Dřišťál Berberis

Jedlé plody, zejména americké, v poslední době nové.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
0
Žádná hlasování
4
0
Žádná hlasování
3
1
100%
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus to nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 1

Dřišťál Berberis

Příspěvekod Ivana » pát 03. zář 2010 11:39:57

dřišťál Berberis

U nás roste volně dřišťál obecný (alias dráč) Berberis vulgaris a často se pěstuje dřišťál Thunbergův Berberis thunbergii jako okrasný a do živých plotů. Na rozdíl od dřišťálu obecného má menší listy, které na podzim většinou výrazně červenají. Oba druhy mají jedlé plody s vysokým obsahem vitamínu C, z plodů se vyrábějí zavařeniny, kompoty a další výrobky. Oba jsou léčivé (kořen). Všechny části rostliny kromě plodů obsahují alkaloidy, které mohou způsobit při předávkování otravu.

dřišťál obecný



Obrázek
dřišťál Thunbergův
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Dřišťál Berberis

Příspěvekod Ivana » pát 03. zář 2010 12:19:13

Při hledání na českém internetu je také uváděn dřišťál Juliin Berberis julianae. Pfaf ani wikipedia ho nezná, na biolibu je v seznamu druhů.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Dřišťál Berberis

Příspěvekod robos » úte 25. led 2011 18:36:57

A ten dřišťál Juliin Berberis julianae má tiež jedlé plody? sú modrej farby.
robos
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 21. čer 2010 9:45:20

Re: Dřišťál Berberis

Příspěvekod Ivana » úte 25. led 2011 18:54:45

To právě netuším. Berberis julianae pochází z centrální Číny a pěstuje se i u nás jako okrasný keř. Pfaf ho nemá, leda že by to bylo synonymum. Před nějakým časem jsem po tom pátrala, ale nic jsem nenašla.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Dřišťál Berberis

Příspěvekod Mos » čtv 19. dub 2012 11:09:43

Juliin dristal by mel take mit jedle plody (http://www.bucknur.com/acatalog/product_38769.html):

Dense, upright, fast growing evergreen with long glossy heavily spined leaves, dark green above, pale green beneath. Masses of clusters of yellow, or sometimes red tinged flowers wreath the shoots in spring followed by edible, bloomy, blue-black egg-shaped fruits in autumn. Quickly forms an impenetrable hedge. Shade tolerant.
HEDGE Trim after flowering. For hedges 4-7ft (1.2-2.1m). Plant 1.5-2ft (45-60cm) apart.
SHRUB 10ft x 11ft (3m x 3.4m).

Nebral bych to zcela jako bernou minci, je to jen jedna 'jakasi' internetova stranka, ale nebal bych se to otestovat. Sam ale musim pockat, az mi vyrostou - teprve je budu sadit (plot proti vysoke, 500mnm, polostin, tezka puda). Je otazka, jak moc budou v tom polostinu plodit.
Mos
nový člen
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 19. dub 2012 9:32:47


Zpět na Netradiční ovoce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron