Kustovnice čínská - goji

Jedlé plody, zejména americké, v poslední době nové.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
3
60%
4
2
40%
3
0
Žádná hlasování
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus to nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 5

Kustovnice čínská - goji

Příspěvekod pierro » stř 02. pro 2009 20:46:14

Kupříkladu kustovnice čínská (lycium chinense), známá, jako GO - JI nebo goji,
Jde o lilkovitý keř, množitelný řízky, nebo semeny (http://www.bambusarium.cz). po seříznutí divoce obráží z kořene. O léčebných účincích vám více poví zdroje na internetu. Sám pěstuji kustovnici u paty zdi našeho domu. Na "velké zahradě" mi všechny sazenice záhy po vysazení zašly.
goji.JPG
goji.JPG (21.76 KiB) Zobrazeno 29172 krát
gojiflow.JPG
detail květu
gojiflow.JPG (5.4 KiB) Zobrazeno 29172 krát


Více obrázků:
http://images.google.cz/images?hl=cs&source=hp&q=kustovnice&lr=&um=1&ie=UTF-8&ei=dsIWS4_uG46OmAPKluyMBw&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CCMQsAQwAw
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Nové a méně známé keře

Příspěvekod Ivana » stř 02. pro 2009 20:55:17

POZOR! Kustovnice čínská Lycium chinense alias goji je jiný druh než kustovnice cizí Lycium barbarum (synonymum Lycium halimifolium. Na rozdíl od jedlých plodů goji se plody kustovnice cizí pokládají za jedovaté a to co u nás volně roste je většinou kustovnice cizí. Vzhledem jsou si velmi velmi podobné, liší se jen délkou květní trubky. Kustovnice čínská u nás také může zplanět, ale jen vzácně. Takže nedoporučuji jíst plody zplanělých kustovnic. Prý i někteří zahradníci prodávají kustovnici cizí jako goji, takže si dejte pozor anebo si ji na jistotu vypěstujte sami.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Nové a méně známé keře

Příspěvekod pierro » stř 02. pro 2009 22:02:30

Přepracováno. Je znám rozbor plodů u Barbatum? Nevychází se z toho, že je to lilek (lilkovitá rostlina)? Četl jsem několik názorů o samostatnosti druhu l. cinensis versus l. barbatum. (české názvy se mohou měnit mnohem rychleji, než latinské např. sagittaria sagittifolia (nebo je tam jedno t?)). V oblasti botaniky se pohybuji přeci jen trochu těžkopádněji. Ale vím, že tu nepanuje 100%ní shoda.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Nové a méně známé keře

Příspěvekod Ivana » stř 02. pro 2009 22:39:21

Tohle není otázka synonym (a tudíž rychlých změn názvů). Kustovnice čínská je z Asie a kustovnice cizí ze Středozemí. Mě to samotnou zarazilo, jsou si tak podobné a jedna má plody dlouhověkosti a druhá je jedovatá. Ale pokládám to za možné, přítomnost i množství obsahových látek se může lišit už jenom tím, že rostlina roste ve stínu (viz řebříček, který ve stínu netvoří chamazulen).
Údaj o jedovatosti je z knihy Baloun et al. Rostliny způsobující otravy a alergie, Praha 1989, Avicenum (nemá ISBN). Uvádí obsah glykosidově vázané dusíkaté látky a hyoscyamin. Otrava probíhá podobně jako u rulíku. Jedovaté jsou všechny části včetně plodů, dávku neuvádí.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Nové a méně známé keře

Příspěvekod pierro » stř 02. pro 2009 23:47:06

Měl jsem na mysli druhová jména, synonyma, u barbarum. Uznávám existenci obou druhů. Se zkušenějším se nehodlám přít o tom, co mám z druhé (třetí) ruky.
Jak říkám, botanika není u mě úplně na prvním místě. Navíc v okolí Náchoda o l. barbarum nevím. Takže jsem se o ni nezajímal, dokud jsem se nedozvěděl o l. chinensis a na nějakém fóru nevyčetl debatu o občasném přiřazování l. chinensis k l. barbarum, jako l. barbarum chinensis, či var.chinensis. Tím končím. a do budoucna se kustovnici cizí vyhnu. I když má krásný habitus.
Mnou pěstované l.chinensis pocházejí ze semen od p. Rezla z Bambusária. V současné chvíli mám ve skříňce sáček s novými a několik semen vypreparovaných ze sušených goji z obchodu. Výsev je bez stratifikace. Mezi vyrostlými jedinci je později potřeba provést selekci, občas některé rostliny prý hůře plodí. moje pouze dvakrát nakvetly a letos zůstalo asi šest plodů. A žiju, takže to bude skutečně čínská. Chutnal jsem i listy.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Nové a méně známé keře

Příspěvekod Ivana » stř 02. pro 2009 23:51:16

To bylo nejspíš fórum zahrada.cz. Kromě toho že tam vraždí kočky, včely a rostliny je tam občas i nějaký nesmysl.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Nové a méně známé keře

Příspěvekod pierro » čtv 03. pro 2009 0:01:57

Ke kočkám jsem se tam zaplaťpánbůh nedostal. V tom případě bych tam zmíněné informace rád zapomněl. Byl jsem ochotný o příbuznosti uvažovat, protože jsem se celkem nedávno dozvěděl o příbuznosti, či dokonce totožnosti mnoha druhů izolovaných na tisíce kilometrů vzdálených místech výskytu. Sklerotik si zrovna na konkrétní nevzpomenu. Třeba výskyt řebčíků v Asii a v Americe. Zde šlo možná o přenos přes Beringovu úžinu, ale stejně... Dík za vnesení pořádku do tohoto ožehavého tématu.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Nové a méně známé keře

Příspěvekod Ivana » čtv 03. pro 2009 0:09:43

Ještě mi pověz za jak dlouho (jak staré) ti vyplodily? My máme asi tříleté.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Nové a méně známé keře

Příspěvekod pierro » čtv 03. pro 2009 0:41:59

Já taky. Možná čtyři. Ta, co je na fotce. A prosychá mi. Letos jí uschla polovina výhonů.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Nové a méně známé keře

Příspěvekod Petra » pon 28. pro 2009 23:08:08

Chci pěstovat kustovnici na opoře (obouk) směrem nahoru - nevím jestli půjde, víc místa pro ní nemám, neuvěřitelně se rozrůstá. Mám informace, že v našem pásmu, údajně moc neplodí. Mám dvouletou zatím jenom strašně roste a kvete, ale neplodí. Budu ráda za informace o plodnosti, jinak ji nahradím něčím užitečnějším:-). Jinak mladé listy jsou prý jedlé, ale nezkoušela jsem.
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Další

Zpět na Netradiční ovoce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků