Cedr (céder) Cedrus

Biozahrada a léčivé rostliny k sobě patří.

Cedr (céder) Cedrus

Příspěvekod Ivana » pon 19. zář 2011 11:38:54

Cedr Cedrus je rod jehličnanů se třemi druhy:
cedr atlaský (céder atlaský) Cedrus atlantica
Výskyt v pohoří Atlas. Podle pfaf
cedr libanonský (céder libanonský) Cedrus libani je léčivý nálev z větviček nebo silice z nich získaná. Silice se používá též v parfumerii, odpuzuje hmyz. Tvrdé a vonné dřevo se používá na stavby a výrobu nábytku.
Výskyt v horách mediteránu, Turecko, Libanon, Sýrie. odle pfaf poskytuje jednou manu. Dřevo a listy se používají na respirační choroby. Z extrémně tvrdého dřeva se dá získat pryskyřice podobná terpentýnu, dřevo je vonné, používá se na konstrukce.
cedr himalájský (céder himalájsky) Cedrus deodara
Výskyt v západních Himalajích. Olej a dřevo má podle pfaf léčivé účinky. Má tvrdé aromatické dřevo které špatně hoří a produkuje hodně kouře.
Někdy se na úrovni druhu hodnotí i Cedrus brevifolia, cedr krátkolistý rostoucí na Kypru, který je ostatními autory hodnocen pouze jako poddruh (subspecie) cedru libanonského.

cedr sibiřský nebo také sibiřský cedr jako botanický druh neexistuje. Jedná se o kolaps překladatele z ruštiny, správný překlad jména Сибирский кедр je borovice sibiřská Pinus sibirica. Borovice sibiřská je někdy hodnocená pouze na úrovni poddruhu borovice limby Pinus cembra ssp. sibirica. Na tuto záměnu se principem sněhové koule nabalují další chyby a omyly, jako "cedrové oříšky" jsou prodávána například semena borovice pinie (Pinus pinea), která roste v mediteránu a se Sibiří nemá vůbec nic společného.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Zpět na Léčivé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků