Mochyně (machovka) Physalis ixocarpa

Jedlé plody, zejména americké, v poslední době nové.

Hodnocení chuti, 5 je nejlepší

5
0
Žádná hlasování
4
0
Žádná hlasování
3
2
100%
2
0
Žádná hlasování
1
0
Žádná hlasování
Nedá se to jíst
0
Žádná hlasování
Můj organismus tento druh nesnáší
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 2

Mochyně (machovka) Physalis ixocarpa

Příspěvekod Ivana » pon 07. úno 2011 23:12:41

Další rostliný druh o němž v informacích vládne zmatek. V českých internetových zdrojích je vesměs Physalis philadelphica udávané jako synonymum Physalis ixocarpa. Podobný náhled je i na Wikipedii.
Jiné prameny jako je pfaf oba druhy rozlišují: Physalis philadelphica na pfaf má ratingy 4,1 výška 0,6 zóna 7 Physalis ixocarpa na pfaf má rating 4,0 výška 1,2 m a zónu 8
Biolib je také rozlišuje, stejně jako další zahraniční prameny: Physalis Key to species.

Takže asi je budu pokládat za dva různé druhy.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Mochyně (machovka) Physalis ixocarpa

Příspěvekod Rade » úte 23. srp 2011 10:10:19

Ahoj,

jelikož mochyně jsou moje oblíbená zelenina, pěstuji i tento druh. Je to Physalis ixocarpa s nafialovělými plody. Říká se jí mochyně mexická, nebo tomatillo a je hlavní složkou mexické salsy verde. Pěstuji ji druhý rok, loni plody nestihly dozrát, ale jelikož by ani nezralé plody neměly obsahovat solanin ani jiné "jedovaté alkaloidy", tak jsem napodzim sklidil tyto nezralé plody a z menší části jsem z nich udělal salsu, z větší části potom takový džem. Všechno se přes zimu zpracovalo ;). Plodů bylo kolem 5 kg z cca 12 rostlin.

Letos mám rostlin 9, na stejně velkém záhonu, avšak stejně jsou tak vzrůstné, že je jim záhon malý. Letos jsou také minimálné o jeden měsíc v před oproti loňsku, neboť několik plodů již zcela dozrálo. Zralý plod je sladší, na řezu žlutozelený, ovšem pořád chutná spíše jako zelenina, oproti mochyni peruánské, která připomíná chutí ovovce. Letos mám v plánu plody zpracovat na takový sladký želatinový džem :D .
Rade
začátečník
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 16. srp 2011 22:44:56
Bydliště: Ochoz u Brna

Re: Mochyně (machovka) Physalis ixocarpa

Příspěvekod Ivana » úte 23. srp 2011 20:14:45

Nemáš nějakou fotku? My máme dvě, jednu nízkou a jednu hodně vysokou a nemám v nich až tak úplně jasno.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Mochyně (machovka) Physalis ixocarpa

Příspěvekod Rade » stř 24. srp 2011 10:22:35

Fotky náhodou mám :). Jsou z přelomu července a srpna.
Řekl bych, že jsou to rostliny spíše poléhavé, nižší ale do šířky zabírají hodně místa.
Přílohy
Rade
začátečník
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 16. srp 2011 22:44:56
Bydliště: Ochoz u Brna

Re: Mochyně (machovka) Physalis ixocarpa

Příspěvekod Ivana » pát 26. srp 2011 10:54:13

Ta naše vysoká je chlupatá takže to vypadá na P. peruviana. P. ixocarpa má mít nejlepší chuť.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Mochyně (machovka) Physalis ixocarpa

Příspěvekod Rade » pát 26. srp 2011 12:52:39

Pokud je chlupatá, tak to bude s největší pravděpodobností peruviana. Ta je pro mě určitě nejchutnější, ale zraje poměrne dlouho, stihne dozrát, podle počasí, jen polovina úrody.
Rade
začátečník
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 16. srp 2011 22:44:56
Bydliště: Ochoz u Brna

Re: Mochyně (machovka) Physalis ixocarpa

Příspěvekod Ivana » pát 26. srp 2011 18:13:53

Tu pěstuješ taky?
A co si myslíš o zmatku v synonymech (viz první příspěvek vlákna)?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Mochyně (machovka) Physalis ixocarpa

Příspěvekod Rade » pon 29. srp 2011 20:58:15

Ano, peruvianu mám taky, tu pěstuji asi pátým rokem každoročně. Letos je ale dost pozadu, jelikož jsem si zapomněl udělat vlastní sazeničky už někdy v únoru, ale koupil jsem si jich několik na "zelňáku" v Brně až v květnu. Když se brzy napěstují, je alespoň menší úroda jistá. Před ćtyřmi roky jsem zkoušel rostlinu i přezimovat, vykopal jsem ji, dal do nádoby a přezimoval v chladné bezmrazé místnosti. Pokus se povedl, když další rok uzrálo na obrovském keři kolem 200 plodů. Další roky jsem to zkoušel zase, ale bez takového úspěchu... To by se tedy spíše hodilo do tématu o P. peruvianě, tak pardon za "offtopic" :oops: ;) .

Dle mého úsudku bude P. ixocarpa a P. philadelphica tatáž rostlina, ale opravdu je to jen můj osobní tip. I když srovnám obrázky obou druhů, nevidím tam rozdíly. Ta fialovoplodá se nabízí většinou pod jménem ixocarpa, ale už jsem ji několikrát viděl také pod názvem philadelphica. Myslím tedy, že konkrétně ta moje rostlina, by měla být správně pojmenovaná takto:
Physalis ixocarpa (syn. P. philadelphica) var. Purple de milpa.
Rade
začátečník
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 16. srp 2011 22:44:56
Bydliště: Ochoz u Brna


Zpět na Netradiční ovoce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník