Šišáky (šišiaky) Scutellaria

Biozahrada a léčivé rostliny k sobě patří.

Šišáky (šišiaky) Scutellaria

Příspěvekod Ivana » stř 11. srp 2010 12:43:51

Šišáky patří k hluchavkovitým (Lamiaceae). Celkem k rodu šišák (Scutellaria) řadíme asi 200 rostlinných druhů. U nás jsou domácí dva druhy, šišák vroubkovaný (Scutellaria galericulata L.) a šišák hrálolistý (Scutellaria hastifolia L.).

Šišák bajkalský Scutellaria baicalensis
Popis
Nízká trvalka, dorůstá do výšky 15-30 cm. Lodyhy se bohatě větví a jsou vystoupavé až poléhavé. Listy má křižmostojné, jednoduché, celokrajné a kopinaté. Koruna je zřetelně dvoupyská. Kvete koncem léta a na podzim nápadně modrými květy.
Výskyt
Šišák bajkalský roste v lesostepních oblastech Zabajkalí a Dálného Východu. Dává přednost otevřeným, suchým a kamenitým stanovištím.
Využití
V oblasti svého původního rozšíření patří mezi prastaré léčivé rostliny. Jeho používání ve fytoterapii dokazuje zmínka v Shen Nongově kánonu léčivých rostlin, který je datován do období dynastie Han (25–220 po Kr.). V tradiční čínské medicíně je šišák bajkalský součástí tzv. san chuang zhe she ye – směsi “tří žlutých bylin”, kde je kombinován s Coptis chinensis a Phellodendron amurense.
Sběr
Kořen se sklízí na podzim nebo na jaře z 3-4letých rostlin. Suší se a užívá na přípravu odvaru.
Obsahové látky: Kořen šišáku bajkalského obsahuje flavonidy bajkalin a vogonin. Listy a lodyhy obsahují skutellarin. Šišák dále obsahuje steroly, kyselinu benzoovou a další látky.
Účinky na organismus
Užití kořene šišáku bajkalského ve fytoterapii je velice široké. Používá se jako prostředek snižující tlak při hypertenzi. Působí jako sedativum při funkčních poruchách nervové soustavy, při nespavosti, slouží při odstraňování bolesti hlavy, šumu v hlavě, bolesti v oblasti srdce apod. Tradiční čínská medicína si cení šišáku bajkalského jako prostředku proti krvácení z nosu a vnitřnímu krvácení, ovlivňuje vysoký krevní tlak. Léčí záněty v krku, onemocnění ledvin, záškrt, spálu a žloutenku. Používá se při vysokých horečkách, kašli, zvracení a silné menstruaci.
Dávkování
Denní dávka drogy pro přípravu odvaru je 6 až 15 g. Lihový extrakt (60 až 80 g drogy na 1 litr 40procentního lihu) se užívá 4krát denně 1 polévkovou lžíci po dobu šesti týdnů.
Pěstování
Šišák bajkalský je okrasná trvalka, která se dá v našich podmínkách bez problémů pěstovat, nevyžaduje zvláštní péči a dobře přezimuje.

převzato z Jitřní země

Obrázek
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Šišáky Scutellaria

Příspěvekod Ivana » stř 11. srp 2010 12:59:41

šišák vroubkovaný Scutellaria galericulata
Naše běžná rostlina, roste na vlhkých místech u vody. Vytrvalý. Podle pfaf nejedlý, léčivý (rating 3). Léčivé účinky: protizánětlivé, proti křečím, adstringentní, proti horečce, posílení nervů, tonikum.
Obrázek
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Šišáky Scutellaria

Příspěvekod Ivana » stř 11. srp 2010 13:41:40

Šišák bajkalský máme už vzrostlý, nedávno přesazený. Žádné problémy, rostl a plodil bez problému ale musím říct že to přesazení se mu příliš nelíbilo, možná jsme ho přesazovali hodně pozdě. Jinak semena vyklíčila snadno a v hojném počtu, máme mladé rostliny a mám k dispozici semena (ale pokud je chcete pište prosím do Výměn).
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno


Zpět na Léčivé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron