Šanta kočičí (kocúrnik) Nepeta cataria

Biozahrada a léčivé rostliny k sobě patří.

Šanta kočičí (kocúrnik) Nepeta cataria

Příspěvekod Alena » pon 14. úno 2011 12:32:49

Hledala jsem na netu nějaké pěkné šanty a náhodou jsem narazila na tohle povídání: http://www.modrykocour.cz/santakocicitrava.htm . Zaujalo mě, že má údajně hojivé účinky na čerstvé rány, podporuje odvykání kouření a odpuzuje myši, krysy a komáry. Myslela jsem, že je jen pro kočky :)
Ovšem po zkušenostech, kdy mi ji číči úplně zlikvidovaly, ji asi budu muset pěstovat pod nějakou ochrannou klecí. Asi pak půjdu nařezat nějaké vrbové pruty a něco z nich umotám, jinak tu budou nekonečné kočičí mejdany :lol:
Pokud se to sem nehodí nebo se to s něčím překrývá, prosím Ivanu, aby to vyhodila.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Šanta kočičí (kocúrnik) Nepeta cataria

Příspěvekod Ivana » pon 14. úno 2011 13:29:39

Ivana ráda vyhodí nové vlákno 8-)
šanta kočičí (kocúrnik obyčajný) Nepeta cataria
Roste volně i u nás, dříve se pěstovala jako léčivá. Patří do čeledi hluchavkovitých Lamiaceae. Je to vytrvalá rostlina s nažloutle bílými květy, na pysku nachově tečkovaná. Dosahuje výšky 30-70 cm, kvete od července do září. Roste roztroušeně v teplejších oblastech na ruderalizovaných místech. Podle pfaf jsou mladé listy jedlé. Další údaje podle pfaf: prý odpuzuje hmyz, mravence a blechy, stejně jako krysy a myši, silný nálev může být použit na odpuzování blech z koberců nebo kožešin. Extrakt z listů má herbicidní a repelentní vlastnosti.
Léčivé účinky šanty
Jako šanta kočičí se často označují a prodávají i modrokvěté druhy a kultivary šanty (šanta hroznovitá Nepeta racemosa) a hybridní taxon kulturního původu šanta zkřížená Nepeta x faasenii=N. mussinii auct.)

Jednou jsem si přinesla z Čejčska svazeček volně rostoucí šanty kočičí a kocour jevil velký zájem - doslova se po ní vyvaloval. Od Lenky a Navota máme taky šantu, ale o tu kocour zájem nejeví. Budu se na ní muset podívat podrobněji - co je vlastně zač, jestli je ta pravá kočičí. Dostali jsme jí jako "plevel" který se rychle šíří zahradou a i naše zkušenosti odpovídají tomu že se snadno vysemeňuje.
Obrázek
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Šanta kočičí (kocúrnik) Nepeta cataria

Příspěvekod Alena » pon 14. úno 2011 14:27:05

Díky :)
Zajímalo by mě, jestli ty repelentní účinky platí i pro ty komerční druhy šanty, které jsou běžně k dostání. Někde to u nich uvádějí, ale jestli to je pravda? Zahradu míváme plnou komárů, tady v těch opěvovaných :roll: jižních Čechách to patří k místnímu folklóru, zejména když nás předtím vyšplouchne menší povodeň, tak by se to hodilo... Potkanů a myší je tu taky dost. Že bych osázela zahradu šantou... Budu to muset vyzkoušet.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Šanta kočičí (kocúrnik) Nepeta cataria

Příspěvekod Ivana » pon 14. úno 2011 14:42:01

Komentáře k některým produktům nabízeným jako šanta kočičí:
* Tohle asi šanta kočičí bude.
* To co prodává Semo nejspíš není šanta kočičí, na obrázku je nějaký z modrých druhů nebo kultivarů. Na ilustračním obrázku k popisu je navíc obrázek šalvěje luční.
* Tohle netuším co je. Navíc mají totálně zprasený latinský název, takže osobně důvěru nemám. Cetraria je proboha lišejník.
* Tohle by šanta být mohla, ale těžko říct, fotka je mizerná.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Šanta kočičí (kocúrnik) Nepeta cataria

Příspěvekod Petra » pon 14. úno 2011 19:38:18

Koupila jsem si dvě různé šanty ty modrokvěté, že zaručeně přitahují kočky a naše kočky na ně vůbec nereagují, a rozhodně nic jako komáry neodpuzují, ale jsou moc hezké a nenáročné.
Petra
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Šanta kočičí (kocúrnik) Nepeta cataria

Příspěvekod Alena » pon 14. úno 2011 20:49:28

Já měla tu N. x faasenii, světle fialové květy, a byla sranda pozorovat číče, co to s ním dělalo. Byl vždycky v totálním rauši :lol: Kočky ze sousedství jakbysmet. Nakonec ji úplně udachmaly, až to nevydejchala. To samé se dělo s kiwi.
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Šanta kočičí (kocúrnik) Nepeta cataria

Příspěvekod Ivana » pon 14. úno 2011 21:09:04

V zahradě léčivých rostlin v Brně na Kraví hoře jsem viděla i další druhy přitahující kočky, například ožanku kočičí Teucrium marum, pěstovali je tam pod drátěným poklopem. A asi bych se na to spolehla víc než na ochranu z vrb, to podle mého názoru jako ochrana moc fungovat nebude. Anebo zapíchat kolem rostliny pořádné klacky aby mohli kočičové fetovat, ale už ne se válet.
Co se týká přitažlivosti různých rostlin pro kočky (ještě další je třeba kozlík lékařský) tak se říká že je to individuální, některé kočky má víc než šanta přitahovat právě ožanka kočičí. Kočišové v šantě
Který druh kivi ti kočky zničili?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Šanta kočičí (kocúrnik) Nepeta cataria

Příspěvekod Alena » pon 14. úno 2011 21:29:51

Byla to A. chinensis, koupená kdysi v dřevních dobách jako "samosprašná". Nikdy nekvetla, takže se to nedalo ověřit. Vždycky zmrzla až k zemi a nově vyrašené výhony rozžvýkaly kočky. Nakonec jsem ji vykopala. Ale ukázala se jako nezmar, loni po několika letech opět vyrazila z trávníku z nějakého kořene zbylého pod zemí. Stejně prý jdou kočky i na ostatní aktinidie, u mě se to ale nepotvrdilo, na arguty mi nikdy nešly. Zatím.

Ta ožanka kočičí je moc hezká kytka :) Na nějakou ožanku (asi lesní?) jsem dneska koukala na stránkách zahradnictví Florianus. Taky zajímavá.Jen kdybych na to měla dostatek místa a vhodné podmínky...

Hm, drátěný poklop. Budu muset něco vymyslet. A ještě aby to ty kytky moc nehyzdilo...
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Šanta kočičí (kocúrnik) Nepeta cataria

Příspěvekod Ivana » pon 14. úno 2011 21:49:12

Ha! Byla to fakt ožanka lesní Teucrium scorodonia, tu sháním. Dík za tip.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Šanta kočičí (kocúrnik) Nepeta cataria

Příspěvekod Hanča » pon 14. úno 2011 22:04:14

Alena píše: Stejně prý jdou kočky i na ostatní aktinidie, u mě se to ale nepotvrdilo, na arguty mi nikdy nešly. Zatím.

Jdou, můžu potvrdit. Mně arguty zlikvidovaly. Totálně.
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Další

Zpět na Léčivé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron