Kompletni navod na vytvoreni EKOZAHRADY

Doporučená literatura a všechno o knížkách o biozahradě.

Kompletni navod na vytvoreni EKOZAHRADY

Příspěvekod marek » pát 11. pro 2009 20:26:00

Kompletni navod na vytvoreni EKOZAHRADY
Jaroslav Svoboda
Smartpress
cca600kc

Podle meho guru ceske permakultury, diky nemu jsem se dostal k prirodnim zahradam a za to mu patri muj nehynouci dik.

Knihu vydali prave v techto dnech a jede mi teprve postou, nicmene nepochybuji ze bude stat za to.
Pridam par vet az dorazi.

http://www.ekozahrady.com/index.htm
tady ji ma trochu levneji
marek
pokročilý
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob 28. lis 2009 20:59:17
Bydliště: Melnicko

Re: Kompletni navod na vytvoreni EKOZAHRADY

Příspěvekod Kohant » čtv 17. pro 2009 11:39:04

Tak už ji mám doma.

Slíbil jsem Jardovi že si ji rozbalím až pod stromečkem který letos mít nebudu.

Musíte chvíli vydržet.
Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Kompletni navod na vytvoreni EKOZAHRADY

Příspěvekod Petra » sob 02. led 2010 20:05:56

Už ji mám přečtenou!!! Moc hezky psaná, ucelená, spousta zajímavých informací, které na www.ekozahrady.com nenajdete. I konkrétní tipy tak na hektarovém pozemku začít.

Všem moc doporučuji.
Krásný nový rok.
Petra
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 206
Registrován: sob 28. lis 2009 21:25:04
Bydliště: Lysá n/L.

Re: Kompletni navod na vytvoreni EKOZAHRADY

Příspěvekod pierro » ned 10. led 2010 15:51:04

Drobně poopravuji zmínku u Rajské zahrady. Od vydání knížky "Kompletni navod na vytvoreni EKOZAHRADY" je Rajská zahrada JEDNOU z nejlepších. Co do výčtu druhů Rajská zahrada možná stále drží primát, ale Jardova knížka je neocenitelná tím, že jsou v ní jeho osobní zkušenosti s rostlinami, zatímco pan Heil pouze cituje. Toť vše. (čtu podruhé a po třetím přečtení ji budu mít neustále po ruce pro nahlédnutí, pokud bude docházet inspirace.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Kompletni navod na vytvoreni EKOZAHRADY

Příspěvekod Ránazrána » stř 13. led 2010 19:37:11

Tak se mi také dostala tato kniha před oči. Grafická práce,úprava a styl knihy je opravdu moc pěkný.
Kompletní návod na vytvoření Ekozahrady a rodového statku je také pěkný název, který mě ovšem ve spojitosti s obsahem knihy poněkud uniká.Očekávala jsem obsah naplněný praktickými radami , návody a zkušenostmi. Kniha je plná zajímavých úvah a dává podnět k zamyšlení. Knihu provází mnoho pěkných fotografií. Také několik obrázků a vytržených statí převzatých z cizojazyčné literatury. K tomu sebraný seznam rostlin, které autor doporučuje. Pravděpodobně také z větší části sesbírané z jiných knih a webových stránek. To vše autor pospojoval svými úvahami.
Jako "začátečníka" by mě jistě kniha právem nadchla, jako "začátečník praktik" bych se v knize přehrabovala a snažila tam najít ten kompletní návod, který jsem zatím nenašla.
Jako "pokročilý praktik" se potěším fotografiemi. Jak řešit problémy , které se při realizaci vyskytly, prostě marně hledám, a nebo se dozvím, že to příroda vyřeší sama,( což ostatně dělá permanentně) ale dle mých zkušeností na to spořádá času, že já se toho zidealizovaného ráje bez práce asi nedočkám. Co se týče termínu "rodový statek".Pro mnoho lidí zatím neznámý pojem (čehož si je autor jistě vědom), a tak jej autor uvedl i v nadpisu.Je to chválihodná osvěta, ale v knize na toto téma postrádám onen ucelený , kompletní návod. Možná mi uniklo ,že toto je první díl a o rodovém statku pojednává druhý. Provázanost témat a potřebné vztahy, které jsou význačné pro permakulturu by mohly být lépe a do větší hloubky zpracované. Možná je toto náplní autorových kurzů.
Závěrem bych tuto knihu přesto doporučila všem milovníkům přírody a začínajícím permakulturníkům.
Doufám , že kniha obohatí každého čtenáře. Doufám , že tato kniha není autorova poslední a že se v budoucnu s náma podělí o své zkušenosti , rady a nápady. Děkuji za knihu. :D
Ránazrána
začátečník
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 13. led 2010 17:57:24

Re: Kompletni navod na vytvoreni EKOZAHRADY

Příspěvekod pierro » čtv 14. led 2010 21:46:43

.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Kompletni navod na vytvoreni EKOZAHRADY

Příspěvekod Jarda » sob 16. led 2010 2:43:34

Ahoj všem,
když už to zde rozebíráte, připojuji se jakožto autor knihy o které je zde řeč - byl jsem již několikrát mailem požádán abych upřesnil kdy se konečně na webech vyskytnou věci které v knize slibuji že tam budou. Snad bude efektivnější napsat to na fórum než každému zvlášť mailem. Kritika na toto téma je oprávněná, fakt jsem na to zatím neměl čas, kniha se intenzivně dolaďovala až do prosince 2009 a teď sbírám síly pokračovat v psaní na weby. Její objem stran byl limitovaný, takže odkazy na internetové články ji mají za úkol rozšířit nad rámec toho, co se vejde na papír. Takže nejpozději během jara to na webech bude, a užitečné vztahy mezi papírem a internetem se konečně propojí....

Dotaz či pochybnosti ohledně "kompletnosti" návodu v knize, jak název tvrdí - to je samozřejmě velmi subjektivní věc. Ekozahrady a několikahektarový rodový statek vytvářím roky a v knize je dle mého názoru vše, co jsem k tomu kdy potřeboval a potřebuji vědět. Co se statků týká, na kurzech často vidím, že se na rodovém statku někteří snaží hledat příliš velkou vědu a nějaké záhady a tajemné metody, které jsou nějak výrazně odlišné od ekozahrad. Někdy je to dobře a nějaké zlepšováky se přeci jen najdou, jindy to až trochu zavání pokusem o únik před reálným tvořením. Je to totiž potom víc o dírách, mulčování a kosení než o nějaké extra složité vědě. Na konci mého třídenního kurzu zajímavý a funkční návrh osázení a rozložení prvků na hektaru zvládnou úplně všichni i bez některých detailních znalostí, které jsou v knize. Detaily které tam v návrhu chybí nám doplní život. Můžete si zkusit představit, že rodový statek je "jen" ekozahrada, kolem které odstraníte plot a postavíte ho mnohem dál. Zbylý vzniklý prostor vyplníte stejnými metodami jaké použijete v ekozahradě, jen ve velkorysém stylu a ve zjednodušené formě. Živý plot obohatíte o větrolam, dopřejete si větší tvrdý sad, remízek, kopicovací dřevo, louku, větší rybníček, pastvinu když chcete zvířata... a co ještě? V knize možná vždy nezmiňuji, že "tato metoda je součástí tvorby rodového statku", ale berte to tak, že vše co tam je, třeba popis požadavků nějakého keře, je zároveň i návod na rodový statek. I vše v kapitole o balkónech můžete použít na rodovém statku když budete chtít a mít nějaký důvod. Průšvih je, že nás odmalička ve školách učili ve všem hledat vědu, očekávat ke každé věci složité traktáty, skripta a moudré spisy, které normální smrtelník nemá ani šanci nastudovat, cítí se méněcenný a degraduje ho to na pouhého vykonavatele. Vypadá to sice kompletně, ale bere to nadšení to skutečně jít dělat a mít přitom prostor pro vlastní originální tvoření. Pak vzniká dojem, že vše za nás musí vymyslet někdo jiný a my bychom raději neměli přemýšlet vlastní hlavou. Já tedy s čistým svědomím knihu považuji za návod opravdu kompletní a k inspiraci tím co již bylo v permakultuře dříve vymyšleno se nejen přiznávám, ale dokonce to považuji za nutnost a povinnost - je mi teprve něco přes třicet a jsem rád, že ti kterým je dnes dvakrát tolik stihli postavit dobré základy, které lze dál rozvíjet a předávat jako štafetu dalším. Na druhou stranu všechna pravidla která tam jsou můžete klidně porušit a vymyslet to mnohem lépe, podle svého vnitřního vedení a sami se podělit o své zkušenosti. Evoluce přece nikdy nekončí (jedině se zánikem druhu ).
Pokud někoho z vás čtenářů napadá, o co by se to mělo obohatit, chybí to tam a přitom by to bylo univerzálně použitelné, tak prosím dejte vědět. Rád to přidám na stránky, pokud to bude něco co mám vyzkoušené, bude mi dávat smysl o tom psát, a v knize to chybí.
Všem vám přeji hodně radosti, lásky, zdaru a inspirace ve vašem přírodním tvoření
Jaroslav Svoboda, http://www.ekozahrady.com
Jarda
nový člen
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 16. led 2010 1:49:08

Re: Kompletni navod na vytvoreni EKOZAHRADY

Příspěvekod Ránazrána » stř 20. led 2010 1:30:45

Ahoj všem ,
jsem velmi potěšena ,že sám ( pro některé"guru") autor mi dal vysvětlení.
Co se týče odkazů v knize na autorovy stránky a to ,že se Tě již někteří mailem dotazovali.....já bych vysvětlení , proč informace dosud nejsou na stránkách jednoduše napsala na stránky. Kdo bude chtít ony informace ,ten půjde tam , kde je odkaz ,že tam budou.....možná přijde sem, možná Tě bude dotazovat mailem, možná nic ...zkusí to jindy.....Nemusela bych psát mnoho mailů. Odůvodnění , tak jak jej píšeš by jistě lidé pochopili, a když ne , pak ten konkrétní člověk má asi problém. To bych udělala já. A nejlépe umístit někam , kde tu informaci každý uvidí.

Je tak úžasné ,že každý člověk je úžasná individualita a zároveň součást celku ,vesmíru, ekosystému....je úplně jedno ,jak to nazvem. Každý jsme důležitý. A každý se snažíme dělat co a jak nejlépe svedeme , umíme a dokážeme právě ted a tady. Tím jsem ve svém životě stále častěji a častěji fascinována. To je důvod, proč se mi Tvá kniha líbí. To ,jak věci děláš . To ,jak dokážeš rozsévat iluzi lidem a ta se v nich uhnízdí a ponoukne je k velkým životním změnám. Z tohoto pohledu je Tvá kniha opravdu kompletní a já Ti za ní opravdu velmi děkuji.
Napadá mě přirovnání....Tento svět je obýván lidmi, kteří nevidí a Ty jsi ten, který rozdává a prodává iluzorní brýle, ti co si je nasadí si začínají uvědomovat ,že vidí . Jejich život to naprosto a trvale změní. Nadchnou se pro vše , co jim ukážeš. Uvěří. Jednoho dne se někteří ve svém životě odváží tak daleko, že se rozhodnou brýle sundat.......zjistí ,že některé věci nejsou takové, jak si říkal ,nejsou takové jaké jsi jim ukazoval....
V lepším případě tito lidé ustojí ztrátu svých iluzí a setkají se ,zahlédnou , spojí se s opravdovým bytím. V tom ideálním případě!!! Když se nazaleknou. Kolik je tady na Zemi takhle silných lidí ? Kolik dokáže čelit a vypořádat se s realitou? A kolik máme času ?
A co ti lidé ,kteří se nezalekli a jsou natolik odvážní a žijí v realitě, v přítomnosti na této planetě? Hledaj, chtěj víc mnohem víc, těmto lidem Tvá kniha nikdy nebude připadat dostatečně kompletní. Přesto budou chápat ,jak moc je užitečná a potřebná nejen kniha, ale i Tvá práce a Ty jako ta úžasná individualita.
A nejedná se zde o žádnou nadřazenost. Jen vědomí , že každý a vše je součástí celku. Nic víc.
A co lidé ,kteří se setkají s nástrahami ,na které je neupozorňuješ (možná o nich ani nevíš, nejsi si jich vědom, nesetkal jsi se s nimi nebo je tajíš,...). Neodradí je to? Nebudou příliš zklamaní? Nezavrhnou to všechno jako velkou blbost? Kde najdou další vzpruhu, povbuzení a radu jak dál? Budou ještě chtít?

Jsem stejně mladá jako Ty, žiju zde v Čechách a jsem si vědoma sama na sobě lecčeho , co bych mohla zlepšit. A to zlepšování sebe sama mě začlo docela dost bavit. Přišla jsem o spoustu iluzí.
Podle terminologie, kterou užíváš jsem spoluvlastníkem několikahektarového rodového statku.(To zní honosně.)
Abych zachránila kdejakou břízu a bodlák jsem musela bojovat, chtěla jsem ,přišlo mi to správné.A po tom všem bych to udělala znovu. Zasázela jsem hodně stromů, chovala dost zvířat a viděla jsem jich také dost umírat, jak stromů tak zvířat. Mnoho let cenných zkušeností ,které bych za nic nevyměnila. A ještě stále přicházím na to, že to co vidím okolo sebe v přírodě, že funguje úplně jinak, než jak nás učili ve školách nebo v kurzech. Že přírodní procesy a vztahy jsou mnohem složitější, než se na první pohled zdá.
Budme odvážní.
ránazrána
Ránazrána
začátečník
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 13. led 2010 17:57:24

Re: Kompletni navod na vytvoreni EKOZAHRADY

Příspěvekod pierro » stř 20. led 2010 18:18:11

.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: Kompletni navod na vytvoreni EKOZAHRADY

Příspěvekod Ránazrána » stř 20. led 2010 22:49:58

pierro:
Asi jsem to nenapsala dostatečně jasně. Rozhodně jsem člověk ,kterému jsou blízké permakulturní zásady a styl jednání a uvažování....tedy v souladu s přírodou a celým vesmírem ( v rámci mého omezeného chápání). Před mnoha lety jsem fandila ekozemědělství, v podstatě mu fandím i teď,ale kolik ekozemědělců by opravdu bylo ekozemědělci , kdyby nedostávali dotace? Ekologické zemědělství je pouze na papíře. U ž mě po těch letech Bio nebere , mé hodnoty se posunuly někam mnohem víš."Ekologičtí travaři " mi nepřijdou o moc lepší než "konvenční stříkači". Kolik lidí dokáže se vzdát dotací a vydělat si na to co chce a žít to? (Mám na mysli lidé, kteří nějakým způsobem hospodaří).
Ty sám splácíš, abys mohl žít a uzkutečnit svůj sen co nejvíce v souladu s přírodou.Budeš potřebovat čas a asi i peníze.
Naši předci , kterých si cením, drancovali zemi v pomalejším tempu , proto mnohdy nemohli ani vidět ,co jejich konání způsobuje. Přesto mysleli a jednali ve větších souvislostech, pokud zrovna neválčili- a to se jim taky nedivím, než současné lidstvo. Současné lidstvo ,ale také hledá východiska .
V podstatě jde o koloběh živin. Dospěli jsme k tomu, že jako lidstvo jsme bohatí a svou hojnost ukládáme do té nejlepší a nejjistější banky na světě......na dno oceánů.Jsme tak velkoryse rozhazovační, včetně mě! A žijeme v iluzi ,že tady ta hojnost je donekonečna......Předkům to vycházelo, protože žili pomaleji a skroměji....takže jim to v podstatě také nevycházelo.

Výroky typu: Příroda si rovnováhu na ekozahradě zajistí sama, vytvořte zakoutí pro přirozené predátory.....?
S minimálním úsilím v počátečních letech.....To platí jistě pro malé zahrádky ha, jo to se dá...ale kde vezmeš dřevo na ploty ,palivo, živiny, nářadí na práci, děláš všechno ručně....? Ha pozemek oaza uprostřed obrovského pole .....jak dlouho budeš čekat na dříví, které potřebuješ ,aby Ti tam vyrostlo , abys je mohl nadále využít ?.... Kde vezmeš v téhle oaze vodu a jak čistou? Kde vezmeš ten užitečný hmyz....a jak dlouho Ti tam vydrží? Kde vezmeš živiny abys zúrodnil zdevastovanou půdu???? Odkud budeš brát ? Kolik času potřebuješ? Takové oazy by si milovník přírody asi nevybral pro svůj život.....my si vybereme ty zbytky pěkné přírody a tam si postavíme dům ....malý , velký ...to je jedno.....U nás je ale domů dost, stačí se jen rozhodnout , a jít do toho ,co už tu je .... Není potřeba chodit do zbytků přírody, tam si příroda poradí i bez našeho drancování....

Koření si Tvůj děda mohl klidně vypěstovat nebo nasbírat, ale zřejmě asi kupoval exotiku.
Kde bral Tvůj děda nářadí ,oblečení , jak řešil nemoc?
Já jsem měla svého dědu taky hospodářem, mého tátu také.... líbilo se mi ,když mi vyprávěl o tom ,jak to dělávali, jak žili.....Z našeho pohledu zidealizovaná minulost.....dřív to bylo taky dost kruté.... kolik z nás by to takhle chtělo?A kolik z nás je ochotno umřít, když onemocní " jednoduchou " nemocí a bude vědět ,že v nemocnici by mu pomohli a mohl by žít dál a dál sázet a kultivovat naší nádhernou planetu.?
Co po nás zbyde? A děti makající v rozvojových zemích na naše notebooky, abychom tu mohli krafat o tom , co Ti stejně nejde vysvětlit . Ztráta iluze ,prozření se dá jedině pochopit vlastním prožitkem, uvědoměním si vlastních zkušeností a jejich důsledků. K tomu taky nemusí dojít za celý život a člověk může žít s přesvědčením že to vše funguje až do konce života. Já jsem měla to štěstí ,že jsem si všimla toho jak rychle jsem ochudila půdu ekologickým pěstováním na své zahrádce, pokud nedodám ,to co seberu nebudu mít.....Anebo pak nesmím jíst ,nemít teplo, elektřinu a vlastně nic nechtít....Taky forma bytí, živit se pouze kyslíkem , ale to já ještě neumím.....a možná si pro nás přiletí ufoni... také řešení situace...do budoucna....

Budme poctiví a pravdomluvní samy k sobě, kde a kdo vyrobili naše motorové pily, sekery , nože,oblečení,.... umíme si to vyrobit , benzín ,nafta..... a co když najednou udeří nemoc? kde se stala chyba?...Je to chyba nebo zkušenost. Kde vezmu peníze na plot, sazenice, kde vezmu ty vlky ,aby napomohli udržet rovnováhu a sežrali srny ,které mi požírají to, co jsem vysadila pro své potomky.
A tak bych mohla pokračovat.....jen s určitými ztrátami dokáží lidé měnit své hodnoty.

Na řešení jakéhokoli problému ,který se vyskytne ekozahradníkovi nebo komukoli jinému( je to totiž jedno, všichni jsme součástí), očekávám od toho ,kdo dělá a žije to, co učí , případně za to i bere peníze ,že mi poradí ze svých bohatých zkušeností ,protože předpokládám ,že je o něco napřed ....anebo ,že přizná ,že to prostě neví ,že se s tím nesetkal......
Neuspokojí mě odpovědi typu , příroda si poradí....mulčujte , sázejte,...


At se Vám všem daří a máte životy naplněny láskou a hojností.A at společně najdeme řešení na všechny problémy ,výzvy.....
ránazrána
Ránazrána
začátečník
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 13. led 2010 17:57:24

Další

Zpět na Knihy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron