobrý a hodně plodný, kamarádka má další dva ze zahradnictví, ale to jedí jen ptáci. Z Bormata mám olšolistý - odrůdu Martin a ta je opravdu úžasná, chutnější než lesní borůvky. Akorát, že v Bormatu letošní sazenice (přikupovala jsem známým a rodičům) byly opravdu malé proutky, naštěstí muchovníky plodí velmi brzo a hodně.
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Muchovníky (rod Amelanchier)

Příspěvekod Hanča » sob 02. led 2010 19:43:08

Chtěla bych se zeptat, jestli v Bormatu pošlou jednotlivé sazenice. Slyšela jsem, že posílají nejméně 4 najednou, ale na jejich stránkách jsem tuhle informaci nějak neuměla najít a na dotaz mailem přímo na firmu mi nikdo neodpověděl. Díky, Hanča
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Muchovníky (rod Amelanchier)

Příspěvekod robos » pon 21. čer 2010 10:28:53

Amelanchier lamarckii
Přílohy
robos
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 21. čer 2010 9:45:20

Re: Muchovníky (rod Amelanchier)

Příspěvekod Ivana » pon 21. čer 2010 10:40:08

Ahoj, vítám tě tu. To je tvůj muchovník? Už ti plodí?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Muchovníky (rod Amelanchier)

Příspěvekod robos » pon 21. čer 2010 11:51:15

Ano, môj, mám ho 3 rok, a každý rok plodí, tento rok niečo cez 1kg plodov, veľmi chutné,len ruky zostávajú trochu fialové ale to sa dá umyť, ďakujem za privítanie.
robos
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 21. čer 2010 9:45:20

Re: Muchovníky (rod Amelanchier)

Příspěvekod robos » stř 23. čer 2010 13:09:38

Časť úrody
Přílohy
robos
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 21. čer 2010 9:45:20

Re: Muchovníky (rod Amelanchier)

Příspěvekod Rade » úte 23. srp 2011 10:34:38

Mám nekolik druhů a odrůd, ale můj osobní bezkonkurenční vítěz v chuti, je Amelanchier lamarckii "Ballerina". Díky této odrůdě hlasuji pro 5. Za 5 by ještě stála odrůda "Snowflake", která patří druhu A. laevis nebo lamarckii, to si nejsem jist.
Čtyřku by u mě dostaly odrůdy druhu Amelanchier alnifolia a mezi 4 - 3 Amelanchier canadiensis.

Zralé plody muchovníku lamarkova "Balleriny", jsou asi nejchutnější drobné ovovce. Rozhodně nejchutnější malvice ;) .
Rade
začátečník
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 16. srp 2011 22:44:56
Bydliště: Ochoz u Brna

Další

Zpět na Netradiční ovoce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník