Konzervace sklizně bez cukru?

Jak nakládat, zavařovat, sušit, solit....

Konzervace sklizně bez cukru?

Příspěvekod marek » pát 11. pro 2009 20:46:22

Ahoj Ivano, nevim jak to vystizne pojmenovat...ale kazdy rok se potykam s tim, ze to co sklidime nestacime spotrebovat (a to vetsinu rozdame).

Jak uvarit marmeladu bez chemie a cukru?
Jak ulozit korenovou zeleninu?
Co dat do sklepa a jak?
Co s tunou orechu
...

Nektere vedomosti jsem jiz nabyl a rad se podelim, nektere rad naberu odjinud :-)

Co ty na to?

mf
marek
pokročilý
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob 28. lis 2009 20:59:17
Bydliště: Melnicko

Re: Konzervace sklizne?

Příspěvekod Ivana » sob 12. pro 2009 0:00:32

OK, já sem něco hodím. Až se přežene odevzdávání prací a možná i vánoce...
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Konzervace sklizně - sorbit

Příspěvekod Ivana » sob 12. pro 2009 13:12:26

Zavařeniny bez cukru si tak nějak neumím představit, cukr funguje jako konzervační činidlo. Možná by to šlo několikrát za sebou sterilizovat, to prozloumáme.
Taky mě zajímá kyselina sorbová (E200), která se používá na konzervování. Často se používají i její soli, sorbany (E201-203). Je v jeřabinách, ale nevím jak by to fungovalo na konzervaci (jeřabinová marmeláda daná nahoru?), Jirka jako chemik má o tomhle způsobu pochybnosti.
Sorbit (sorbitol) je něco jiného, používá se jako umělé sladidlo a je označen jako E420. To co se dá najít na netu že sorbit je výtažek z glukózy je totální blbost, sorbit je jednoduchý alkoholický cukr, který se vyrábí redukcí fruktózy. Je termostabilní - může se vařit, nerozkládá se vysokou teplotou. Má projímavé účinky.
Ale jestli by fungoval přípravek přírodním způsobem připravený se sorbovou kyselinou jako konzervační činidlo, to teda vážně nevím. Bude potřeba to studovat a zkoušet.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Konzervace sklizně - sorbit

Příspěvekod Jana-ka » ned 13. pro 2009 13:56:23

Ivana píše:Zavařeniny bez cukru si tak nějak neumím představit, cukr funguje jako konzervační činidlo. Možná by to šlo několikrát za sebou sterilizovat, to prozloumáme.

Kupodivu, bez cukru zavařovat lze, ale zkušenosti mám jen se strouhanýma jablkama a vypeckovanýma třešněma a švestkama. Trik spočívá ve dvou věcech: jednak je třeba ovoce do sklenic co nejvíc nadusat, každá bublina vzduchu může skrývat nějaké časované aerobní breberky. A druhak - zavařování: normálně, 25 minut při 80 - 85-ti stupních, ale na tuhle teplotu má teploměr vylézt cca za půl hodiny. Takže to chce trpělivost: půl hoďky to zahříváte a další půl se to zavařuje. Ne, že by se občas něco nezkazilo, ale rozhodně ne víc, než normální kompoty s cukrem.
Jana-ka
pokročilý
 
Příspěvky: 40
Registrován: sob 28. lis 2009 20:07:51

Re: Konzervace sklizně

Příspěvekod yaw » ned 20. pro 2009 15:41:16

Konzervovat bez cukru lze, je to ale o energii :roll: a o čase :( .
Švestková povidla
Zralé až přezrálé švestky vypeckujeme, podlijeme malým množstvím vody a za stálého míchání vaříme, až zcela změknou. Potom je za stálého míchání po částech v hrnci odpaříme až do té doby, dokud nespadnou ze lžíce. Sejmeme z plotny a vmícháme rum, vařící směs nalijeme po okraje do sklenic a po uzavření obrátíme dnem vzhůru.
Pro zpracování švestek na povidla se dříve nejvíce používaly švestky zvaná "Kadlata" ( měly vyšší obsah cukru, ale nešly od pecky). Proto se pro vystírání používal děrovaný hrnec, kterým povidla protekla, ale pecky zůstali uvnitř hrnce.

Hrušková povidla
Omyté hrušky oloupeme, odstraníme jádřince, nakrájíme na kousky a mírně podlité vodou dusíme pod pokličkou doměkka. Protlak prolisujeme dvakrát přes síto nebo v mlýnku na ovoce, potom je po částech v hrnci odpaříme za stálého míchání, až zhoustnou. Vaříme do té doby, až povidla nespadnou ze lžíce. Teprve pak je nalijeme do sklenic. Pro jistotu je ještě můžeme sterilovat. Na Moravě se s odpařovaním vody pokračovalo tak, že se povidla rozprostřela do tenké vrstvy a úplně usušila.

Švestky ve vlastní šťávě
Zralé švestky opláchneme, rozpůlíme, vyjmeme pecku a naskládáme je řeznou stranou do sklenice. Upevníme víčky a sterilujeme 25 minut při 85 °C. Takto zavařené švestky jsou vhodné jako náplň do knedlíků a buchet, na koláče i jako kompot pro diabetiky.

Takhle to děláme u nás. Povidla já ;) , švestky ve vlastní šťávě žena :) .

Yaw
P.S. Asi patří tento příspěvek do receptů :?
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Konzervace sklizně?

Příspěvekod Rebekah » pát 06. srp 2010 19:59:59

Ovocný protlak, bez cukru, konzervace kuchyňskou solí.

Pro moji holčičku, s problémovým zažíváním, jsem konzervovala bez cukru ovoce, jahody a meruňky. Podle Ajurvédské medicíny, lze konzervovat se solí. Vyzkoušeno a je to výtečné, akorát se to musí nechat trochu odležet, aby sůl vytáhla cukr v ovoci.

Umixujete, v mém případě meruňky nebo jahody, ale jsem přesvědčená, že tohle lze s jakýmkoliv sladkým ovocem. Převaříte, dáte do vypařených skleniček ( vařím je, i s víčky, v hrnci na plotně vedle ovocného protlaku )naplníte až kam to jde a posolíte větší špetkou soli povrch protlaku, zavíčkujete a otočíte, přikryjete utěrkou a necháte stát do úplného zchladnutí. Pak na minimálně 14 dní uložíte, po 14 dnech už se zvýší sladkost protlaku a je k použití.

Podle mých informací takhle jdou dělat i kompoty, ale nemám vyzkoušeno osobně, takže nevím jak to dopadá, ale zkusím to, až budeme mít zralé špendlíky. ;)
Rebekah
nový člen
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 06. srp 2010 16:27:02

Re: Konzervace sklizně?

Příspěvekod Ivana » pát 06. srp 2010 20:33:14

A jak dlouho to vydrží?
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Konzervace sklizně?

Příspěvekod Rebekah » pát 06. srp 2010 21:30:36

Nám moc dlouho ne, my jsme snědly asi 40 lahviček od přesnídávky během 3 měsíců. :)
Rebekah
nový člen
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 06. srp 2010 16:27:02

Re: Konzervace sklizně?

Příspěvekod Ivana » sob 07. srp 2010 17:19:18

No spíše jsem měla na mysli za jak dlouho se to zkazí nebo jestli je to trvanlivé stejně jako zavařeniny klasiko. Případně kde se to má skladovat.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Konzervace sklizně?

Příspěvekod Rebekah » sob 07. srp 2010 18:13:31

Je to normálně trvanlivé, sůl konzervuje velmi dobře a zabraňuje rozvoji plísní. Není třeba sterilizovat. Po otevření je třeba skladovat v lednici, proto jsem dělala jen malé lahvičky. Tak nevím, jak dlouho by to vydrželo otevřené, asi moc dlouho ne.
Rebekah
nový člen
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 06. srp 2010 16:27:02


Zpět na Konzervace sklizně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron