Vitanie snodárná - pěstování

Biozahrada a léčivé rostliny k sobě patří.

Vitanie snodárná - pěstování

Příspěvekod yaw » pát 11. pro 2009 7:43:30

Dostal jsem darem další rostlinu z kategorie adaptogenů, harmonizátorů,...atd. - Vitánii snodárnou (Whitania somnifera). Rostlina měla krásné červené plody . Rád bych se pokusil o vypěstování dalších rostlin ze semínek. Obracím se proto na všechny, kteří již mají zkušenosti s touto rostlinou s prosbou o rady jak postupovat. Mám plody rozebrat a semínka usušit nebo se provádí výsev celých plodů. Je semínka nutné pro výsev nějak připravit (naklíčit, stratifikovat, ošetřit proti plesnivění... atd) nebo se mohou dát rovnou do substrátu (rozsypat na povrch nebo do hloubky, jak hluboko), Je třeba substrát nějak ošetřit (proti plísním,...atd). Stačí klasický zahradnický substrát nebo je potřeba nějaký speciální. Kdy je nejlepší termín výsevu, za jak dlouho po výsevu vzejdou první rostlinky. Jaké je % klíčivosti? Kdy vysadit na venkovní záhon?
Na Internetu jsem nic nenašel a od 1.10.09 mám vystavený tento dotaz na fóru zahrada.cz ale dosud se nikdo neozval. :cry:

Předem díky za odpovědi Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Vitanie snodárná - pěstování

Příspěvekod jiho » pát 11. pro 2009 8:39:41

Zralé plody určitě "rozebrat", semínka důkladně vyčistit a vyprat. Čím méně zbytků plodů na nich zůstane, tím menší je nebezpečí následného plesnivění. Co se týká opatření proti plísním, to trochu vedu spor s Ivou, ale osobně bych to nedoporučoval příliš přehánět s tím "bio" a podniknout alespoň minimální preventivní opatření. Takže substrát je obvykle lepší propařit, případně přímo vysterilizovat. Semínka alespoň na chvíli namočit do růžového roztoku hypermanganu, který částečně desinfikuje a dokonce i trochu stimuluje klíčení. Hodně záleží i na podmínkách, ve kterých se vše děje. Pokud nemáme byt zamořený plísněmi, substrát kořenomorkou a pod., většinou vystačíme s méně razantními opatřeními. Pokud se vám v substrátu objeví smutnice (taková černá mrňavá muška), je to docela problém, kupované substráty z obchodů Super Hyper jí bývají často promořené a pokud si ji zatáhnete do bytu, opravdu nevím, co s ní jiného, než nějaké jedovaté granule (Dursban?!). Její larvy totiž žerou kořínky rostlina a obzvlášť u semenáčků je to zlé! Takže raději kupovaný substrát zásadně propařovat!!! Prevence je tady lepší, než následné zachraňování.

Whitania somnifera by neměla při výsevu vyžadovat nějaká speciální opatření, klíčí celkem dobře. Osobně bych asi postupoval po částech, prvních pár očištěných a hypermanganem namořených semínek bych vysel na namočenou papírovou vatu do petriho misky, abych zjistil klíčivost a teprve vyklíčené rostlinky bych VELMI OPATRNĚ přenesl na čistý propařený substrát. Zvlášť při malém množství semínek. Výsev ve velkém je přece jen o něčem jiném.

Jiří
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Vitanie snodárná - pěstování

Příspěvekod yaw » pát 25. pro 2009 19:06:58

Ahoj Jiří,
mockrát díky za info k zacházení se semínky Vitánie.
Prosím můžeš mi poradit jak se s takovou Vitánií zachází :?: .
Zdá se mi moc citlivá na jakékoliv změny - hlavně změny stanoviště. Když jsem jí koncem září přenesl z "letního pobytu" ( byla v prosklené verandě na severní straně) dovnitř do domu na severní okno, ihned jí začaly žloutnout listy a zakrátko upadly :( . Přenesl jsem jí tedy na jižní okno do místnosti, kde je teplota kolem 18 - 20 °C, tam se stabilizovala. Nyní ca před měsícem jsem jí z důvodů mytí oken přenesl opět asi na týden z jižního okna na stůl v té samé místnosti, vzdálený 2m od okna a reakcí byly opět 2 žluté listy (viz. foto) :cry: .
Obrázek

Prosím poraď jak se s Vitánií má zacházet. Jakou má mít expozici, optimální teplotu, zalévání - jak často zalévat (v zimě/v létě) je náchylná na "přelití"? Mám jí rosit. Jak často hnojit (v zimě/v létě).
Podle oblasti původu (suché oblasti Indie a Afriky) předpokládám, že je to spíš pokojovka v létě skleníkovka nebo může být v létě i mimo skleník (chráněná jižní expozice)?
Pokud existuje nějaká dostupná literatura ( v angličtině, němčině nebo ruštině), prosím dej mi vědět.
Předem Díky
Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Vitanie snodárná - pěstování

Příspěvekod jiho » pát 25. pro 2009 19:41:50

To co popisuješ není problém jen Withanie, znám to i z pěstování citrusů a pod. Když jsou kytky přes léto venku (a prosklená veranda se tomu docela blíží), zvyknou si na dostatek světla (i když třeba nejsou na přímém sluníčku. Na podzim nastane obrovský problém - venku už je chladno, ale stále ještě poměrně hodně světla. Přenesení do bytu je těžký šok, najednou mají kytky hodně tepla a tmu. Tu tmu myslím doopravdy, protože když je v létě venku na slunku až kolem 500 000 lx, tak ve stejné době je v pokoji na okně tak 10 000 lx. A na podzim v pokoji je tak maximálně 1 000 lx a v zimě tak okolo 500 lx i méně. A metr od okna to jde zase na polovinu i níž. Kdo nevěří, ať si to změří luxmetrem (v nouzi to ukáže i starý expozimetr). A teď si k tomu musíš připočítat, že kytka venku měla tak průměrně 10°C (respektive na té verandě možná kolem 15°C) a najednou má 20 až 25°C. Listy co vyrostly venku na to nejsou absolutně stavěné - ty musejí z větší části opadat, jinak by kytka umřela celá.

Co s tím? Chladný pokoj, optimum tak do 15°C a co nejvíc světla. To snesou i tropické kytky většinou bez potíží. Pokud je místnost opravdu hodně světlá, tak max. 18°C, víc bych nedoporučoval, pokud ty kytky nechci pěstovat pokojově celoročně. Severní okno je dost nevhodné, tam je už opravdu moc velká tma! A samozřejmě nezapomenout tomu přizpůsobit zalévání, jinak si koledujeme o hnilobu kořenů.

No a ještě něco - přesuny na jaře a na podzim jsou vždy pro rostliny nebezpečné, především světelný šok (při přesunu ven hrozí spálení listů od slunce a při přesunu z venku viz to shora uvedené). Právě z těchto důvodů bych nedoporučoval ani hodně světlomilné kytky dávat v létě na plné slunce, pokud je nemůžu přezimovat ve světlé zimní zahradě. Tropické věci dávat na co nejvíce chráněné místo a domů je přesouvat dřív, než se silněji ochladí. Skleník to opravdu jistí.

Subtropické kytky je možné zimovat opět co nejvíc na světle a s teplotu je možné nechat klesnout ještě níž, obvykle stačí až k 5°C (citrusy, většinu kaktusů a pod.).
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Vitanie snodárná - pěstování

Příspěvekod jiho » sob 16. led 2010 10:18:27

Tak jsem zkusil výsev s preparátem Polyversum. Zatím vypadají výsledky velmi slibně. Jsou tam i fotky, je zajímavé že si dává s klíčením v porovnání s tou routou vedle docela na čas.
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35


Zpět na Léčivé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron