F1

O úskalích pěstování vlastních semen.

F1

Příspěvekod Ivana » úte 09. úno 2010 2:07:50

Semena kultivarů označovaných jako F1 (nebo hybridní osivo) se pro semenaření příliš nehodí. Proč je tomu tak? F1 znamená první filiální generaci (synovskou), takové osivo vzniklo zkřížením dvou různých odrůd, geneticky stabilních (rodiče se v genetice označují P). Zkřížením se projeví takzvaný heterózní efekt (robustnější rostliny), takže většinou dávají vyšší výnos. V dalších generacích (F2, F3) se budou ve vlastnostech štěpit - nepodrží si své vlastnosti, oceňované u svých F1 rodičů neboť nejsou geneticky stabilní.
odkaz
obrázek
Pokud by někdo chtěl pěstovat kultivary označované jako F1, musel by každý rok křížit rodiče jen proto aby dostal osivo na příští rok.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: F1

Příspěvekod pierro » ned 21. bře 2010 12:38:05

Dlouho jsem se efjedniček trochu štítil, ale nakonec jsem loni na podzim nakoupil pár F1 rajčat a okurek. Pěstuju v okrajové oblasti pro tyhle plodiny a napadlo mě, jestli by v potomstvu nevyšel nějaký mix genů, který by se mi do naší sibérie hodil. Bude to chvíli tvat, něco tu vyselektovat, ale třeba.... :-)
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek

Re: F1

Příspěvekod Ivana » ned 21. bře 2010 18:46:37

No zkus to. V tom případě doporučuju zakoupit všechny F1 co seženeš, aby si to mohli rozdat všechny geny se všema a přírodní výběr měl z čeho vybírat. Až budu mít přebytek času taky něco podobného udělám.
Uživatelský avatar
Ivana
Administrátor
 
Příspěvky: 3362
Registrován: pát 06. lis 2009 20:51:55
Bydliště: Brno

Re: F1

Příspěvekod pierro » ned 21. bře 2010 20:04:02

Dál je tu ještě otázka, kolik těch F1 u mě stihne mít plody :-)
S úctou Martin.
Uživatelský avatar
pierro
zasloužilý člen
 
Příspěvky: 355
Registrován: pát 20. lis 2009 17:42:36
Bydliště: Náchodsko, Nový Hrádek


Zpět na Semenaření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron