Vrbovka malokvětá a ostatní vrbovky

Biozahrada a léčivé rostliny k sobě patří.

Vrbovka malokvětá a ostatní vrbovky

Příspěvekod Hanča » pon 07. bře 2011 22:54:37

Jak jsou na tom s léčivostí ostatní druhy vrbovek? Kromě vrbky úzkolisté je od sebe nedokážu rozeznat. Často se někde nabízí vrbovka malokvětá, ale na každém obrázku vypadá jinak. Třeba tady se mi moc nezdá: http://www.zahradnictvikrulichovi.cz/pr ... -malokveta
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Vrbovka (vrbka) úzkolistá

Příspěvekod Ivana » úte 08. bře 2011 9:52:54

Semo má na obrázku nejspíš vrbovku chlupatou Epilobium hirsutum. To že má Semo blbě obrázek na obalu ovšem samo o sobě ještě nemusí znamenat, že i semena uvnitř jsou špatně určená. Já osobně bych ovšem byla velmi opatrná.
Vrbovky patří mezi obtížně rozlišitelné druhy pro laiky, je jich 18 druhů (včetně dvou vrbek, snadno odlišitelných) a mnohonásobně víc kříženců, kteří se vyskytují často a mají přechodné znaky. Kříží se velmi často vrbovka žláznatá Epilobium ciliatum, nepůvodní druh z Ameriky, v současné době na našem území invazní.
Zrovna vrbovka malokvětá je nejspíš jeden z druhů, pod kterým kdekdo prodává kdeco.
Dobrá zpráva je, že léčivé účinky mají i další vrbovky, Zentrich píše: Vpodstatě se dá říci, že ze sběru vylučujeme pouze vrbovku chlupatou (Herbář léčivých rostlin 5).
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vrbovka malokvětá a ostatní vrbovky

Příspěvekod Ivana » úte 08. bře 2011 10:14:30

Vrbovka chlupatá roste (stejně jako vrbovka malokvětá) podél vodních toků a nádrží, v příkopech a na vlhkých místech, obě mají chlupaté listy.
Rozdíly:
výška 50 cm - 1,5 m (malokvětá 20-80 cm)
barva květů světle až tmavě purpurově červená, nachová (malokvětá růžová až bledě fialová)
velikost květů 10-20 mm (malokvětá 5-9 mm)
velikost listů 5-12-1-3,5 cm (malokvětá 3-9-1-3 cm)
okraj listů hustě pilovitě zubaté (malokvětá oddáleně drobně zubaté)
výskyt hojně (malokvětá roztroušeně, ve vyšších polohách vzácně)
listy poloobjímavé, prostřední listy, tj. listy v polovině lodyhy sbíhavé (malokvětá neobjímavé a nesbíhavé)

vrbovka chlupatá:
Obrázek
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vrbovka malokvětá a ostatní vrbovky

Příspěvekod Danka » pát 11. bře 2011 0:15:04

Já jsem ten sáček s divným obrázkem koupila a kupodivu z toho vyšla vrbovka malokvětá (taky jsem pak našla stejnou rostlinku růst bez mého přispění na druhém konci mojí příliš velké zahrady - holt džungle). Ale možná je mokrý příkop spolehlivější a levnější zdroj.
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54


Zpět na Léčivé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků