Klanopraška čínská Schizandra chinensis

Biozahrada a léčivé rostliny k sobě patří.

Re: Klanopraška čínská Schizandra chinensis

Příspěvekod jiho » sob 02. lis 2013 13:14:39

bobek píše:Budu muset několik klanoprašek přesadit, máte s tím někdo zkušenost ?

Nejlepší bude, když přesazovanou rostlinu obryješ v dostatečné vzdálenosti (pokud je výhon ve spodní části silný asi jako tužka, tak třeba i kruh v průměru 40 cm), do hloubky není třeba víc než 15 cm. Vysadil bych ji pokud možno ihned po vyrytí, teď na podzim bych ji jen mírně zalil (je mokro) a zahrnul mulčem, aby čerstvě přesazená příliš nepromrzala a nevysychala.

Přesazovali jsme je i v létě, ale to se jim moc nelíbilo, dost dlouho trvalo, než pořádně zakořenily a přestali vadnout v teplých a suchých dnech. Asi 14 dní jsem je musel zalévat opravdu hodně často. Teď na podzim by to neměl být problém. Další možnost by byla ji teď zamulčovat (aby kolem ní přes zimu příliš nepromrzla půda) a přesadit ji co nejdřív zjara, než začne rašit (jak se začnou nalévat pupeny). V tom případě bych si asi připravil místo na výsadbu už teď a nachystal tam vrstvu humózní zeminy.

Ještě bych ale připomenul jednu věc, klanopraška je liána, roste mezi stromy a šplhá se po nich za sluncem. Takže má ráda místa, kde má přistíněnou spodní část a přitom má možnost své výhony vystavit slunci. Tedy úplně severní stanoviště bez slunce do "koruny" jí tolik nesvědčí. Tedy pokud chceme, aby dobře plodila. Ve stínu roste jako divá a žene se vzhůru za sluníčkem. Při tom samozřejmě kvete a plodí jen málo. Přímé slunce až na půdu jí nedělá dobře kvůli tomu, že koření jen mělce a prosychající vrchní vrstva půdy jí proto škodí.
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Předchozí

Zpět na Léčivé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník