Hlohy Crataegus

Jedlé plody, zejména americké, v poslední době nové.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
0
Žádná hlasování
4
0
Žádná hlasování
3
0
Žádná hlasování
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus tento druh nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 0

Re: Hlohy Crataegus

Příspěvekod Kohant » pát 26. bře 2010 10:33:23

Vysvětlete mi to s těmi pupeny, já to neznám.



Crataegus pinnatifida, než mi ho něco okousalo.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Hlohy Crataegus

Příspěvekod Ivana » pát 26. bře 2010 13:14:13

Hezkej. Jak má velké a dobré plody?
Ty pupeny jsem ochutnávala jen u našich volně rostoucích hlohů.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Hlohy Crataegus

Příspěvekod Kohant » pát 26. bře 2010 14:44:48

Něco přes tři centimetry dlouhé, a příjemně nakyslé. Prý. Já je nejedl, páč mě někdo předeběh.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Hlohy Crataegus

Příspěvekod Ivana » ned 13. úno 2011 23:20:38

Naše domácí volně rostoucí hlohy (citace podle Klíče ke květeně České republiky:
Příčinou obtížného určování hlohů je časté křížení, na němž se účastní všechny čtyři naše základní druhy hlohů, převážně Crataegus laevigata hloh obecný, C. monogyna hloh jednosemenný a C. preamonticola hloh křivokališný , v menší míře C. lindmani hloh Lindmanův. Kříženci jsou plodní a zpravidla hojnější než základní druhy. Morfologicky a zčásti i geograficky lze vymezit čtyři základní hybridy (C. x fallacina, C. x media, C. x macrocarpa a C. x calycina), které nejsou jen morfologicky přechodné, ale mohou mít různé znakové kombinace svých rodičů. Následkem zpětného křížení (pozn. IP tj. s rodiči) i křížení mezi hybridy navzájem dochází k tvorbě hybridních rojů a ke komplikovaným kombinacím znaků zúčastněných partnerů. Určování těchto mnohonásobných kříženců je obtížné až nemožné.

Crataegus x macrocarpa hloh velkoplodý vznikl křížením hlohu obecného C. laevigata a hlohu křivokališného C. praemonticola. Malvice 10-16 x 8-12 mm.

Srozumitelné shrnutí na otázku Anděly ve Výměnách:
Tudy cesta nevede. Buďto si sežeň nějaký opravdu chutný a velkoplodý druh nebo kultivar v zahradnictví (nebo od někoho) anebo prostě choď a ochutnávej co kde roste. Kohant tvrdí že existují i chutné volně rostoucí druhy, já jsem zatím na nic co by zde stálo za zmínku v přírodě nenarazila. Ale i z těch planých se dá udělat slušná směsná marmeláda nebo něco podobného.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Hlohy Crataegus

Příspěvekod Ivana » ned 13. úno 2011 23:32:18

Jestli vás to neodradilo a bude zájem, dám sem i klíč na určování těch základních volně rostoucích hlohů.

Z pěstovaných se u nás nejčastěji pěstuje v parcích C. persimilis (pfaf nemá), C. pedicellata (edibility 5, medicinal 3, druh je variabilní ve velikosti i kvalitě plodů) a C. mollis (edibility 4, medicinal 2, plody 20-25 mm). Oba druhy mají podle pfaf suché a moučnaté plody.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Hlohy Crataegus

Příspěvekod sklenka » pon 14. úno 2011 8:44:03

Neodradilo, sem s klíčem.
Na podzim jsme s dětmi ožírali meze a mohu potvrdit, že opravdu některé hlohy jsou výrazně chutnější než jiné. Všechny byly ale dost moučnaté, na takové, které bychom kvůli ovoci pěstovali na zahradě, jsme nenarazili.
Objednala jsem si ze starých odrůd toho mičurinského křížence hlohu a jeřábu. Nemáte ho někdo? Nějaké zkušenosti?
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Hlohy Crataegus

Příspěvekod Ivana » pon 14. úno 2011 12:17:14

sklenka píše:Objednala jsem si ze starých odrůd toho mičurinského křížence hlohu a jeřábu. Nemáte ho někdo? Nějaké zkušenosti?

Ke kříženci: Prosím založ nové téma přímo ke kříženci. A můžeš tam dát odkaz přímo na něj? Nemůžu ho na starých odrůdách najít.

Klíč:




Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Hlohy Crataegus

Příspěvekod Fanda » ned 20. úno 2011 21:53:58

Taky jeden hloh.
Uživatelský avatar
Fanda
člen korespondent
 
Příspěvky: 56
Registrován: pon 15. úno 2010 22:56:08

Re: Hlohy Crataegus

Příspěvekod pierro » pon 29. dub 2013 20:38:14

Mičurinův kříženec "granatnaja" mi letos poprvé pokvete. Pinatifidu jsem letos přesadil, tak snad za rok zaplodí. Mičurinka bude mít několik květenství. Tak snad dám vědět (pokud mě taky někdo nepřadběhne se sklizní.)
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Předchozí

Zpět na Netradiční ovoce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron