Mišpule německá Mespilus germanica

Jedlé plody, zejména americké, v poslední době nové.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
0
Žádná hlasování
4
1
100%
3
0
Žádná hlasování
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus to nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 1

Mišpule německá Mespilus germanica

Příspěvekod bobek » sob 22. led 2011 15:40:31

S evidentně osobní zkušeností mišpuli popisuje Jaroslav Svoboda ve své knize "Kompletní návod k vytvoření ekozahrady a rodového statku" na straně 150. Odkazuji na něj proto, že jako jediný píše o generativním rozmnožování mišpule v češtině.
Velmi stručně podle výše uvedeného zdroje:

"Menší strom o velikosti 3 až 6 metrů, vhodný do každé zahrádky, plodící zvláštní, exoticky působící ovoce. Rezavě hnědé plody velikosti malého jablíčka jsou jedlé teprve po přejití mrazem, takže je to ovoce, které můžete trhat přímo ze stromu v listopadu a prosinci (podle počasí). Prodávají se i velkoplodé
odrůdy. Mišpule má krásné listy i velké bílé květy. Název je matoucí, mišpule nepochází z Německa, jen tam místy volně roste. Původem je z Orientu. Mišpule je samosprašná. Prodává se roubovaná na hlohu nebo na hrušni"
Množení: "Semena mají tak tvrdou skořápku, že vyklíčí až po dvou zimách ležení v půdě. Denní máčení v teplé vodě a pak několik měsíců studené stratifikace pomáhá, ještě lepší je sklízet pro semena nezralé plody, kdy vývoj zárodku semene je již ukončen, ale skořápka ještě neztvrdla." "Kromě množení při zpravokořeňování lze hřížit nízko rostoucí mladé větve (zakořeňování trvá až dva roky) Řízkování se dělá v listopadu, ale má malou úspěšnost"

A moje zkušenost - mišpule je zcela nenáročná, odolná, netrpí škůdci, snese polostín, snese i roubování na hloh amatérem jako jsem já. Výnosy z jednoho druhým rokem plodícího stromku nejsou nic moc, je to jen taková chuťovka která ale na zimní zahradě, kde ještě snad kromě růžičkové kapusty není nic jiného k sežrání, potěší :-)

Na závěr jeden z mála smysluplných odkazů na mišpuli
Koupit si ji můžete tady.
Nebo můžete dostat rouby do cca konce února ode mne.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Mišpule německá Mespilus germanica

Příspěvekod Ivana » sob 22. led 2011 15:50:24

mišpule - habitus

mišpule - detail větve

mišpule - nezralé plody
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Mišpule německá Mespilus germanica

Příspěvekod bobek » sob 22. led 2011 16:25:07

zralé plody
Přílohy
zralé plody
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Mišpule německá Mespilus germanica

Příspěvekod Kohant » pon 24. led 2011 20:50:38

bobek píše:Nebo můžete dostat rouby do cca konce února ode mne.

Mám jednu mišpuli od Radima Peška a jednu od Pražáků, jenže už nevím která je která.
Jedna nám vůbec nechutnala, loni jsem ji nechtíc usekl a už to nerozchodila. Takže máme vlastně už jen jednu.
Druhá je vynikající, ale blbě roste, pravděpodobně je roubovaná roubem uříznutým někde z "boku". Rouby mišpule by se měly řezat z vrcholových výhonů, jinak nikdy kloudně neporostou. Nicméně jsem z ní zkusil vzít roub a naroubovat ho na hloh, chytl se. Byl jsem na to pyšný, jaký jsem roubovač, a teď koukám že to dokáže kdekdo.
Kdybys měl rouby na rozdávání, tak bych nějaké zkusil, malých hlohů mám na zahradě spousty. Jestli jich máš málo, tak by jich bylo pro mě škoda. Zdatný roubovač nejsem.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Mišpule německá Mespilus germanica

Příspěvekod Ivana » stř 26. led 2011 10:42:12

Kdysi na prázdninách ve Španělsku jsme kupovali plody kterým říkali Nispero a ještě snad mám schovaný semínka. Byl to plod velikosti malého jablka a velmi nám to chutnalo a vůbec mi to nepřipomínalo mišpuli. Teď koukám jako puk že tak říkaj mišpulím.
Nevíte někdo jakou má mišpule klíčivost? Může to být tak 10 let a možná i víc.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Mišpule německá Mespilus germanica

Příspěvekod Petra » sob 29. led 2011 22:55:41

Mám od Peška, letos poprvé měla dva plody, velkoplodá, ale jíst se to nedalo, samy v listopadu upadli, tak jsem čekala až zhniličkovatěly, nevím přesně v jaké měkkosti nebo tvrdosti se pojídají, ale byly nejedlé - mdlá nechutná kaše, nic co popisuje Svoboda.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Mišpule německá Mespilus germanica

Příspěvekod robos » sob 21. črc 2012 0:58:59

Čítal som že ak sú naštepené na dulu tak si nemusia zachovať chuťové vlastnosti.
V prílohe posielam stručný prehľad odrôd :)
Přílohy
mis.pdf
(103.55 KiB) 1161 krát
robos
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 21. čer 2010 9:45:20

Re: Mišpule německá Mespilus germanica

Příspěvekod Petra » sob 21. črc 2012 14:02:02

Kamarádka také měla tu stejnou od Peška, už nevím na čem byly roubované, ale sklidila dva kbelíky a všechno vyhodila, zkoušela různé fáze sběru, ale jíst se to nedalo.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Mišpule německá Mespilus germanica

Příspěvekod Ivana » sob 21. črc 2012 21:36:49

Taky mi moc samotné nechutnají, dělala jsem z nich čatní.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Mišpule německá Mespilus germanica

Příspěvekod jiho » pon 23. črc 2012 6:49:47

Je to ovoce mého mládí - musí se opravdu sklízet až po přejití mrazem, jinak je kvůli tříslovinám nejedlé. Jinak chuťově bych je přirovnal k hruškovým povidlům, nasládlé a bez kyselin, takže poněkud fádní. Ale že by byly nejedlé, s tím bych nesouhlasil.
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Další

Zpět na Netradiční ovoce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník