Mandragora

Biozahrada a léčivé rostliny k sobě patří.

Re: Mandragora

Příspěvekod toma » stř 18. kvě 2011 20:47:09

Já mám už několik let jak mandragoru autumnalis, tak officinarum. Semínka jsem tuším v obou případech pořídil od pana Rezla (.bambusarium.cz resp. Salta Seeds).
Postaveny vedle sebe jsou rostlinky vzájemně dobře rozlišitelné. M.au. má listy sytě zelené výrazně vroubkované. M.off. má listy bledější a hladké.
M.au. kvete od podzima do jara. M.off. mi ještě snad ani nekvetla, to ji mám minimálně 4 roky (tu druhou ještě od dva déle). Což bude možná souviset s tím, že ji chovám v poměrně malém květináči, snad to letos napravím. Naproti tomu M.au. bydlí v cca 60 cm dlouhé trubce. Obě na jaře zatahují. Bohužel zrovna v době, kdy by měly dost světla a tepla... K životu se zpět probouzejí až koncem srpna, začátkem září.
Letos, celkem netypicky, M.au. ještě furt drží listy. Normálně touto dobou už dormuje. M.off naproti tomu je v limbu už víc než měsíc.
toma
nový člen
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 18. kvě 2011 9:11:58

Re: Mandragora

Příspěvekod Ivana » čtv 19. kvě 2011 1:51:09

To je zvláštní, na Kraví hoře vídáváme v květnu nezataženou, už s plody. Momentálně si přesně nevzpomenu, kterou tam mají, tuším že lékařskou.
Jak se chovaly když byly mladé? A co plody, dozrajou?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Mandragora

Příspěvekod toma » ned 29. kvě 2011 21:48:46

Před chvilkou jsem napsal dlouhou odpověď, ale omylem jsem ji smazal. Takže znova, ale asi stručněji.
Plody nikdy nedozrály. Ani nemohly, pod zářivkou to nejde, musel bych na ně svítit výbojkou. Ale k tomu jsem se ještě nedostal. Chovají se takto od mala. Celých těch cca 5 roků, co jsou na světě. Myslím si, že by to mohlo být (možným) původem semen z jižní polokoule. Prostě mají obrácený cyklus. Třeba to zní nepravděpodobně, ale mám také jeden sukulent, který pochází z jižní Afriky; samozřejmě vypěstován ze semen tady. Ten mi dělá přesně totéž. Bez ohledu na teplo, množství denního světla a zálivku začíná s růstem v říjnu a na jaře to zase zabalí. Jediná nepravidelnost ve vegetačním cyklu mojí M.autumnalis je ta, že letos si ještě furt drží listy.
toma
nový člen
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 18. kvě 2011 9:11:58

Re: Mandragora

Příspěvekod Ivana » pon 30. kvě 2011 10:53:17

toma píše:Plody nikdy nedozrály. Ani nemohly, pod zářivkou to nejde, musel bych na ně svítit výbojkou.

Ty ji máš v interiéru? Já mám svoje mandragory venku na záhoně. A bohužel, té letošní nové ožraly slimáci všechny listy. Tak jen doufám že vydrží a příští rok zase vyroste. Tu loňskou ožírají taky, ale ještě jí listy nechaly.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Mandragora

Příspěvekod toma » pon 30. kvě 2011 13:05:30

No to je právě důsledek jejich obráceného životního cyklu. Listy jim vyraší na podzim. A první květy dá autumnálka v prosinci, to by venku být nemohla. Samozřejmě venku byly obě, zkoušel jsem všecko možné, aby respektovaly normální vegetační období. Slimákům kupodivu fakt velmi chutná, potvrzuji. Mě se jeden slimák vyklubal v květináči uprostřed zimy. V půlce února jsem zjistil, že má ožrané listy mandragora a pustil se i do vysetých rajčat. Myslel jsem, že se mi to zdá.
toma
nový člen
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 18. kvě 2011 9:11:58

Re: Mandragora

Příspěvekod Ivana » pon 30. kvě 2011 17:39:00

2.7. 2006 zahrada LF, Brno Kraví Hora

2.7. 2006 zahrada LF, Brno Kraví Hora
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na Léčivé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník