Kustovnice čínská - goji

Jedlé plody, zejména americké, v poslední době nové.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
3
60%
4
2
40%
3
0
Žádná hlasování
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus to nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 5

Re: Kustovnice čínská - goji

Příspěvekod Ivana » stř 11. srp 2010 14:08:25

To nevím jak ti půjde, přirozeně dělá oblouky spíš dolů.
Pěstování podle pfaf:
Snadno pěstované rostliny, nevyžaduje bohatou půdu, kvete a plodí lépe v dobře odvodněné půdě střední kvality. Uspěje i na chudých půdách. Vyžaduje slunné polohy. Velmi odolná rostlina, toleruje teploty až kolem -23 ° c [200]. Tento druh je pěstovaný pro jedlé mladé výhonky v Číně. Je hodně zmatek mezi rozlišováním tohoto druhu a příbuznou L. barbarum. Většina, ne-li všechny rostliny, které byly pěstovány jako chinense L. v Británii jsou ve skutečnosti L.barbarum.

Teď vidím, že nejen u nás je zmatek v rozlišování druhů kustovnic.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kustovnice čínská - goji

Příspěvekod Ivana » pon 16. srp 2010 13:27:54

Naše kustovnice čínské. Zdroj - kupovaná sušená semena ve zdravé výživě, co zbylo mezi zuby naplivané do květináče a vyrostlé (z tohoto důvodu se domnívám že je blbost utrácet za vzrostlé keře). Do květináčů napliváno na jaře 2008, takže na fotkách jsou tříleté.





Dokáže udělat široké listy....

i takto úzké.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kustovnice čínská - goji

Příspěvekod Ivana » stř 18. srp 2010 17:43:19

Tenhle je plivnutej letos na jaře.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kustovnice čínská - goji

Příspěvekod Ivana » stř 18. srp 2010 17:59:33

To houští co je fotka nahoře vypadalo dne 21.5.2008 takhle:
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kustovnice čínská - goji

Příspěvekod pierro » ned 29. srp 2010 20:56:48

Budeme pekelně zdraví. Letos je go ji snad kilo. 1. A klassa. Mňam. To sušené cosi v obchodě..... Až ochutnáte čerstvé... Jsou bezva. Ale OPRAVDU zralé.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Kustovnice čínská - goji

Příspěvekod Ivana » ned 29. srp 2010 21:17:18

Psal jsi že ti plodí jako čtyřleté?
To se mám příští rok na co těšit. Letos kvetou jen některé a málo. Ale ještě je musíme přesadit, doufám že to přesazení dopadne dobře a příští rok budem mít taky hodně plodů.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kustovnice čínská - goji

Příspěvekod Ivana » ned 29. srp 2010 22:18:28

Kustovnic (Lycium) je přes dvacet druhů, u nás se vyskytují tři.

Klíč k určení našich kustovnic (podle J. Dostál, Květena ČSR, díl 2, Praha 1950):
1a Listy kopinaté, šedozelené, korunní cípy dlouhé jako 2/3 až 3/4..........................................2
1b Listy vejčité, vejčitě kopinaté nebo kosníkovitě vejčité, živě zelené, korunní cípy stejně dlouhé jako trubka, málo trnitý keř, původem z východní Asie, zřídka pěstovaná.........L. chinense, kustovnice čínská
2a Slabě trnitý nebo beztrnný keř, cípy korunní zdéli 2/3 až 3/4 trubky, původem ze Středozemí, pěstovaná a často zplaňující ............Lycium barbarum (synonymum L. halimifolium), kustovnice cizí
2b Silně trnitý keř, cípy korunní zdéli 1/2 trubky, původem ze Středozemí, u nás vzácně pěstovaná, přechodně zplaňující.................................................. Lycium europaeum, kustovnice evropská

V knize J. Baloun a kol. Rostliny způsobující otravy a alergie, Avicenum Praha 1989 je uvedená kustovnice cizí jako jedovatá, celá rostlina (tj. i plody). Obsahuje glykosidově vázané dusíkaté látky podobné hyoscyaminu, průběh otravy je podobný jako u rulíku. Pfaf ji udává jako jedlou (plody a listy), podobně jako ostatní druhy kustovnic (pfaf jich má 14).
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kustovnice čínská - goji

Příspěvekod Ivana » ned 17. říj 2010 18:05:20

Tak máme letos taky první plody. Jsou dobré.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kustovnice čínská - goji

Příspěvekod Petra » sob 06. lis 2010 15:28:21

Tak letos je tuším třetí rok od zakoupení (původ Krakonošovo zahradnictví), ale zase nic i když kvetla. Výhonky jsou dobré mírně nahořklé, sklízeli jsme celé jaro, i když stále nevím do jaké míry je zdraví prospěšná, našla jsem také ty rozporuplné info jako Ivana.

Hrozně se rozrůstá, i když je opřená o treláž, tak stále zvažuji zda počkat nebo vykopat, na malou zahrádku se příliš nehodí.

Ty naplivané "sazeničky" jsou úžasné.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Kustovnice čínská - goji

Příspěvekod kol238 » sob 06. lis 2010 18:24:02

Já zírám,
já jsem zkusila jednu kupovanou zasadit loni napodzim, na jaře ji hned někdo ožral, obrašila, ale opakovalo se to dvakrát znovu. Sestra sadila na jaře a nachytala tam slimáky. Proto jsem koupila další sazenici a zasadila na sušší místo, kde se okolo seká, letos v srpnu. Vypadala pořád v pohodě. V říjnu jsem zjistila, že po kustovnici není ani památky, zkusila jsem rozhrabat hlínu, ale nenašla jsem ani kořínek. Touhle dobou už u nás slimáci nebyli. Co to může být?
kol238
člen korespondent
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 26. led 2010 20:34:00
Bydliště: Zbyslavice

PředchozíDalší

Zpět na Netradiční ovoce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron