Dvojstromy, trojstromy, tajemné stromy

Na biozahradě je důležité vhodné sousedství rostlin, aby si navzájem poskytovaly ochranu.

Dvojstromy, trojstromy, tajemné stromy

Příspěvekod Abstrakt » stř 27. říj 2010 20:09:41

Přátelé, co míníte o konceptu uspořádat některé dřeviny tak, aby vyrostly jako např. trojstrom. Ať už složené z jiných druhů a nebo geneticky odlišných semenáčků téhož druhu - čili nemám namysli rozdvojené kmeny téhož jednoho stromy, ale každý originální se svými vlastními kořeny. Napadá mě to jako jednak možná úspora místa a pak také jako opatření u hůře opylitelných a cizosprašných odrůd (např. kaštanovníky mívají skutečně mnoho -někdy až 99% - hluchých plodů, jak jsem při toulkách venku zjistil). Stromky by mohly tím být i poněkud vzájemným omezením redukovány ve vzrůstu a tloustnutí tam, kde se nám nehodí těžkopádné solitery. Také se mi to jeví jako poměrně přirozené pro samotné stromy - zvláště pokud si nevadí kořeny (např. dokládám foto semenáče kaštanovníku vyklíčeného na místě, když nejspíš kaštan z výše v kopci položeného mateřského stromu zapadl do důlku u tehdejšího dvojstromu. A tak má zřejmě hluboký kůlový kořen a nevadí si s jinými druhy na které je doslova přilepen, tak jak vyrostl.). Rád bych viděl další fotky podobně tajemných stromů u kterých se lze domýšlet legend o jejich vzniku. ;)
Uživatelský avatar
Abstrakt
začátečník
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 20. říj 2010 9:23:10

Re: Dvojstromy, trojstromy, tajemné stromy

Příspěvekod Ivana » stř 27. říj 2010 20:15:11

Zajímavé. Už jsem v lese viděla řadu dvojstromů (teď nepočítám to co roste z pařezin), například buk a habr, buk a borovice, rosatoucí opravdu natěsno. Ale nevím jak účelné je snažit se o to úmyslně v zahradě, nejsem si jistá jestli si nebudou ubírat živiny, vodu i světlo a tudíž budou méně vitální než rostoucí samostatně.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Dvojstromy, trojstromy, tajemné stromy

Příspěvekod zdendan » úte 22. lis 2011 21:15:13

Měli jsme kdysi hrušeň, která měla čtyři rouby, takže na ní rostly čtyři různé druhy hrušek.
To je myslím lepší řešení, V lese trojstromy fungují, ale když jsou na volném prostranství snaží se od sebe odtáhnout a rostou šikmo, zrovna dnes jsem pozoroval pár takových stromů..
ZD
zdendan
začátečník
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned 09. led 2011 21:03:28


Zpět na Kombinace rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron