Vrbový plot, živé ploty, hlavaté vrby

Živé ploty, vrbové stavby, větrolamy, palivové dřevo na biozahradě, nízké a střední lesy, kopicování, rychlerostoucí dřeviny....

Re: Vrbový plot

Příspěvekod Ivana » úte 08. pro 2009 21:14:38

Nevím jak to je v praxi, ještě jsem to nezkoušela, možná máš pravdu. Pfaf praví, že proutky můžeš mít ze všech vrb a o to u hlavatých vrb především šlo. Jen ty vrby musíš pravidelně řezat. Vyzkouším a uvidím.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vrbový plot

Příspěvekod jiho » stř 09. pro 2009 11:58:29

Když už se tu téma "zvrhlo" na hlavaté vrby a jejich ořezávání, tak bych se rád zeptal, jestli nemáte někdo zkušenosti s vrbami smutečními. Jednak se mi líbí, jednak snáší řez velmi dobře (to mi každoročně dokazují pidlátoři z brněnské Technické a zahradní, kteří je v parku ohoblují téměř na holý kmen) ale ten hlavní důvod proč to chci zkusit jsou jejich velmi dlouhé a tenké proutky. Ne jenom na pomlázku, přijde mi, že by se z nich daly velmi dobře plést různé koše a košíky.

Nemám ale s košíkářstvím žádnou zkušenost, takže bych uvítal nějaké info k tomu (třeba mne i vyveďte z omylu... ;) ).
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Vrbový plot

Příspěvekod pierro » stř 09. pro 2009 13:38:25

Smuteční vrba - není to kříženec křehké s něčím? Jako křehká se chová na spojích letorostů. Tam, kde navazují letorosty a odbočují vedlejší větve se velice ochotně láme. Jinak je na zbytku prutu tvárná. Zatím jsem neměl dostatek materiálu na větší výrobky (krom toho to taky neumím). K řezání: nevím, snad. Nezkoušel jsem to. Ale na jaře, v předjaří, by to snad vadit nemělo. Nejdelší pruty má ale po obvodu koruny.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Vrbový plot, živé ploty, hlavaté vrby

Příspěvekod Ivana » stř 09. pro 2009 22:32:28

Smuteční vrby (tj. stromové vrby s dlouhými převislými větvemi) jsou u nás čtyři: jeden druh, jeden kultivar a dva kříženci. Pokud by to někoho zajímalo, můžu sem dát rozlišovací znaky.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vrbový plot

Příspěvekod petrd » čtv 10. pro 2009 16:23:28

ahoj,
díky za nabídku. Tak já nejdříve zkusím ořezávat ty co už mám zasazené a uvidíme co za hlavy z nich vyleze. Mám tu jednu dovezenou z Hostětína a jednu od místního potoka. Jívu mám taky, ale tu řezat nebudu. Díky moc za rady Petr D
petrd
začátečník
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte 08. pro 2009 17:07:18

Re: Vrbový plot, živé ploty, hlavaté vrby

Příspěvekod pierro » čtv 10. pro 2009 18:04:17

Nějaké určovací znaky pro odlišení těch čtyř bych uvítal. A určitě i jiní. Sám jsem odpozoroval drobné rozdílz u převislých vrb, některé na novém stanovišti zapomněly převisat, Přičítal jsem to stanovištním záležitostem variabilitou z jiných důvodů. Např. některé mají nejdelší pruty po lehkém prosvětlování. (naruší se poměr kořeny/koruna) jiné potom naopak dál rostou tak, jak předtím. Je možné, že by se kříženci dál nakřížili a vraceli se k "nesmutečním" korunám?
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Vrbový plot, živé ploty, hlavaté vrby

Příspěvekod Ivana » čtv 10. pro 2009 18:55:05

Klíč k určení stromových vrb s převislými větvemi (smuteční vrby):
1a Větve čistě žluté..........................................................................................................2
1b Větve špinavě žlutohnědé až zelenavé.................................................................................3
2a Větve velmi dlouze převislé, jen samčí stromy. Nejčastěji vysazovaná, častěji v teplejších oblastech, zejména na březích vod .............Salix x sepulcralis vrba náhrobní (kříženec Salix alba kultivar Tristis x Salix balylonica)
2b Větve slaběji převislé (pozor na zpidlané jedince!), jen samičí stromy. Dosti často vysazovaná na březích vod a v parcích..........................................................Salix alba kultivar Tristis vrba bílá smuteční
3a Větve hnědavé, velmi dlouze převislé, listy 0,8-1,5 cm široké, jemně pilovité, řapíky silně zkroucené, pýřité. Ojediněle v parcích a arboretech, dříve sázená častěji..................Salix babylonica vrba babylonská
3b Větve šedavé, v uzlinách lámavé, slaběji převislé.Listy 1,2-2,5 cm široké, hrubě pilovité. Řapíky slabě zkroucené, olysalé. Vysazovaná řidčeji, vhodná do vyšších poloh......................................Salix x blanda vrba obloukovitá (kříženec Salix babylonica a Salix fragilis=vrba křehká)
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vrbový plot, živé ploty, hlavaté vrby

Příspěvekod pierro » čtv 10. pro 2009 21:05:06

Díky. Tak jsem měl obloukovitou a náhrobní. Obloukovitá by mohla snadno "hlavatět" Náhrobní mi dost proschnula, ale to bylo nejspíš termínem ořezání. Po 1.9.. Strašlivě stínila ovoci na naší mikrozahrádce u domku. Větvemi jsem zamulčoval. 3-4letá měla kmen okolo 12cm vprůměru kmínek. Jinak je náhrobní úspěšná i v našich 550m.n.m. Nařízkovaná před dvěma roky, má krásné přírůstky.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Vrbový plot, živé ploty, hlavaté vrby

Příspěvekod Petra » pon 04. led 2010 22:04:21

Ivano, o vrbovém plotě mne zajímalo totéž, jak bude vypadat za 10let, ale nikde jsem se to zatím nedozvěděla. Tyhle stránky asi znáš http://www.freitag-weidenart.com/Seiten ... ?seiten=12 a www.vrbicky.net. Na vrbickách.net jsem se i mailem ptala, ale p. Rech mi neodpověděl.
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Vrbový plot, živé ploty, hlavaté vrby

Příspěvekod Evik » pon 04. led 2010 22:58:54

Mám takový dojem, že by takový plot byl k vidění v Botanicusu (pokud mi dobře slouží paměť), ale na stránkách jsou bohužel skoupí na obrázky, či jsem nenašla tu správnou galerii.

Eva
Evik
člen korespondent
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob 02. led 2010 20:42:47

PředchozíDalší

Zpět na Dřevo, lesy, živé ploty, vrby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron