Aksamitník (afrikán) - Tagetes erecta, patula, tenuifolia

Biozahrada a léčivé rostliny k sobě patří.

Aksamitník (afrikán) - Tagetes erecta, patula, tenuifolia

Příspěvekod Misazap » ned 17. dub 2011 19:32:58

Ahoj, o téhle rostlince se říká že dezinfikuje záhon a odhání plže a hryzce.
Snad jsem ji zařadila do správného tématu - léčivé rostliny (léčí záhon, ne? ;) )
Chtěla jsem si koupit nějaký semínka, ale narazila jsem na velké množství druhů, které je lépe použít? Já si je vždycky představovala jako plnokvěté, ale v obchodě jsem našla i neplnokvěté. Plnokvěté rostliny poskytují méně nektaru, některé ani vůbec neplodí, platí to i pro afrikány?
Misazap
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 154
Registrován: pát 02. dub 2010 13:30:19
Bydliště: Plzeň

Re: Aksamitník (afrikán) - Tagetes erecta, patula, tenuifoli

Příspěvekod Hanča » ned 17. dub 2011 19:54:39

Tak nevím, jestli někomu odhání plže. Já mám opačnou zkušenost, zvlášť španělákům chutnají ohromně. Právě proto je dávám kolem záhonů, slimáci pak někdy spasou jen afrikány a to, co chci pěstovat, se podaří uchovat. Používám T.erecta, ale to hlavně proto, že u místních zahrádkářů levně prodávají sazenice.
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25

Re: Aksamitník (afrikán) - Tagetes erecta, patula, tenuifoli

Příspěvekod Alena » ned 17. dub 2011 22:15:49

Loni jsem si koupila nejakou speciální odrůdu afrikánů, určenou na ozdravení půdy (od Sema, bežně v prodeji). Nevyrostl ani jediný, všechno po vzejití okamžitě zlikvidovali slimáci. Stejně jako všechny ostatní rostliny :mrgreen:
Alena
člen korespondent
 
Příspěvky: 99
Registrován: stř 02. úno 2011 18:32:43

Re: Aksamitník (afrikán) - Tagetes erecta, patula, tenuifoli

Příspěvekod Ivana » pon 18. dub 2011 6:46:18

Píše se, že je na ochranu rostlin slimákům, ale funguje to tak jak to píše Hanča. Slimáci se vrhnou na aksamitníky a ostatní (možná) nechají. Vloni mi to tak fungovalo, použila jsem Tagetes patula, to je ten nízký. Vysévala jsem i Tagetes erecta, to je ten vysoký a byl plnokvětý. Řada plnokvětých forem opravdu plody netvoří, jen tak odhadem myslím, že aksamitník by plody tvořit mohl. Dále aksamitníky odpuzují hlístice (haďátka), to by mělo být to ozdravení půdy.

Mimochodem květy všech druhů jsou jedlé, používají se do salátů, jako koření a na barvení jídel.

AEV-VS má v nabídce i zajímavou věc, Tagetes lucida který má také jedlé květy a má i uklidňující účinky, doporučuji článek na jejich stránkách.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Aksamitník (afrikán) - Tagetes erecta, patula, tenuifoli

Příspěvekod sklenka » pon 18. dub 2011 10:24:12

Ahoj, jak už bylo výše psáno, aksamitníky plže neodhánějí, ale přitahují - slizáci je žerou skutečně přednostně. Když nechceš, aby ti sežrali afrikány hned po vysazení, je lepší předpěstovat si větší sazenice, které mají z čeho dorůst, když je slimejš ožere, dát je nahusto, pak nechají aspoň některé. V záhonu vypuzují myslím háďátka, ale hryzci si z nich nic nedělají (aspoň u mě). Měla jsem vysoké, nízké plnokvěté i drobné neplnokvěté, semena tvoří všechny, fungují podle mě stejně.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko


Zpět na Léčivé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník