Klanopraška čínská Schizandra chinensis

Biozahrada a léčivé rostliny k sobě patří.

Klanopraška čínská Schizandra chinensis

Příspěvekod Ivana » úte 30. bře 2010 19:09:17

klanopraška čínská Schizandra chinensis
Liána, původem z Asie. Patří mezi adaptogeny. Více ve článku. Jako adaptogeny se používají i jiné asijské druhy, viz také vlákno Otázky na botanika.
klanopraška čínská
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Klanopraška čínská Schizandra chinensis

Příspěvekod Petra » pát 18. bře 2011 22:36:02

Schizandru jsem si moc oblíbila díky krásné vůni malých kvítků - příjemná jemná exotická vůně a byla jsem překvapená, že nechutná nijak hrozně, chuť je zajímavá a zvlášt kdyby se zkombinovala s jiným ovocem.

Většina bobulek mi před dozráním opadala (netuším proč, suchem to nebylo), takže první úroda byla malá. Povzbudivé účinky jsem na sobě nepozorovala, ale vždy jsem ochutnávala pouze 3-5 bobulek. Čaj jsem nezkoušela.

Fotky doplním na www.prirodnizahrada.cz, pro zájemce mohu nařízkovat.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Klanopraška čínská Schizandra chinensis

Příspěvekod jiho » sob 19. bře 2011 13:07:25

Schizandře plody trochu opadávají, je to u mladých rostlin poměrně běžné a navíc se to liší klon od klonu. Mám zkušenost, že starší rostliny jsou na tom s opadáváním lépe a taky pomůže, když na zahradě není jen jeden klon - kvůli lepšímu opylení. Na fotografii nahoře jsou vidět drobné kuličky neopylených plodů a větší opylených.

Plody nemají výrazný "nárazový" povzbuzující účinek jako třeba káva. Spíš se jedná o pozvolnější účinky typu žen-šenu. Prostě zvýšení odolnosti organismu, pozitivní vliv na "jarní únavu" a pod. Rusové dělali výzkum u horolezců a kosmonautů, potvrdili výrazné zvýšení adaptačních schopností organismu. U horolezců například i zvýšení odolnost proti horské nemoci (vliv nízkého tlaku vzduchu ve velkých nadmořských výškách).

Vzhledem k tomu, že klanopraška (schizandra) koření velmi mělce, dělá jí dobře silnější vrstva humusu a mulč, který zabrání prosychání povrchových vrstev půdy. V horších podmínkách potom velmi brzo ukončuje vegetaci a shodí listy a plody by nemusely stihnout dozrát. Odolnost proti mrazům je velmi dobrá, ale pozor - je to rostlina zvyklá na kontinentální podnebí, tak jí nedělají moc dobře pozdní mrazíky v období kvetení. To už je lepší ji podle místních podmínek na jaře mírně přistínit, aby se neprobudila příliš brzo.
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Klanopraška čínská Schizandra chinensis

Příspěvekod yaw » pon 21. bře 2011 12:19:07

Petra píše:Schizandru ..... pro zájemce mohu nařízkovat.Petra


Prosím, prosím, prosím ... moc se hlasím. Pokud pojedeš na "Sraz" k Bobkovi prosím přivez řízek :lol: (samozřejmě Schizandry). Někde se tu na foru potulují mé nabídky, pokud by se ti něco hodilo přivezu také. Z léčivek mám docela exotickou Vitánii snodárnou, ale ta je vysloveně pokojovka.
Piplám zatím doma v pokoji jednu Schizandru už třetím rokem. Teď už je probuzená po zimním spánku, vystrčila nový, už třetí velice agresivně rostoucí šlahoun, zatímco ten loňský a předloňský se tak nějak pozvolna probírají.
U toho předloňského šlahounu mi dokonce začínají hnědnout po okrajích letošní první lístky, to je ale mojí blbostí - přelitá rostlina :oops: .
Měl bych ten tvůj řízek do rezervy, kdyby někde náhodou selhal můj pěstounský přístup ;) .

Děkuji

Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Klanopraška čínská Schizandra chinensis

Příspěvekod Ivana » pon 21. bře 2011 12:27:27

Taky bychom si vzali nějaké řízky, na výměnu, chceme geneticky různé rostliny. Zatím máme dvě. Ale podle pfaf to je asi moc brzo:
Vegetativní rozmnožování podle pfaf:
Řízky z polozralého dřeva, 5 až 8 cm, s patkou, v srpnu. Přezimují ve skleníku a vysazují se v pozdě zjara. Dobré procento úspěšnosti. Hřížení dlouhých výhonů na podzim.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Klanopraška čínská Schizandra chinensis

Příspěvekod Petra » pon 21. bře 2011 22:03:21

Také jsem měla dvě různé a ta jedna nádherně rostla a asi 4. rok z ničehonic zvadla a zašla, asi ji něco poničilo kořeny.

S řízkováním u ní nemám žádnou zkušennost, ale tak se podobá aktinidii argutě, že by se třeba chytly i "jarní" řízky, i když možná už začala pučet a to je už pozdě na posílání v obálce. Zítra se na ní podívám a nechám si poradit, jak nejlépe nařízkovat.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Klanopraška čínská Schizandra chinensis

Příspěvekod jiho » stř 23. bře 2011 12:52:05

S řízkováním schisandry taky moc zkušeností nemám, mnohem lepší je množením z kořenových výmladků (odkopky), tak se rozmnožuje opravdu velmi dobře. Vzhledem k tomu, že po přesazení malých rostlin dost dlouho zůstává "trčet" (přírůstky v cm za rok), tak to s tím řízkováním vidím dost špatně. Silná rostlina ve volné půdě dělá metrové i delší roční výhony. Trápit ji v bytě je dost škoda, opravdu by se jí mělo mnohem lépe dařit venku. Jenom jí nesmí prosychat kořeny (mělce v půdě) a asi bych ji doporučil obalit kořenový bal nějakým pletivem, aby ji nezlikvidovali nějací škůdci (hryzci a pod.). Silná rostlina už by měla ledacos vydržet.
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Klanopraška čínská Schizandra chinensis

Příspěvekod Petra » stř 23. bře 2011 23:48:45

Zamulčováno mám velmi dobře navíc roste u severní zdi, tak jí úpal nehrozí, přirůstá víc než 1m za rok, zkusím srpnové řízky. Pan Hejduk ji možná řízkoval podobně jako kiwi, viděla jsem u něj namnožené schizandry ve skleníku.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Klanopraška čínská Schizandra chinensis

Příspěvekod bobek » pát 01. lis 2013 12:21:41

Budu muset několik klanoprašek přesadit, máte s tím někdo zkušenost ?
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Klanopraška čínská Schizandra chinensis

Příspěvekod Ivana » pát 01. lis 2013 13:43:44

Jo, přesazovali jsme. Některé zdechly, těch úspěšně přesazených je asi víc. Mají docela citlivé kořeny, jakmile trochu zavadíš uvolní se vrchní kůra a kořen jde do háje v celé délce. Kořeny jsou mělko a jsou hodně dlouhé, je lepší ho nožem odseknout než se snažit vyhrabat úplně celou délku. Připadalo mi taky že velmi rychle osychají, takže ihned a pečlivě zasypat hlínou nebo okamžitě na nové místo.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Léčivé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků