Kombinace k jahodám

Na biozahradě je důležité vhodné sousedství rostlin, aby si navzájem poskytovaly ochranu.

Kombinace k jahodám

Příspěvekod Ivana » pát 09. dub 2010 11:27:18

Co pěstujete s jahodami?
Teorie praví fazol, česnek, salát, košťáloviny, pór, petržel, ředkvička, červená řepa, špenát, cibule.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kombinace k jahodám

Příspěvekod sklenka » pát 09. dub 2010 16:51:09

Když jsem ještě pěstovala jahody na normálním záhonku, dávala jsem k nim pórek nebo česnek jako prevenci houbových chorob a do meziřádků polníček (ten snad má dodávat draslík, či co, už jsem to zapomněla). Česnek šel celkem dobře, pórek nic moc, polníček je plevel, ten roste všude. Jenomže to předpokládá že budeš udržovat řídký porost, odstřihovat šlahouny s novými sazenicemi jahod a takové ty klasické zahrádkářské úkony. Mě to celkem brzy přestalo bavit, mám zrovna odrůdy jahod, které odnožují jako šílené), tak jsem jahody přendala na zamulčovanou (kompost + kartony + sláma) plochu k mladým keřům s různými bobulovinami, nijak to nejednotím, porost jahod se hezky zahustil, takže si mezi sebe nepustí moc plevele a nemusí se s tím přinejmenším tři roky nic dělat, jahody plodí na jednu sazenici možná míň, ale těch sazenic se tam zase vejde víc, takže to vyjde nastejno a hlavně je to bez práce. Teď po třech letech se mi zdá, že už by ty jahodníky nemusely tolik plodit, a navíc keříky se už rozrostly a stíní jim, tak zakládám totéž u jiných mladých keříků. Na podzim k nim ale možná nějaký ten česnek ještě přidám.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Kombinace k jahodám

Příspěvekod Ivana » pát 09. dub 2010 17:35:29

To máš měsíční jahody nebo normální F. ananasana?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Kombinace k jahodám

Příspěvekod sklenka » pát 09. dub 2010 19:02:44

Mám oboje, ale psala jsem o těch normálních zahradních.
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Kombinace k jahodám

Příspěvekod sklenka » pát 09. dub 2010 19:14:02

Ještě k bezúdržbovému pěstování jahod:
http://biozahrada.unas.cz/
Nechci ten článek bez dovolení kopírovat a mají ty stránky poněkud nepřehledné, tak musíte ručně vyhledat (stačí ctrlF a zadat jahody).
sklenka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 02. led 2010 23:27:39
Bydliště: Voticko

Re: Kombinace k jahodám

Příspěvekod houba » sob 10. dub 2010 22:29:42

S jahodami pracuji podobně jako sklenka a sázím mezi ně pažitku. Houbových chorob na jahodách jsem si nikdy nevšiml (kromě plesnivění plodů za vlhkého počasí), ale kombinace dvou trvalých druhů s naprosto odlišným způsobem růstu mi připadá výhodná. Mám to tak ve vlhčích, mírně přistíněných koutech, kde jednoleté zeleniny moc dobře nerostly.

Přeji hezký den
Tomáš
houba
člen korespondent
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 20. pro 2009 11:28:37
Bydliště: Český Krumlov


Zpět na Kombinace rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron