Sušení

Jak nakládat, zavařovat, sušit, solit....

Re: Sušení

Příspěvekod kořenářka » pon 28. pro 2009 16:18:36

Děkuji moc za uklidňující zprávu o mém koření. Ta směs je opravdu velice slaná jako všechny Vegety a Podravky. Má tu přednost, že je bez glutasolu a může se s ní solit i dětem. Je skvělá k přípravě bylinkového másla, do polévky a pod maso ale i jen tak na chleba. Kamarád bohužel před několika lety zemřel, tak se ho už nezeptám. Dlouho jsem se to bála veřejně nabízet, ale letos jsem viděla na tržnici veřejně prodávat doma zavařené okurky........To, co jsem schopná vyrobit rychle zmizí mezi našimi stálými zákazníky včetně přebytků sušených bylin. Bioprodejny ale mají podobný výrobek v sortimentu několik let. Od té doby, co musí hygienik schválit i sušárnu, nehrnu se mezi zpracovatele. Svazečky zelených bylin nemusím expedovat v nerezových nádobách. Nová vyhláška o prodeji ze dvora ale přece jen umožňuje normálnější vztah mezi sedlákem a kupujícím. Z Mlejnečku přeji krásný večer
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Sušení

Příspěvekod Ivana » pon 28. pro 2009 19:49:02

Napiš mi prosím prosím (jestli znáš) číslo té vyhlášky, našla jsem jen nějakou starou z roku 2007. Taky mě to zajímá, ale dneska musí mít člověk certifikát snad i na to, aby si krknul.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Sušení

Příspěvekod kořenářka » úte 29. pro 2009 7:32:56

Děkuji za uklidňující odpověď, koření je opravdu velice chutné, skvělé k přípravě bylinkového másla, do polévek, pod maso nebo i jen tak na chleba. Proti konvenčním Vegetám a Podravkám neobsahuje glutasol a je s ním možno solit i dětem.
Bioprodejny mají v sortimentu podobný certifikovaný výrobek. Já se od doby, kdy hygienik schvaluje i provoz sušárny a za 1 kg sušeného listu rozmarýnu v biokvalitě dostanete stovku, do žádných zpracovatelských aktivit nehrnu. Koření jsem rozdávala známým jako pozornost, dokud jsem neviděla v trhu veřejně prodávat doma zavařené okurky..... Podle vyhlášky o prodeji ze dvora se toleruje takový prodej přímo mezi producentem a zákazníkem. V mém případě stejně koření i přebytky sušených bylin zmizí mezi stálými odběrateli.
Z Mlejnečku přeji krásný den.
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Sušení

Příspěvekod kořenářka » úte 29. pro 2009 7:53:12

Omlouvám se, moje zpráva si mi nějak nezobrazila, tak jsem to psala znovu. To původní nařízení je ještě starší - 852/2004 az něj vycházející implementace SANCO/1513/2005 Rev.1 ze dne 8.9.2005. Na regionální úrovni a na objednávku konkrétního zákazníka se produkty rostlinného původu neřeší.
kořenářka
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 146
Registrován: pát 25. pro 2009 18:15:19

Re: Sušení

Příspěvekod Kohant » pon 15. bře 2010 19:47:46

Uživatelský avatar
Kohant
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 13. pro 2009 14:55:56
Bydliště: na východ od martase

Re: Sušení

Příspěvekod yaw » úte 16. bře 2010 7:02:36

Kohant píše:Výroba rozinek

http://www.gpz.cz/lenkova.htm



GPZ rozinky...ňam :lol:... ňam :lol:... ňam :lol:
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Sušení

Příspěvekod yaw » stř 23. čer 2010 8:08:44

marek píše:Na pristi rok planuji udelat nad kamny "susarnu", kterou jsem videl v jedne stare sudetske chalupe.
Na tramech od stropu zaveseno nekolik pater sitoviny (pletiva jemneho) v ramech s tenoulinkych latek.
Pridam photo, nebo nacrt az na tom budu delat.


Ahoj Marku,
uz jsi delal sudetskou sušárnu? Pokud ano, prosím hoď sem nejaké foto/náčrt.
Ď.
Yaw
yaw
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte 08. pro 2009 12:10:52
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: Sušení

Příspěvekod Ivana » úte 07. zář 2010 23:46:14

Yaw: koukni semhle (je to v angličtině) anebo
na obrázky Jsou tam i návody.
Další
Videa
Hledejte to anglicky:
solar fruit drying
solar fruit dehydrator

Zkoušeli jste někdo sušit rajčata? Moc mě chutnají sušená rajčata naložená v oleji. Ta divoká by se k tomu mohla hodit.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Sušení

Příspěvekod Ivana » stř 08. zář 2010 0:16:31

Tady je dlouhé povídání o sušárnách a našla jsem tam i ta rajčata.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na Konzervace sklizně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník