Vrbový plot, živé ploty, hlavaté vrby

Živé ploty, vrbové stavby, větrolamy, palivové dřevo na biozahradě, nízké a střední lesy, kopicování, rychlerostoucí dřeviny....

Vrbový plot, živé ploty, hlavaté vrby

Příspěvekod Ivana » ned 15. lis 2009 11:21:52

Jaké máte zkušenosti s vrbovým plotem? Chtěli bychom vrbový plot a uvažuji o vhodných druzích. Většinou se doporučuje vrba bílá Salix alba, ale to je stromový druh, v dospělosti vysoký. Uvažuju o keřových druzích vrb (například vrba nachová Salix purpurea nebo i jíva Salix caprea. Znáte někdo vrbové ploty několik let staré?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vrbový plot

Příspěvekod bobek » ned 22. lis 2009 17:08:42

Ja davam prednost misto jednodruhoveho ziveho plotu co nejbohatsi smesi ruznych keru pripadne stromu.
V Anglii jsem videl zajimavy zpusob vytvareni zivych plotu, rikaji tomu "hedgelaying". Na prvni pohled to vypada dost brutalne ale kdyz to pak zaroste, vypada to skvele a plot je zcela neprostupny . Hedgelaying berou tak vazne, ze na to maji i asociaci a poradaji ve vytvareni zivych plotu souteze :-)
Samozrejme je treba uvazit ktere druhy stromu a keru takove zachazeni snesou. Myslim ze vrba urcite.

http://www.hedgelaying.org.uk/
http://video.google.cz/videoplay?docid= ... =cs&emb=1#
http://www.youtube.com/watch?v=ZN2DcW0L ... re=related
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Vrbový plot

Příspěvekod Ivana » ned 22. lis 2009 17:28:39

To vypadá zajímavě, ale pokud se nemýlím, tak jsou ty zapletené větve mrtvé a než to obroste tak to dlouho trvá. To bych nechtěla. Kromě toho chci jen menší plůtek, žádnou vysokou neproniknutelnou hradbu a tyhle ploty tak vypadají. Pro někoho to ovšem může být skvělá volba.
Vrbový plot ještě zvážíme, protože to není místo hodně mokré, přemýšlím i o plotu ze svídy krvavé - ne zasadit keře, ale jen proutky podobně jako se dělají ploty z vrbových proutků. Ale vrb budeme mít dost, musíme ořezat hlavaté vrby.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vrbový plot

Příspěvekod bobek » ned 22. lis 2009 17:54:02

Ty vetve se jenom nariznou, prave proto rikam ze je treba uvazit ktere druhy to snesou.
Podrobny popis je tady:
http://www.wicklow.ie/Apps/WicklowBeta/ ... nation.pdf
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Vrbový plot

Příspěvekod Ivana » ned 22. lis 2009 18:49:56

A ty takovej plot máš nebo plánuješ? Nebo znáš někoho, kdo ho má tady u nás? Zajímá mě to, podívala bych se an to.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vrbový plot

Příspěvekod bobek » ned 22. lis 2009 19:53:20

Nemam a planuji az ve vzdalenejsi budoucnosti. Ale na YouTube jsou desitky ukazek.
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Vrbový plot

Příspěvekod petrd » úte 08. pro 2009 17:54:46

hlavatou vrbu sháním. Bydlím nedaleko Hrusic tedy v Ladově kraji. Byla by u nás stylová. Někde jsem četl, že se špatně shání. Nemohl bych se stavit pro pár proutků? Ještě jeden dotázek. Jak se vlastně malá vrba řeže aby z ní byla "pořádná vrba" tedy jeden kmen s větvemi. Mám několik různých vrb z náletu a zatím mi z toho vyléze spíše keř. Je mi líto to hodně brutálně v zimě řezat, to bude asi tím, že?
Díky
Petr
petrd
začátečník
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte 08. pro 2009 17:07:18

Re: Vrbový plot

Příspěvekod Ivana » úte 08. pro 2009 18:01:29

Hlavatou vrbu si musíš vytvořit, seřízneš vrbu a pak každý rok ořezáváš proutky. Hlavatá vrba se asi dá vytvořit z každé vrby, nemusíš ji shánět.
Hlavaté vrby máme a máme taky nějaké řízky, stavit pro proutky se určitě můžeš. Řežou se ve vegetačním klidu, my je budeme řezat asi na jaře. Mrkni se k nám na stránku, mám tam něco málo fotek hlavatých vrb.
Máme i jednu nehlavatou a chci z ní udělat hlavatou tak uvidíme jak to dopadne.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vrbový plot

Příspěvekod pierro » úte 08. pro 2009 20:57:27

Moc se omlouvám, Ivano, ale není to tak úplně pravda. Z vrb znám přesně jen jívu a křehkou. Z těch by to šlo z obou. Jíva, možná, křehká určitě. Zkoušel jsem ořezávat jméno nevím, má úzce kopinaté listy, zespod ojíněné a celá vypadá, jako pomoučená. To je keř a hlahu na ní neuděláš. Jak začne mít problémy, když se řeže dýl, vyrazí výhony od země, z kmínku, prostě keř. U křehké to jde samo. Jak má coby strom tendenci růst nahoru, tak dělá vlky jen nahoře a od země jen vzácně. Měl jsem asi tři, čtyři druhy vrb na proutí a tohle mi dělaly. O něco déle, než ta šedivá vydržela z hlavy obrážet jiná, s listy téměř vstřícnými (mohlo kít jen o klon), s hladkou kůrou, a asi nejjemnějšímy listy z těch vrb, co jsem měl..
Obecně bych řekl, že k řezu se hodí tak90% druhů. Jíva to nemusí vydržet dlouho. Stromovité druhy k hlavatění donutíme snadno. Keře je pak potřeba stříhat a ořezávat, podle síly výhonů. U mých rodičů jsme vysadili pás zmíněných druhů nad struhu (meliorace sklepa), aby neujížděl břeh. Dva druhy byly skvělé, s hlavou, další dva udělaly koště, staré hlavy po čtverém ořezání chšadly a chšadly až.... Uchšadly, od země, nebo na výhonu někde pod hlavou vyrazil výhon a hlava odumřela. Na zahradě ale rostla i "pomlázková vrba", na místě, kde můj bratr coby Junák zasadil pomlázku kolem r. 1967. Vrba s hlavou, jako hrom. Salix fragilis. Vrba křehká.
Toť má celoživotní zkušenost.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Vrbový plot

Příspěvekod pierro » úte 08. pro 2009 21:07:01

Ivano, ktomu ořezání nehlavaté vrby: Pokud bys chtěla rychle statnou hlavatici, zkus zasadit patřičně dlouhé klády z té, co zkrátíte. Pokud na ni nebude 12h pražit slunce, tak by u náhonu měla na 95,5% obrazit. Jen bude třeba si označit na kládě "nahoře" a "dole", než to ufiknete. Pak se to snadno otočí a vyrazila by jen z ůrovně země., nejvýš tak 20cm nad zemí. Sám jsem letos takhle sázel vyřezané hlavy zmíněné výše, ze zahrady rodičů. Byly už olistěné. Ořezal jsem cokoliv, co mělo list a zasadil (zakopal a zatloukl) do země i bez kořenů. Přes pozdní výsadbu a bez kořenů, přes množství adventivních pupenů to obrazilo a má to v průměru 30 - 40cm výhony. Ty vrby jsou do hnědočervena na zeleném podkladě, jinak vypadají, jako křehká. Habitus. o poznání méně ochotně se lámou postranní větvičky.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Další

Zpět na Dřevo, lesy, živé ploty, vrby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron