Hlošina úzkolistá Eleaegnus angustifolia

Jedlé plody, zejména americké, v poslední době nové.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
0
Žádná hlasování
4
0
Žádná hlasování
3
0
Žádná hlasování
2
2
67%
1
1
33%
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus to nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 3

Hlošina úzkolistá Eleaegnus angustifolia

Příspěvekod Ivana » sob 25. zář 2010 8:19:53

hlošina úzkolistá Eleaegnus angustifolia

Alias česká oliva. Tak jsem si natrhala něco plodů a větviček na řízky. Podle Svobody má mít jedlé plody. Plod jsem ochutnala a velmi mě to zklamalo. Velmi moučnatý a natrpklý. Nasládlý. Svoboda sice píše, že musí být dozrálý aby nebyl trpký, ale i kdyby trpký nebyl, nechutná mi. Nemusí se to nějak upravovat? Jaké máte zkušenosti s chutí tohoto druhu?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Hlošina úzkolistá Eleagnus angustifolia

Příspěvekod robos » úte 25. led 2011 10:42:25

syn. Elaeagnus argentea, Elaeagnus hortensis
anglicky - Russian olive - ruská oliva

PFAF údáva:
Je to krík do 7 m vysoký(s týmto nesúhlasím, videľ som nejeden statný strom, ale vo väčšine prípadov rastie ako tŕnitý krík),odoláva zimy až do zóny 2. Kvitne v júni, dozrieva od septembra do októbra. Je to jednodomá rastlina, opelovaná včelami. Dokáže viazať dusík.

Rastie v piesočnatých, hlinitých ale aj ílovitých pôdach, vyžadaje však drenáž, a dokáže rásť aj v pôdach chudobných. Vyhovujú jej kyslé, neutrálne a zásadité pôdy. Dokáže rásť vo veľmi alkalických a zasolených pôdach. Môže rásť aj v tieni. Čiže môže rásť takmer všade.

Rozmnožuje sa semenom, výsev na jeseň alebo na jar, odrezkami vyzretého dreva, a najjednoduchšie je asi množenie pomocou odnoží. (na jeseň odrezaný asi 3 ročný výhonok - priemer 2 - 3 cm, o dĺžke 1 - 1,5 m zasadený priamo na stanovište zakorenil bez problémov, - rastie v tvare stromu a netvorí odnože.)

Plod - konzumuje sa surový alebo varený ako prísada do polievok. Plod je suchý, sladký a múčnatý. Môže sa použiť tiež do želé. Plod musí byť úplne zrelý aby sme ho mohli jesť surový, ak ešte nebude úplne zrelý spôsobí nám trpkosť v ústach. Plod je okolo 10 mm dlhý a obsahuje jedno veľké semeno. Semeno sa môže konzumovať surové alebo varené. Viem o 2 kríkoch s plodmi veľkými až 25 mm, neviem či je to nejaká odroda, ale pár semienok mám odložených, ak by niekto chcel rád vymením.
robos
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 21. čer 2010 9:45:20

Re: Hlošina úzkolistá Eleaegnus angustifolia

Příspěvekod robos » úte 25. led 2011 19:01:33

Tu je na porovnanie klasický plod a ten väčší, len je už trocha zoschnutý, inak vidno aj podla kôstky že mal nad 2cm.
Přílohy
robos
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 21. čer 2010 9:45:20

Re: Hlošina úzkolistá Eleaegnus angustifolia

Příspěvekod Ivana » úte 25. led 2011 19:06:44

A jakou má chuť? Mě tedy hlošina úzkolistá docela zklamala, mě to nechutná. Píšeš že semena jsou jedlá - jak se to dá louskat? Louskáček na ořechy je na to moc velký.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Hlošina úzkolistá Eleaegnus angustifolia

Příspěvekod robos » úte 25. led 2011 19:12:18

Chuť nič moc, keby som to mal jesť tak asi za trest :), semená som nejedol, píšu to na pfaf.
robos
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 21. čer 2010 9:45:20

Re: Hlošina úzkolistá Eleaegnus angustifolia

Příspěvekod Ivana » úte 25. led 2011 19:16:18

Podle tvrdosti počítám že semena budou taky za trest.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Hlošina úzkolistá Eleaegnus angustifolia

Příspěvekod Petra » sob 29. led 2011 23:00:30

Také jsem plody ochutnávala, ale nešlo to, spíš neurčitá pachuť, ale možná nebyly správně zralé, navíc byly velmi malé. Ale hlošina okoličnatá mne velmi mile překvapila:-)
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.


Zpět na Netradiční ovoce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron