Zeleninová polykultura

Na biozahradě je důležité vhodné sousedství rostlin, aby si navzájem poskytovaly ochranu.

Zeleninová polykultura

Příspěvekod bobek » stř 07. dub 2010 15:22:44

V knize Ekozahrady Jaroslava Svobody mne, mimo jiné, velmi zaujala kapitola "Zeleninová polykultura"
kterou si můžete přečíst zde:

http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/zeleninova-polykultura-aneb-pestovani-zeleniny-zalozene-na-jejim-sklizeni

Vážně uvažuji že to letos zkusím. I když je v článku dostatek podnětných informací, chci se zeptat jestli s tímto způsobem pěstování má zkušenosti i někdo další. Je to jedna z mnoha metod na kterou nelze napsat podrobný návod jak na to (jak by si někteří představovali), je třeba experimentovat v podmínkách té které zahrady ...

Některé další informace úzce související s tímto tématem najdete v sousedním tématu:

http://diskuse.nachvojnici.cz/viewtopic.php?f=42&t=82
bobek
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 557
Registrován: pát 20. lis 2009 17:57:31
Bydliště: Praha, zahrada v Posázaví

Re: Zeleninová polykultura

Příspěvekod kol238 » pát 09. dub 2010 20:22:07

Taky mně to zlákalo, tak jsem vyrobila jeden pokusný záhon a to vše, co jsem sela jinam tradičně, jsem smíchala a minulý týden vysela a zahrabala hráběmi. Teď čekám, co z toho bude. Když bude místo tak to pak dosázím sazeničkama.
kol238
člen korespondent
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 26. led 2010 20:34:00
Bydliště: Zbyslavice

Re: Zeleninová polykultura

Příspěvekod sklenka » sob 10. dub 2010 9:32:45

Zkoušela jsem to, jen jsem trochu na rozpacích, co o tom mám napsat. Přiznám se, že jako metoda osevání čistých připravených záhonků mě to příliš nenadchlo - připadalo mi, že zelenina vždycky vyrostla ve shluku pouze na určitých místech, takže jsem toho musela hodně protrhat v ještě hodně mladém prakticky nevyužitelném stavu a spousta míst naopak zůstala holých nebo téměř holých. Navíc ty jarní rychle rostoucí druhy (ředkvičky, saláty) vždycky přerostly a utlačily ty pomaleji rostoucí, třeba mrkev mi v tom nikdy nevyšla. Ve výsledku mi připadalo, že je s údržbou víc práce než kdybych sela tradičně cíleně do řádků nebo jiných patvarů - tam má člověk alespoň přehled, co kde je a co je třeba případně ještě dosít. Taky s pletím se u řádků může začít dřív - já třeba miříkovité rostliny podle děložních lístků najisto nerozeznám. Svým způsobem tyhle polykulturní záhonky ale používám u lehce zamulčovaných ploch, na kterých nechávám samovysévat saláty, naťovou petržel, pastinák, mangold, lebedu, sem tam se objeví i kopr nebo kadeřávek - koncem března, začátkem dubna už vidím, kde mi co raší, a přisévat nebo dosazovat můžu pak jen na volná místa. To se mi jeví jako efektivnější způsob.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Zeleninová polykultura

Příspěvekod Ivana » sob 10. dub 2010 18:42:22

No dneska jsem si cosi zkusila: jako hlavní plodinu jsem dala čtyřboč, do toho bazalku, majoránku, včelník moldavský, kopr, polníček, kmín a na okraj tagetky. Celý je to pod jabloní.
Tak uvidíme.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Zeleninová polykultura

Příspěvekod sklenka » ned 11. dub 2010 10:40:37

Teda závidím ti, že už můžeš dát ven bazalku. Mně by zmrzla.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Zeleninová polykultura

Příspěvekod houba » ned 11. dub 2010 20:23:55

Máme se Sklenkou dost podobné návyky. Na polykulturu si netroufám, ale ten systém založený na samovýsevu praktikuji s oblibou. Je to zábava pozorovat, kde co vyrostlo. Mám sice vždy nějaký plán, ale přizpůsobím se :).
Bazalka - tak to přichází v úvahu až za měsíc a spíš ji zasadím na balkoně...

Hezký den
Tomáš
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov

Re: Zeleninová polykultura

Příspěvekod Tampere » ned 18. dub 2010 13:43:43

Čtyřboč normálně pohodit na zem? Zahrnout nebo nezahrnout?
Tampere
člen korespondent
 
Příspěvky: 58
Registrován: pon 07. pro 2009 20:59:25
Bydliště: Šumpersko a Zlínsko

Re: Zeleninová polykultura

Příspěvekod Ivana » ned 18. dub 2010 14:18:54

Psali 1 cm hluboko, tak jsem jí tak dávala. Nahoře mám mulč ze staré trávy.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Zeleninová polykultura

Příspěvekod zdendan » úte 22. lis 2011 21:09:28

Tento rok jsme to zkoušeli a žádná sláva, jak píše Sklenka, byl v tom zmatek, hůře se to plelo, měli jsme asi čtyři plodiny a vždycky nějaká ovládla záhonek a těm dalším se dařilo hůře.
ZD
zdendan
začátečník
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned 09. led 2011 21:03:28

Re: Zeleninová polykultura

Příspěvekod Hanča » úte 22. lis 2011 22:08:45

Právě podle Svobodových Ekozahrad jsem zavedla polykulturu "tři sestry": tykve (v mém případě cukety), kukuřice, tyčkové fazole. Tohle se mi osvědčilo hodně, fazole se pnou po stéblech kukuřice a chrání cukety před chladem od potoka. Takže s cuketami to jde, když jsem zkusila totéž s hokkaidy, byla z toho spíš monokultura, hokkaida přerostou všechno.

No a jinak ten samovýsev, co kde vyroste a přežije nájezdy šneků, to je vítáno.
Uživatelský avatar
Hanča
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 239
Registrován: sob 02. led 2010 19:37:25


Zpět na Kombinace rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník