Sklizeň ovoce 11 měsíců v roce?

Jedlé plody, zejména americké, v poslední době nové.

Re: Sklizeň ovoce 11 měsíců v roce?

Příspěvekod Hanča » ned 23. led 2011 12:33:44

Pierro: Měla jsem procumbens, tu druhou neznám, to, co píšeš, vypadá moc zajímavě! Odkud ji máš? A není moc teplomilná? (Zahradničím v 590 m n. m. a ještě k tomu v mrazové kotlině.)
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Sklizeň ovoce 11 měsíců v roce?

Příspěvekod Kohant » pon 24. led 2011 21:16:32

S jabkama se dá zvládnout 11 měsíců jako prd.
Muchovníky zrají už od června.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Sklizeň ovoce 11 měsíců v roce?

Příspěvekod pierro » pon 24. led 2011 22:31:28

Hanča: Shallon. Mám ji od pana Grulicha ze Sedloňova. Alpinkář, má nádhernou skalku na rostlé skále a roste mu tam i klanopraška. Neplodí mu, ale odkopek od něj mi už plodil. No, seznam by byl dlouhý. Ne všechno prodává. Ale asi pokaždé měl pár věcí na prodej. Plánuju zas návštěvu, až sleze sníh. Podrobnosti o shallon jsem napsal do vlákna o libavkách.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Sklizeň ovoce 11 měsíců v roce?

Příspěvekod Fanda » čtv 27. led 2011 17:28:05

Moc nevěřím , že by u nás Elaeagnus x Ebbingei dozrávala na jaře. Ona kvete spíš koncem léta a jestli plody vydrží přes zimu , aby na jaře dozrály. No nevím.
Uživatelský avatar
Fanda
člen korespondent
 
Příspěvky: 56
Registrován: pon 15. úno 2010 22:56:08

Re: Sklizeň ovoce 11 měsíců v roce?

Příspěvekod Ivana » čtv 27. led 2011 17:33:55

Fanda: No dala jsem to sem spíš do diskuse aby se ozval někdo kdo má zkušenosti. Ty máš hodně druhů hlošin, že? Která je nejlepší?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Sklizeň ovoce 11 měsíců v roce?

Příspěvekod Fanda » pon 31. led 2011 22:11:49

Když to vezmu obráceně , tak tahle vypadala nejmíň jedle.
Uživatelský avatar
Fanda
člen korespondent
 
Příspěvky: 56
Registrován: pon 15. úno 2010 22:56:08

Re: Sklizeň ovoce 11 měsíců v roce?

Příspěvekod Ivana » stř 02. úno 2011 15:07:08

Fanda: A která to je?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Sklizeň ovoce 11 měsíců v roce?

Příspěvekod Alena » stř 02. úno 2011 23:57:58

Zdravím všechny. Smím se vmísit do debaty? Chtěla bych reagovat na zmínku o mochyni peruánské, která je o několik příspěvků výš. Pěstuji ji už 20 let, první semínka jsem si koupila v roce 1991 v Německu. Prvních několik let jsem ji pěstovala na zahradě v nadmořské výšce kolem 450m, v místech, kde je otevřená rovina k severu a blízkost rybníků, tudíž dost drsné podmínky. Měla jsem ji zasazenou volně do záhonu a ničím nechráněnou, plodů dozrávalo jen několik a ne každý rok. Posledních 14 let ji pěstuji v Českých Budějovicích, kde je mikroklima podstatně lepší, ale i tak je sklizeň opravdu minimální, sotva hrst plodů ze 3-4 rostlin. Pěstuji ji stále jen kvůli synovi, kterému moc chutná (mně taky, ale já mu ji nechávám :) ). Když shrnu své zkušenosti, nejvíce se mi osvědčila v květináči ve skleníku. Na záhoně venku dozraje jen výjimečně, ve volné půdě ve skleníku mi roste velmi bujně, ale žene jen do listů a kvete minimálně. Ve větším květináči poměrně dost kvete a ve skleníku navíc zpravidla (pokud není tak mizerný rok jako loňský, kdy nic nedozrálo) stačí i dozrát. Zbylé plody pak většinou postupně dozrají ještě i během zimy po přenesení rostliny do sklepa a kupodivu jsou i bez slunečního svitu stejně dobré. Zkoušela jsem ji přezimovat, ale zdá se mi, že se to nevyplatí, více se mi osvědčilo každý rok vypěstovat nové rostliny z únorového výsevu. Jo, ze zapadlých plodů sama v dalším roce ve skleníku i na záhoně vyklíčí, ale zpravidla nestíhá dozrát. Hnojím granulovaným hnojem, kopřivovým zákvasem, Lignohumátem... co mi zrovna přijde pod ruku :) Vyžaduje hodně vody, alespoň v květináči.
Zkoušela jsem i Physalis alkekengi ze semen z Bambusaria. Ta roste bez problému venku na záhoně, rostliny jsou mnohem nižší než u předchozí, hodně kvete i plodí, plody dozrávají postupně během léta, ale mně osobně přišly velmi nechutné.
Oprava - ne P. alkekengi, ale pruinosa.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Sklizeň ovoce 11 měsíců v roce?

Příspěvekod Ivana » čtv 03. úno 2011 4:43:05

Physalis alkekengi je hlavně léčivá. Má dost kyselé plody, musí být dozrálé.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Sklizeň ovoce 11 měsíců v roce?

Příspěvekod Alena » čtv 03. úno 2011 9:19:47

No, mně plody P. alkekengi kyselé nepřišly, spíš příjemně sladkokyselé, ale vadila mi na nich jakási pro mě velmi nepříjemná pachuť, že jsem je okamžitě vyplivla, a hodně mastný povrch. Na německých fórech o nich básnili, že mají chuť po ananasu. Tu jsem tam tedy nenašla ani v náznaku. Další rok vyklíčily na záhoně ze spadaných plodů, ale vytrhala jsem je jako plevel. Alkekengi už ne, peruvianu ano, i když je jí jen trochu na zobnutí :)
Oprava - ne alkekengi, ale pruinosa.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

PředchozíDalší

Zpět na Netradiční ovoce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků