Odnožující pšenice

Biozahrada a obilniny.

Odnožující pšenice

Příspěvekod Martin » pon 13. zář 2010 11:24:27

Můžu nasít vedle sebe dva druhy odnožující pšenice aniž by se mi zkřízily?
Martin
pokročilý
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 24. led 2010 16:22:37
Bydliště: Trutnov

Re: Odnožující pšenice

Příspěvekod Ivana » úte 19. říj 2010 9:39:28

Já myslím že se ti můžou zkřížit, ale netuším zdali to opravdu udělají. Příležitostně zapátrám dále a hlouběji.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Odnožující pšenice

Příspěvekod vejrazka » stř 09. úno 2011 9:10:27

Pokud se jedná opravdu o pšenici, tak se s vysokou pravděpodobností nezkříží (cca 99 %). Vlastní opylení probíhá ještě v zavřených květech (jsou samosprašné). Proto je možné množit semeno různých pšenic se vzdáleností porostů od sebe (izolační vzdálenost) jen jeden metr. Podstatou se jedná většinou o linie (potomstvo jedné rostliny) anebo směs isolinií (liší se jen v několika málo znacích).

Proto je výběr ze směsi těchto materiálů založený na tom, že některému materiálu vyhovuje dané prostředí lépe. Pokud ale máte materiál pšenice (ječmene, ovsa) co vypadá jak když střelí, tak přesetím a následný výběr nemá smysl, protože je ta velikost (výnos, výška apod.) dána negeneticky (prostředím). U těchto plodin má smysl vybírat jen po záměrném nakřížení!

Jiný případ jsou např. jeteloviny, ŽITO, ovoce (i ořešáky) - prostě ty, co jsou opylované hlavně hmyzem, větrem. Tyto plodiny jsou cizosprašné. Zde se vytvářejí nové kombinace genů pokaždé nové, i když frekvence genů zůstává zachována - pokud nedojde k selekci. Ta selekce může být záměrná anebo přirozená. U těchto plodin má smysl vybírat vždy!

Přechodná skupina plodin je taková, která je vlastně obojetná. Když má opylovače, tak je cizosprašná, když ne, tak samosprašná s nižším nasazením semen.

Diskuze by mohla být mnohem delší a detailnější, ale pro základní informaci by to mohlo stačit.
vejrazka
nový člen
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 08. úno 2011 20:52:15

Re: Odnožující pšenice

Příspěvekod Ivana » stř 09. úno 2011 12:49:34

Vítám tě na fóru (máme tady zavedeno všeobecné tykání, snad to nevadí) a děkuji za odborný výklad. Sama jsem botanik zaměřený na volně rostoucí druhy, o pěstování se zajímám teprve krátce a tak jsem velmi ráda že tu máme odborníka. O pěstování obilnin v malém se tu zajímá více lidí.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Odnožující pšenice

Příspěvekod Martin » pon 07. bře 2011 19:51:46

No chtěl jsem spíš zachovat vlastnosti,které to má.Políčka stejně budou od sebe víc než ten metr,takže je po problému.
Martin
pokročilý
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 24. led 2010 16:22:37
Bydliště: Trutnov


Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron