Japonský topol

Živé ploty, vrbové stavby, větrolamy, palivové dřevo na biozahradě, nízké a střední lesy, kopicování, rychlerostoucí dřeviny....

Japonský topol

Příspěvekod Ivana » pon 07. pro 2009 23:43:41

Japonský topol je kříženec topolu černého (Populus nigra) a topolu Maximovičova (Populus maximoviczii), v poslední době je propagován jako rychle rostoucí dřevina. Za určitých podmínek se na něj dají dostat dotace (někde jsem četla že až 70 000.-Kč na jeden hektar za rok).
O tom že to není tak jednoduché by nám sem mohl napsat papíry znechucený Pierro.
Stránky o japonském topolu
Nařízení vlády
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Japonský topol

Příspěvekod pierro » úte 08. pro 2009 18:31:59

Je to tak. Jak jsem psal v příspěvku na téma větrolamy, trochu mi jde proti srsti pěstování paliva na půdě, která by nám mohla dát jídlo. A předpokládám, že toto pěstování se v dnešní době chemie bude odehrávat rovněž za účasti chemických přípravků. Tolik jídla najednou, na jednom místě si určitě dřív, či později nějaká pilatka, nabo jiný listožravý hmyz (nejsem entomolog) najde. Sám jsem o jap. topolu uvažoval, coby o "bleskovém větrolamu". Jeho roční přírůstky co do výšky jsou okouzlující. Bohužel, moje nadšení ochladlo, když jsem na odboru ochrany přírody zjistil, že k povolení na pěstování této dřeviny potřebuji náčrt plánované výsadby a popis, jak bude o porost pečováno. Jelikož jsem plánoval roztrošenou výsadbu mezi jiné dřeviny ve větrolamu, tak, abych se pokud možno vyhnul pravidelnému sponu a pravým úhlům (v přírodě je pravidelnost jen obrovská náhoda, a ani v listech a na první pohled pravidelných květech jsou odchylky...), bylo by už toto zakreslení práce na hóóóóódně dlouho. O popisu následující péče o pěstované rostliny ani nemluvě. Plán byl takový, že bych postupně setnul topoly tam, kde by začaly překážet pomaleji rostoucím dřevinám.
Toť na vysvětlení mého znechucení. :-)
Proti pěstování topolu jinak nic nemám, jen ta byrokracie. Pokud by na plantáži pod ochranou vysokých "japonců" mohly podrůstat naše původní pomalejší stromy s tvrdým dřevem, byl by to podle mě ideální stav. Tvrdé, pomalu rostoucí dřevo má kromě leších technických vlastností i větší výhřevnost a je snadněji skladovatelné. Například duby, rostoucí za obdobných podmínek, jaké jsou doporučovány pro RRD (rychle rostoucí dřeviny), může mít metrové přírůstky a na své zahradě pozoruji i překotný růst javoru klenu, když ho srny "nechaly na pokoji". vloni okolo metru a letos něco pod metr. Přitom javorové dřevo je v mnoha směrech kvalitnější. Drobnou nevýhodou je to, že se z jeho opadaného listí vylučují látky, které vadí některým jiným rostlinám. (zdroj, myslím PFAF). A z příbuzenstva topolu jap. bych zmínil naši osiku, která má rovněž poměrně rychlý růst a vymlazuje z kořenů (pro množení nepotřebuje odkrytou zem, jako např. vyhovuje bříze, která má navíc dost hustý kořenový systém a trochu utlačuje cokoliv, co pod ní chce růst.
Pro větší pozemky by to jistě bylo velice zajímavé. Zvlášť, pokud by se současně s topoly vysadil porost např. bříz, javorů, nebo jiných, pomalejších stromů, a nakonec i souběžně s tím rostoucí "tvrdý" les z dubu, buku, nebo jiného domácího druhu stromů. Bydlím v oblasti, kde byl původní bukový a bukojedlový les. S příměsemi ostatních, tzv plevelných stromů. Z nedalekých kopců (Orlických hor) sem jistě dolétala i semínka smrků, ale zas odbočuji. V rohu mého pozemku roste, dnes už pětimetrový buk, pod cca osmimetrovými osikami a javory kleny.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Japonský topol

Příspěvekod Ivana » úte 08. pro 2009 18:37:40

Odbor ochrany přírody krajského úřadu? Jen abych věděla koho se ptát na podrobnosti.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Japonský topol

Příspěvekod pierro » úte 08. pro 2009 21:18:13

Bydlím v městysi. Většinu našich správních záležitostí řeší lidé, sídlící v bývalém okresním úřadě. V podstatě je to nadále správa pro oblast, odpovídající někdejšímu okresu. Sám v tom nemám moc jasno, ale já osobně jsem byl na okrese. Jestli to u Vás bude Brno - venkov, nebo někde jinde, nevím. Držím palce a těším se na resumé.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Japonský topol

Příspěvekod marek » pát 11. pro 2009 20:13:52

Ahoj, ja jsem loni na jare nejake zakoupil na zkusenou, hodne jsem rozdal a neco malo zasadil. Vsechny se uzasne chytli a maji ted okolo 150 cm. Pridam sem foto jak bude chvilka.

S japonskym topolem je problem ten - pokud jsem dobre pochopil, ze je to umele vyslechtena rostina, ktera by se mohla bez trvaleho dozoru nekontrolovane rozsirit. To je i duvod proc urady delaji okolo takove dusno.
Mel by se kazdych pet let pokacet aby se nezacal mnozit do okoli. Neni sice samosprasny a ta druha "polovina" je uzavrena v trezoru ve vyzkumaku, ale presto maji urcite obavy. Klasicky permakulturista mi v podstate vynadal, ze to jeste podporuji a cim dal vic s nim souhlasim.

Nicmene drevina ma skutecne neuveritelny prirustek rocne a tedy vysoky vynos na hektar. Proto se take jeji pestovani tolik rozmohlo. Co se tyka dotaci, 70.000,-Kc vypada jako velka castka, ale pokud si prectete co to obnasi v prvnich dvou letech, tak Vas mozna prejde chut. Ze srandy jsem si to pocital a ziskove je to pouze v pripade ze mate moznost z toho udelat stepku. Na palivove drivy se to moc nehodi, drevo je hodne mekke a mokre.

Ja jsem uvazoval stejne jako Martin a to je take duvod proc si jiz uchycene pruty necham. Az podrostou mistni drevinou tak je zlikviduji. Presto u "kopicovani" zustanu, protoze je to zpusob jak si prilepsit vlastnim drevem, jen pouziji jinou drevinu. Jakou zatim nemam uplne jasno.

Vice se da snadno najit na webu, staci zadat "japonsky topol" do vyhledavace, nechci tu nekomu konkretnimu delat reklamu :-)
marek
pokročilý
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob 28. lis 2009 20:59:17
Bydliště: Melnicko

Re: Japonský topol

Příspěvekod dkaras » pon 26. dub 2010 23:11:37

To oznameni uradum se musi provest, i kdyby chtel clovek vysadit jednu jedinou rostlinku jap. topolu? Anebo je na to nejake min. mnozstvi? Na webu topolu (a ze jich je...) jsem nic takoveho nenasla... Netusite nekdo prosim? Diky.
:D.
Uživatelský avatar
dkaras
pokročilý
 
Příspěvky: 33
Registrován: pon 05. dub 2010 21:02:41
Bydliště: Brandýs nad Orlicí (Orlickoústecko)

Re: Japonský topol

Příspěvekod pierro » pát 24. led 2014 12:50:28

Kde není žalobce, není ani soudce. :-) Pokud o tom nebude nikdo vědět.... Já se, blbec, prokecnul. Japonské topoly, (možná i italské hybridy a další) jsou prý pro ŽP "potenciálně invazivní" a dokud se toto nevyvrátí, chtějí je mát pod kontrolou. (nebo jde jen o to, mít přehled, kdo si nebude kupovat uhlí)
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek


Zpět na Dřevo, lesy, živé ploty, vrby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron