Mandragora

Biozahrada a léčivé rostliny k sobě patří.

Mandragora

Příspěvekod Ivana » stř 04. srp 2010 18:06:26

Zjara jsem dostala mandragoru. Zatím nevím kterou, v úvahu připadá mandragora lékařská (alias pokřín lékařský) Mandragora officinarum nebo mandragora podzimní Mandragora autumnalis. Rozlišovacím znakem je mimo jiné doba květu, podzimní kvete na podzim. Asi před měsícem mi zatáhla listy, tak jsem jí přesadila. Nikde jsem ale nenašla, jestli je to normální. Nemáte někdo zkušenosti?

mandragora lékařská - pěstování
mandragora lékařská obrázky (ale bacha, ten první obrázek je vlaštovičník
mandragora podzimní obrázky
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Mandragora

Příspěvekod agastache » ned 05. pro 2010 19:52:41

Zdravím,
jsem tu na webu nový. Zajímalo by mě, kde bych mohl sehnat mandragoru neboli pokřín? Semínka, nebo nejlépe sazeničku. Po republice je to absolutně nesehnatelná rostlina. Nezamýšlím s ní žádné nekalosti, ale sháním ji do genofondu - http://www.bylinky.unas.cz/genofond.html Nevím co bych nabídl na oplátku, neb většinu rostlin mám po jednom kuse, ale třeba se trefíte do druhu, který mám vícekrát.
Děkuji za případné info.
S pozdravem bylinkář Luukky
agastache
nový člen
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 28. lis 2010 20:26:36

Re: Mandragora

Příspěvekod Ivana » pon 06. pro 2010 13:42:54

Moje mandragora byla zakoupena letos na jaře v brněnském Čtyřlístku v Bystrci a pokud vím, měli ji omezenou dobu. Byla označená jenom jako "mandragora" takže netuším, který je to druh.
Dále vím, že mandragoru pěstují na specializovaném pracovišti brněnské lékařské fakulty (Centrum léčivých rostlin) na Kraví hoře, tam ale semena ani rostliny neposkytují.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Mandragora

Příspěvekod agastache » pon 06. pro 2010 20:17:36

Děkuji za info. Zkusím tu Kraví Horu, nebo příští rok tu burzu v Bystrci, ale patrně to byla jen náhoda, že ji tam měli, že? Bližší info patrně nevíte, kdo ji prodával, že?
agastache
nový člen
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 28. lis 2010 20:26:36

Re: Mandragora

Příspěvekod Ivana » úte 07. pro 2010 10:34:23

Brněnský Čtyřlístek není jenom burza, jsou to dvě firmy v Brně Bystrci, původně vzniklé z jedné. Jedna se nyní jmenuje Čtyřlístek zahradnické služby a mívá velmi pěkné ceny, nicméně nabídku mívá menší a spíše sezónní. Adresa je Bystrcká 40a, vchod je z menšího parkoviště pro zoo.
Druhá firma Čtyřlístek zahradní centrum je větší, má širší sortiment i příslušně širší ceny, ale stále se tam dají sehnat zajímavé věci za zajímavé ceny. Adresa je Bystrcká 40, vchod je z velkého parkoviště před Obi a Penny. Tahle firma pořádá různé výstavy (bonsaje, kaktusy) a pravidelně mívá prodejní stánek v areálu výše zmíněného pracoviště na Kraví hoře na jaře, když v zahradě léčivých rostlin probíhá každoroční jarní návštěvní akce. Kraví hora je jinak s výjimkou pondělí pro veřejnost uzavřená.
Případnou návštěvu Brna doporučuji proto v průběhu této jarní akce na Kraví hoře (trvá měsíc). Moje mandragora je z toho většího Čtyřlístku, nedivila bych se, kdyby se v jarním sortimentu opět objevila, neboť u ostatních méně rozšířených druhů sortiment drží. Oba Čtyřlístky pravidelně navštěvujeme, můžu dát na jaře zprávu.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Mandragora

Příspěvekod Ivana » úte 07. pro 2010 11:09:26

Pro zájemce ještě mapky:

Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Mandragora

Příspěvekod agastache » úte 07. pro 2010 21:32:42

Prima vyrazím do Brna, tak dejte prosím na jaře vědět, kdy se bude akce konat. Koukal jsem, že sháníte indigovník, nevím jestli to stále platí, ale já ten svůj koupil před rokem v zahradním centru Slivoň nedaleko Slaného. Zde je přesný odkaz http://www.zahradnicentrum.cz/cenik.aspx?kategorie=2&strana=2
agastache
nový člen
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 28. lis 2010 20:26:36

Re: Mandragora

Příspěvekod Ivana » úte 26. dub 2011 16:22:11

Tak jsem si dneska v brněnském Čtyřlístku (tom větším) koupila druhou mandragoru. Rostlinky mají tři až čtyři lístky, největší jsou přes 10 cm a stojí 45,- Kč.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Mandragora

Příspěvekod agastache » pon 02. kvě 2011 20:38:37

Ještě jednou díky za ten tip na mandragoru, známý mi ji dnes dovezl z Brna do Polabské nížiny, tak jsem zvědav, jak se ji bude u mne dařit.
agastache
nový člen
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 28. lis 2010 20:26:36

Re: Mandragora

Příspěvekod Ivana » čtv 05. kvě 2011 14:05:24

Tak mi vyrašila i ta loňská. Asi to bude tím že jsem ji pojmenovala - viz článek.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Léčivé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron