Náš rybníček.

Rybníky, rybníčky, mokřady, potoky....

Náš rybníček.

Příspěvekod pierro » pon 14. pro 2009 18:46:51

pond01.JPG
pond01.JPG (17.6 KiB) Zobrazeno 5697 krát
má v současné chvíli max. šířku asi 3m a délku na pozemku (k plotu) cca 6m a hloubku v nejhlubším místě kolen 120cm. Ve vlhkých obdobích roku je spojen s korytem potoka úzkou stružkou, v níž je voda v podstatě stojatá. Pokud klesne průtok v potoce, hladina klesá. Plocha, a hloubka se v nejsušších letních měsících mění. Zatím nevyschl totálně. Ale bylo to o 30cm. Buduju svejly a tak se snad v příštích pár letech vodní bilance vylepší.
V rybníčku a kolem něj roste
šípatka širokolistá, sagit. latifolia,
puškvorec obecný acorus calamus,
orobinec širokolistý typha latifolia,
skřípinec sp, nevzpomenu si
kosatec žlutý iris pseudacorus,
zevar sp, nevzpomenu si
zblochan - dva druhy nevzpomenu si
učinil jsem pokus se stulíkem nuphar lutea
ze zatopeného kamenolomu v Bělovsi - známý tam vysadil šípatky vodní i širokol. řezan, ďáblík, bublinatku sp. puškvorec, orobinec široko i úzkolistý, voďanku žabí, prustka,plavín št. a především stulík. Prům. hloubka je tam okolo 80cm a na dně mraky opadu z bříz z lomu. Hladinaje tam pokrytá napůl řezanem a napůl rozsemeněným stulíkem. Možná je tam ještě něco, ale už si nevzpomenu. Teď už to bude totálně zarostlé orobincem a puškvorcem.
pondsummer.JPG
pondsummer.JPG (27.98 KiB) Zobrazeno 5697 krát

V rybníčku si lebedí 3 zlatí karasi, na jaře stovky ropuších a skokaních (skokan hnědý) pulců. S největší pravděpodobností i pulci čolků horských - dospělci tu byli, na hledání pulců jsem líný. A kde je dost pulců a obojživelníků vůbec, dá se čekat i návštěva naší žabožroutky, užovky obojkové Natrix natrix. Na jaře jsem pozoroval samečka při časném obědě, hlavní chod byl pulec skokana, a v létě mi z cesty nakvap utíkala cca metrová samice. Snažně doufám, že na naší stráni prolézala hraboší doupata.
Zlatý karas není tak úplně ekologicky košer, ale na webu jsem našel fotku "zlaťáčka" bratru 40cm dlouhého. A to by už na oběd ušlo. Navíc je na pozorování lepší, než přírodně zbarvené ryby. Faktem je, že stejně, jako náš karas obecný, může karas stříbřitý a tím i jeho "zlatý" poddruh tvořit v nepříznivých podmínkách zakrslé populace. Ale jelikož se chystám část obsádky tu a tam transportovat do octa, nemělo by to být tak dramatické. To se ale bude týkat až potomků našich koupených zakladatelů rodu, kteří nebyli v obchodě zjevně právě překrmováni a někteří jevili známky delší podvýživy, či dlouhodobého hladovění. Velká hlava, vpadlé břicho a u jednoho i počínající zaplísnění (zjištěno až v plast. sáčku).
Vedlejším důvodem k vypuštění karásků do jezírka byl masívní výskyt komářích larev v nově napuštěném jezírku. A to v době, kdy jsme tu přespávali s dětmi.
Volba právě karase byla prostá. z dostupných druhů snese nejnižší obsah kyslíku ve vodě. Což je rozhodující v letních měsících i v některých obdobích zimy, kdy voda přestane přitékat.
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Zpět na Rybníky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron