Pivoňky Paeonia

Biozahrada a léčivé rostliny k sobě patří.

Pivoňky Paeonia

Příspěvekod Ivana » úte 17. kvě 2011 5:49:02

U nás nepůvodní, pěstované jako "okrasné". Jsou léčivé. Pivoňka keřovitá (křovitá) Paeonia suffruticosa je keř, pivoňka čínská Paeonia lactiflora a pivoňka lékařská Paeonia officinalis jsou statné vytrvalé byliny.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Pivoňky Paeonia

Příspěvekod sklenka » úte 17. kvě 2011 10:41:40

No tak to jsem z toho teda jelen. Byla jsem ve spolehlivém zahradnictví (Krulichovi), měli tam desítky kultivarů od obou druhů a rozdíl byl zjevný: officinalis lístky do kulata, lactiflora špičaté - že by se tak sekli? Napadá mě jenom, že obejdu sousedy, jestli někdo náhodou nemá tu druhou, co já nemám, uloupnu list a nafotím je vedle sebe, pak už to snad dáme dohromady.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Pivoňky Paeonia

Příspěvekod Ivana » úte 17. kvě 2011 10:47:19

Osobně bych věřila klíči. V některých zahradnictvích mívají chyby, záměny a nesmysly a často se tváří dotčeně když jim to chci ve svatém nadšení po správnosti opravovat. Počkala bych do léta až se plně rozvinou listy a pak bych to sjela podle klíče. Jsou tam i další znaky - lysé/chlupaté listy, na rubu světle zelené/sivozelené. Kromě toho je důležitější jestli jsou 1x nebo 2x trojčetné a dále zubaté nebo ne. Šířka listu může být variabilní a o špičatosti se v klíči taky nepíše.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Pivoňky Paeonia

Příspěvekod Ivana » úte 17. kvě 2011 18:18:27

Tak jsem se tak courala po džungli, zevrubně obhlížela pivoňky a jsem z toho jelen taky. Uvidíme v létě.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Pivoňky Paeonia

Příspěvekod sklenka » pát 20. kvě 2011 8:12:05

Tak jsem čiperně uštípla sousedce z kytice kus listu té druhé a nafotila srovnávačku. Z té mojí, co si pořád myslím, že je lactiflora (kvete bíle), jsem odebrala celý list, z té sousedčiny (červené) jsem uštípla pouze třetinu listu - střední část.
U fotky s rubem listu je officinalis podle mě nalevo, lactiflora napravo, u fotky s lícem naopak. Chlupy jsem na rubu nenašla ani u jedné, moje bych řekla že je spíš světle zelená, sousedčina spíš sivozelená, ale velký rozdíl v tom není. Ještě jsem dávám pro srovnání fotky mláďátek od Ivany - našla jsem totiž i tu druhou, strčila jsem si ji do květináčku a zašoupla mezi nevysazené rostlinstvo, pak na ni zapomněla. Tam je ta špičatost/kulatost listů vidět ještě líp - podle toho, co jsem viděla v tom zahradnictví, je lactiflora nalevo a officinalis napravo. Tak co myslíš, Ivano, která je která?


sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Pivoňky Paeonia

Příspěvekod Ivana » pát 20. kvě 2011 9:35:48

Takhle snad ani nevím. Pár poznámek:
Špičatost listů není znak. Jestli je rub světlezelený nebo sivozelený bude vidět později v létě, na jaře nic sivého většinou nenajdeš. Na chlupatost potřebuješ lupu a bude nejspíš taky líp vidět později, na jaře může být chlupaté taky kdeco. Oba druhy mohou mít širokou škálu barev květů, nedejte se zmást jménem bílá nebo mléčná. Pokusím se vyhrabat ještě nějaký jiný klíč.
Obecně znaky v květech bývají spolehlivější než znaky na listech. Snad se ještě podívej na tyčinky, P. officinalis má prašníky žluté, nitky červené a P. lactiflora celé tyčinky žluté. A taky pestíky, pokud jsou plstnaté je to P. officinalis, pokud jsou lysé můžou to být obě dvě. Pestíků má P. lactiflora 3 až 6, P. officinalis 2 až 3.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Pivoňky Paeonia

Příspěvekod sklenka » pát 20. kvě 2011 10:00:53

Mám plnokvětou, takže kolik tam bude vidět pestíků nevím. Ale omrknu, až konečně rozkvete.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Pivoňky Paeonia

Příspěvekod Ivana » pát 20. kvě 2011 10:14:58

Nejsem si jistá, jak to je s počtem pestíků u kultivarů. Skoro bych víc vsadila na barvu tyčinek. Až budu mít chvilku bez klávesnice, bez úřadů a bez rýče tak taky mrknu do džungle.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Pivoňky Paeonia

Příspěvekod Danka » pát 27. kvě 2011 21:08:03

Když už vám skáču do řeči jinde, tady mi to teprv nedá, údaje v klíči i fotky mě dost zaujaly, tak jsem oběhla svoje pivoně a podle toho, co mi říkali při předávání (“tohle je p. lékařská“), myslím, že to sklenka má dobře. Na mých pivoňkách docela sedí vykrojené listy u officinalis (2-3x vykrojené) moje asilactiflora je má spíš jednoduché. Moje osobní berlička při rozlišování je i rozložitější růst, větší pupeny a dřívější kvetení u (doufám) pivoňky lékařské - anebo jsem vedle jak ta jedle a teď se to dozvím :o :D
Danka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 121
Registrován: sob 22. led 2011 23:50:54

Pivoňka 1

Příspěvekod Ivana » úte 31. kvě 2011 21:01:21

Přehled pivoněk v našem okolí

pivoňka 1

pivoňka 1
Dva chlupaté pestíky, odpovídá pivoňce lékařské Paeonia officinalis

pivoňka 1
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Léčivé rostliny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron