Ajowan, kmín koptský Trachyspermum ammi

Biozahrada a léčivé rostliny k sobě patří.

Ajowan, kmín koptský Trachyspermum ammi

Příspěvekod Ivana » úte 19. říj 2010 13:46:25

ajowan, kmín koptský Trachyspermum ammi synonyma Trachyspermum copticum. Ammi copticum. Carum copticum
Mrkvovitá rostlina, dorůstá výšky až 2 stop, tj. 60cm (jiné prameny uvádějí 2 metry, to ale považuji za omyl), trochu podobná kmínu nebo petrželi. Vyžaduje vlhkou půdu, ve stínu neroste. Podle pfaf není mrazuvzdorný. Semena jsou oblíbeným kořením, používají se v Indii a v arabském světě (Etiopie, Egypt, Afghanistán, Írán, Pakistán). V plodech obsahuje tymol, kterého má nejvyšší obsah ze všech rostlin tymol obsahujících (35-60%). Semena je doporučeno skladovat v chladu a tmě.
Ajowan, anglicky zvaný biskupova bylina (pozor, pfaf má jako biskupovu bylinu - bishop´s weed - uveden jiný druh, pakmín větší Ammi majus) nebo karambol se používá jako koření ve vegetariánské stravě. Semena ajowanu se podobají kmínu a a mají vůni podobnou tymiánu. Tato vůně je silnější, když jaou semena rozemletá nebo tepelně upravená na másle nebo oleji, ale tepelně upravená semena ztratí nahořklou a poněkud pálivou chuť. Často se žvýkají pro léčebné účely, pro vysoký obsah léčivého thymolu. Thymol, obsahová látka tymiánu je používán do zubních past, ústních vod a sirupů proti kašli. Používá se pro své antiseptické vlastnosti a je také přidáván do cigaret za účelem zlepšení jejich chuti.
Ajowan se používá hlavně v asijské, indické, arabské a etiopské kuchyni jako koření na ryby a brambory, ale nejčastěji do luštěnin. Semena jsou pečené na másle, aby zvýraznila vůně a chuť tymiánu, ale také na ochucení másla nebo tuku. Luštěniny se pak dávají do takto upraveného másla a podávané se horké. Celými semeny se někdy posypává chleba. Syrová semena jsou zřídka používaná protože jejich chuť je velmi silná. Je součástí etiopské nebo egyptské směsi koření Berbera.
Léčivé účinky
Používá se jako prevence infekcí a křečí, je baktericidní, fungicidní, prostředek zlepšující trávení, afrodisiakum, zmírňuje astma a krátký dech. Semena i esenciální olej vyvolávají pocení, mají účinky diuretické (močopudné), podporují vykašlávání a působí jako povzbuzující prostředek (tonikum). Používá se při léčbě nachlazení, kašle, chřipky, astmatu, průjmu, cholery, koliky, poruch trávení, plynatosti, otoků, artritidy a revmatismu.
Semena se sklízí když jsou zcela zralé a používají se buď na destilaci esenciálního oleje nebo se suší pro pozdější použití. Semeno obsahuje asi 4 - 6% esenciálního oleje, z nichž 45 - 55% je silně antiseptický thymol. Silice se také přidává do léků proti kašli. Kořen je lék proti nadýmání a působí močopudně.

Zdroje:
Food-info
Squidoo
pfaf
SpiceDepot
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Zpět na Léčivé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron