Vážně nikdo? Moje zkušenosti.

O úskalích pěstování vlastních semen.

Re: Jak uchránit semena před zkřížením

Příspěvekod jiho » stř 09. čer 2010 19:09:54

Petra píše:Můžu se zeptat na dýně, na zkušenosti do čeho balit květ a jak nejlépe opylit? Mám sazenice údajně velmi chutné dýně "black futsu" a chtěla bych si ji namnožit. Ještě mne napadla drastická varianta, všem ostatním tykvovitým květy otrhávat, do doby než bude první black futsu opylená.

Chci se zeptat i na fazole na bezpečnou vzdálenost sázení tyčkových, aby se nesprášily.
Díky.
Petra

U dýní opravdu stačí jeden - dva květy dát do toho monofilu a opylit je ručně. Protože včelám je nějaký "mezizáhon" úplně šumafuk. Párkrát si mávnou křídly a máme křížence. ;) A dvě pořádné "čistokrevné" dýně by nám na semena měly stačit.

U fazolí si nejsem 100% jistý, některé jsou samosprašné. Nejspíš bych udělal stejné opatření a zahrát si na včeličku. I když zase u fazolí nejspíš nepěstujeme tolik odrůd. (Osobně se těším na ty veliké popínavé černé-bílé-hnědé-kropenaté. Ale zrovna ty jsou prý cizosprašné! Je z nich báječný guláš, i když z těch černých vypadá jako krém na boty. :D )
jiho
webadmin
 
Příspěvky: 178
Registrován: pát 06. lis 2009 20:45:35

Re: Vážně nikdo? Moje zkušenosti.

Příspěvekod Ivana » stř 19. led 2011 18:49:53

Článek popisující zkušenosti se semenařením, zejména začátečnické chyby najdete na ekovesničkách: semenaření se musí umět

Dokument doc. J. Musila z brněnské univerzity:
Vlastní semena a semenaření
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: Vážně nikdo? Moje zkušenosti.

Příspěvekod Ivana » stř 19. led 2011 18:58:36

A ještě jeden odkaz na připravovanou knihu Pěstujeme si vlastní semínka
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na Semenaření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron